Čo vám povedal premiér, keď vám odovzdával úrad?
„Oboznámil ma s priestormi a povedal mi základnú informáciu, čo je rozbehnuté, v akom štádiu, hlavne pokiaľ ide o povodne. Stihli sme si aj vymeniť pár viet o európskych záležitostiach, a to bolo asi všetko."
Nejaké milé ľudské slovo nepadlo?
„Bol to konštruktívny tón aj so vzájomným želaním úspechu s jeho známou vetou, že bude veľmi silnou opozíciou, a mojou známou vetou, že to očakávam."
Povedali ste, že ste nevedeli, či sa máte smiať, alebo plakať, keď ste videli, čo sa na Úrade vlády na poslednú chvíľu obstarávalo a za aké peniaze. Čo to bolo?
„Len tak predbežne som si pozrela, čo všetko a za aké sumy je tu naobjednávané. A sú to obrovské sumy. Veci, ktoré teraz úrad na svoje fungovanie ani zďaleka nepotrebuje. To, čo je možné, rušíme."
Uveďte nejaký príklad.
„Množstvo všelijakých technológií a administratívnych vybavení, napríklad zabezpečenie konferencií, seminárov a osláv za 865tisíc eur, čo je suma, za ktorú sa dá postaviť zrútený most po povodniach v Spišskej Novej Vsi."
Kampaň pred voľbami bola hlavne o financovaní SDKÚ a Smeru. Po voľbách ako keby sa na to zabudlo. Vyšetrí sa to?
„Určite áno. Nemá zmysel to naťahovať. Platí padni komu padni, ale hlavne, nech už sa to uzavrie."
Budete žiadať, aby sa to vyšetrilo rýchlo?
„Nemám právo urýchľovať vyšetrovanie ani doň vstupovať, ale mám právo vyžiadať si od pána generálneho prokurátora informáciu, v akom stave to je. Mám s ním dohodnuté stretnutie a budeme sa rozprávať aj o tejto téme."
Počuli ste nahrávku, ktorú denník SME zverejnil pred voľbami?
„Áno."
Máte názor na to, či to je bývalý premiér Fico?
„Viem s určitosťou, že to nie je Rasťo Piško. Nie som expertka na hlasovú analýzu, ale keby ste sa ma spýtali na prvé počutie, hádaj, kto to hovorí, tak určite uhádnem. Je to neuveriteľne podobný hlas a dikcia."
Ak by sme vychádzali z toho, že je to on a v Smere prebiehalo ilegálne financovanie masívneho rozsahu, je v poriadku, že bol aj opozíciou zvolený za podpredsedu parlamentu?
„Celá kauza sa otvorila iba pár dní pred voľbami. Na vyvodenie politickej zodpovednosti sú možné dva spôsoby: jeden, že to trvá 48 hodín ako v mojom prípade, alebo na to niekto potrebuje aj dôkazy a zapiera, ako je to v prípade tohto podozrenia. Aj z toho sa dá robiť záver o typológii politikov. Robert Fico je politik legitímne zvolený vo voľbách a občania vyhodnotili celú udalosť tak, ako ju vyhodnotili, že vyhral voľby."
Nemyslíte si, že človek, ktorý SDKÚ požičal pri jej vzniku milióny, by mal vyjsť z anonymity?
„S istotou áno."
Urobíte pre to niečo?
„Urobila som pre to už niekoľko krokov vrátane nekonečných otázok a dožadovania sa odpovedí na ne. Dnes je to vec primárne straníckych orgánov a hlavne zúčastnených v tom období."
Tými zúčastnenými boli aj vaši stranícki kolegovia a na nich azda máte nejaké páky, aby ste sa dožadovali odpovedí.
„Myslíte tých, čo boli odvolaní?"
SDKÚ zakladal aj Mikuláš Dzurinda.
„Keby pán Dzurinda vedel daný prípad uzavrieť, určite ho uzavrie."
Je dnes v SDKÚ niekto, kto to vie?
„Jedine ľudia, ktorí priamo vybavovali pôžičku, nik iný to nemôže byť schopný vysvetliť."
Máte už v SDKÚ zanalyzované, prečo ste dosiahli slabší výsledok vo voľbách?
„Analýza sa zatiaľ len pripravuje. Osobne sa skôr teším na analýzu od takých autorov, ako je sociológ pán Krivý, ktorý robil aj analýzu prezidentských volieb alebo eurovolieb."
Beriete výsledok ako svoje zlyhanie?
„Každý líder nesie zodpovednosť za volebný výsledok."
Keby ste neboli líderkou, bol by výsledok ešte horší?
„Na toto viem odpovedať len argumentovaním prieskumami verejnej mienky. Percentá, ktoré nám prisudzovali predtým, ako som sa stala líderkou, boli rádovo nižšie. Ako osoba som získala asi o vyše 20-tisíc preferenčných hlasov viac ako pred štyrmi rokmi."
A Ivan Mikloš získal menej.
„Takmer o 30-tisíc menej. Aj strana ako celok získala asi o 20-tisíc menej ako v roku 2006. Otázka znie, prečo sa moje vyššie preferencie nepremietli do vyššieho výsledku celej strany. A dá sa k tomu pridať aj argument, že sa objavili SaS a Most-Híd. Keď nakoniec zrátame percentá stredopravých strán, výsledok umožnil zostaviť vládu."
Budete kandidovať za predsedníčku SDKÚ?
„Patrím k politikom, ktorí tvrdia, že pri výkone premiérskej funkcie sa treba sústrediť na jej výkon a že je vhodné oddeľovať stranícke posty od výkonu premiérskej funkcie."
Takže ste už rozhodnutá, že kandidovať nebudete?
„Áno, môžem to označiť za rozhodnutie."
Bude to prvýkrát, čo premiér nebude zároveň predsedom strany. Nevidíte ako hrozbu, že nebudete mať stranu pod kontrolou?
„Každá situácia má svoje plusy a mínusy a ja ich vážim. Pre mňa je momentálne zadaním číslo jeden udržať stabilnú koalíciu, aby sme spolu realizovali programové vyhlásenie vlády."
Môže sa však stať, že strana bude mať v dôležitej veci iný názor ako vy. Už v pondelok môže nastať prvý konflikt, keď idete na prezídium dať si schváliť návrh na šéfa SIS. Mikuláš Dzurinda mal iné návrhy ako vy, čo ak strana schváli jeho kandidáta?
„Môže sa to stať alebo aj nemusí. Vláde navrhnem len kandidáta, s ktorým budem plne stotožnená."
Aj proti vôli prezídia SDKÚ?
„Nepredpokladám, že by som sa s prezídiom nedohodla. Je to vec hlavne môjho rozhodnutia a musí to byť človek, ktorý má moju dôveru."
Už sa stalo, že vám prezídium neschválilo váš návrh na podpredsedu parlamentu. Navrhovali ste pána Janiša, ale prešiel pán Hort.
„Sama som o nich povedala, že obaja majú vysoké kvality na výkon tejto funkcie."
Pán Sulík povedal, že jedným z dôvodov, prečo on nie je vo vláde, ale je predsedom parlamentu, je aj to, aby sa nenamočil do žiadnej kauzy. Vy nemáte takúto obavu?
„Nepochybujem o tom, že mi nič také nehrozí. Členovia vlády vedia, že pri dôvodnom podozrení bude nulová tolerancia."
Máte recept na to, ako zvládať stres, ktorý vás čaká? Po prezidentských voľbách ste aj pre stres chybne hlasovali v parlamente a teraz ten stres bude nepomerne väčší.
„Kampaň býva sprevádzaná množstvom útokov, pozícia premiérky je iná. Pripomína mi to skôr čas, keď som bola ministerkou práce. Je to sprevádzané nepokojom, nie stresom. Nepokojom, ktorý sa viaže na to, či predkladám správny zákon, či zafunguje v realite. Takýto nepokoj sa objaví, ak má človek v politike pokoru a pochybnosť, že nie každé jeho riešenie musí byť správne. To, že má niekto moc, ešte neznamená, že má aj pravdu. Nepokoj súvisí s obavou, aby tých omylov bolo čo najmenej."
Každý z premiérov dával sľuby, ktoré ho charakterizovali. Mikuláša Dzurindu dvojnásobné platy, Roberta Fica diaľnica z Bratislavy do Košíc do roku 2010. Aký je váš sľub, ktorý môžeme po štyroch rokoch vyhodnotiť?
„Mám svoje témy, na ktoré plánujem tlačiť. Zlepšenie demokratizácie na Slovensku, či už ide o volebné zákony, imunitu, stav súdnictva."
Imunitu veľmi sľúbiť nemôžete, keďže na ňu nemáte dosť hlasov.
„Zobrala som si to pod osobnú záštitu a urobím preto maximum. Pokúsim sa rokovať s opozíciou, aby to podporila. Ďalšou témou je znižovanie korupcie, a to sľúbiť viem. Nepotrebujem na to ústavné zákony. Hneď na prvých schôdzach prijmeme zákony, ktoré pomôžu znížiť korupciu."
Ako zníženie budete merať?
„Je na to množstvo profesionálnych inštitúcií, ktoré to merajú, existujú indexy."
Takže dávate sľub, že sa zníži index Transparency International, pokiaľ ide o vnímanie korupcie na Slovensku?
„Áno aj. Ale predovšetkým hneď, ako klesá miera korupcie v krajine, prejavuje sa to v jej väčšej dôveryhodnosti. Dôvera je základnou ekonomickou kategóriu, má to vplyv na zlepšovanie propodnikateľského prostredia, prílev investorov. Prijmeme zákony týkajúce sa verejného obstarávania, zverejníme všetky zmluvy, to sú merateľné veci."
Čo sa musí udiať v súdnictve, aby ste to vyhodnotili ako dodržaný sľub?
„Skrátenie súdnych procesov, to je merateľné. Viem povedať, čo nedokážeme urobiť - odvolať Štefana Harabina. Vieme však urobiť zmeny v Súdnej rade, zverejňovať rozsudky, priebeh súdnych sporov, vieme skvalitniť výber sudcov, navrhujem zúženie imunity aj pre sudcov. Sú to veci, ktoré napomôžu transparentnosti a malo by sa to prejaviť aj v takom ukazovateli, ako je dôveryhodnosť v súdnictve. Dúfam, že sa to číslo bude zlepšovať."
Máte aj konkrétne ekonomické ciele?
„Vždy som ako prvú prioritu hovorila tvorbu nových pracovných miest. A to súvisí s konsolidáciou verejných financií. Preto sme ako s prvým krokom začali so šetrením vo verejných obstarávaniach. Samozrejme, že to nebude stačiť, ale je to okamžitá reakcia."
Tým ukazovateľom na konci volebného obdobia bude zníženie nezamestnanosti?
„Samozrejme, že je to cieľ."
Viete ho povedať aj v číslach, že o koľko?
„Nie, pretože až pri viac ako trojpercentnom raste a znížení deficitu začínate situáciu stabilizovať a až ďalší rast prináša aj rast zamestnanosti. Všetko sa odvíja od toho, ako dokážeme zastaviť nárast deficitu. Čísla, ktoré máme, sú hrozivé."
Hovoríte o šetrení v štátnych inštitúciách, ale to nebude stačiť. Doteraz ste ľuďom nepovedali, že bude treba uťahovať opasky, nemali by ste tak urobiť?
„Nebudem im to hovoriť. Ľudia si uťahujú opasky už niekoľko rokov. Šetrenia dokážeme spustiť tak, aby sa ich dotýkali minimálne. V tejto situácii nemôžem zatiaľ sľúbiť rast príjmov, ani ho nesľubujem."
Váš hovorca a ekonomický poradca Rado Baťo ešte nedávno napísal, že ak chce Slovensko skonsolidovať verejné financie, čo je v jeho životnom záujme, a ak nechce skončiť ako Grécko, tak budúca vláda bude musieť s veľkou pravdepodobnosťou zvýšiť dane. Kto presvedčil koho?
„Táto vláda nebude zvyšovať dane, je to prekážka možnej tvorby nových pracovných miest. Minister financií hovorí, že sme nad siedmimi percentami deficitu, luxemburský premiér Jean-Claude Juncker mi povedal, že sme na deviatich, ak zarátame PPP, a že máme, čo robiť a ja to viem. Aj on ma varoval pred zvyšovaním daní, lebo by to naštartovalo kolotoč nezamestnanosti. Riešenie vidím v zlepšení podnikateľského prostredia, dôveryhodnosti Slovenska, príleve investorov a musí tomu predchádzať konsolidácia verejných financií."
Zlepšenie podnikateľského prostredia prinesie prílev financií v dlhodobom horizonte, ale peniaze potrebujeme teraz. Samosprávy ešte pred týždňom uvažovali o štrajku.
„Nijaký štrajk nebude. Peniaze chýbajú v každej krajine. Sme vo vážnej hospodárskej kríze. Existuje len rebríček, kto je na tom horšie, nie lepšie. Kríza je hlboká a zďaleka sa neskončila. Myslieť si, že nás z toho vymaní zvýšenie daní, je hlboký omyl."
Prečo ste si vybrali takého hlboko sa mýliaceho hovorcu?
„Vybrala som si hovorcu, ktorý má na toto riešenie iný názor ako ja. Je to v poriadku, posúva ma to v argumentácii, je to dobre. Takéto diskusie sú horúce medzi inými kapacitami Európy a sveta. Nik dnes nemá patent na jednoznačné riešenie. Ja som rozhodnutá pre riešenie, ktoré spomínam, pretože sme už raz takúto cestu prežili, máme skúsenosti."
Základný problém je, že nám chýbajú peniaze a inak ako zadlžovaním ich nevieme získať. Robíme to preto, aby sme si zachovali istý štandard. Nie je toto tá grécka cesta?
„Všetky krajiny sa zadlžujú, je to finančný model, ktorý funguje 120 rokov, žneme jeho výsledky. Dnes znie otázka, či sme schopní postaviť iný ekonomický model, vrátiť sa k elementárnym princípom fungovania ponuky a dopytu, a či sme schopní fungovať bez fiktívnych peňazí a tokov. Ak nie, tak sa k tejto fikcii stavajú fiktívne valy, ktoré ju majú udržať dlhšie pri živote. Reformné kroky v iných krajinách sú rôzne. Sledujeme to, učíme sa z nich."
Prečo, keď my sme sa zásluhou nejakého historického modelu dostali tam, kde sme, ideme za to isté trestať Grékov a nepomôžeme im?
„Aj pomôžeme, aj nepomôžeme. Tým, že sa pridávame k podpore fikcie na udržanie eura, pridávame sa aj k podpore stability v Európe tak, ako sa na tom teraz všetky krajiny dohodli. Pokiaľ ide o konkrétnu pôžičku Grécku, tak to súvisí so zodpovednosťou v správaní sa. Gréci sa do tejto situácie nedostali preto, že ich postihla živelná pohroma, ale preto, že reprezentanti krajiny dlhé roky podvádzali."
Je teraz vhodný čas na moralizovanie? Nie je to ako povedať susedovi, ktorému vyhorí dom, že keby si lepšie urobil elektrinu, nemuselo sa to stať? Nie je prvoradé pomôcť?
„Dobre, tak nemoralizujme o pôžičkách SDKÚ spred desiatich rokov, ak platí vaša logika. Tento morálny relativizmus je nebezpečný a vedie do záhuby. To vari nemôžete ani myslieť vážne. Toto vôbec nie je situácia, že susedovi zhorel dom preto, lebo nemal dobre urobenú elektrinu."
Ako v prípade SDKÚ aj v prípade Grécka treba vyvodiť zodpovednosť voči konkrétnym osobám. Ide o to, či sa má krajina nechať padnúť ako celok iba preto, že k týmto pochybeniam dochádzalo?
„Táto diskusia je vágna a necítim sa v nej dobre. Rozoberáme tu hlboké ekonomické analýzy, ale ani jeden z nás v tom nie je kompetentný. Odpovede hľadajú najmúdrejšie ekonomické hlavy sveta, ponúkajú rôzne riešenia, politik sa však pre niektoré z nich musí rozhodnúť. Odpoviem ako premiérka. Táto vláda nebude podporovať nezodpovedné správanie sa vlád, ratingových agentúr, bankového sektora, Eurostatu a zlyhanie Európskej komisie."
Prejaví sa na Úrade vlády to, že mu šéfuje žena?
„Rada by som tu pre zamestnancov otvorila materské centrum. Sú tu na to priestory, v parku je bazén, ktorý je pre deti ako stvorený, tak nech to využívajú. Protokol som požiadala, aby sme všetky občerstvenia a dary, ktoré dávam pri zdvorilostných návštevách, objednali z chránených dielní. Takisto sa tu stále celý deň svieti. Je to dôsledok toho, že predchodca dal na okná tmavé fólie, aby nebolo vidno dnu. Je tu celý deň tma ako v kobke, takže všade otvárame okná."
Budú sa teraz malé dievčatá hrať na Radičovú? Chcete byť novým vzorom?
„Dostala som už nejaký prepis toho, ako ma dvojročná babuľka spoznala v televízii a povedala: Aha, teta Iveta, čo teraz robí? Dúfam, že budú milé, ak sa na mňa budú hrať a nebudú biť chlapcov."

Beata
Balogová
