BRATISLAVA. Ministrov novej vlády na ministerstvách čakal prekvapivý personálny odkaz ich predchodcov. Zabetónované miesta. Viacerí nemajú ani ako zamestnať najbližších spolupracovníkov zo svojich tímov, narazili na úplne plné tabuľkové stavy.
Pre najbližší tím ministrových spolupracovníkov určuje zákon zvláštnu kategóriu: ide o „odborníkov plniacich úlohy člena vlády". Nie sú v stálej, ale v dočasnej štátnej službe, aby mohli odísť bez výpovednej lehoty či vysokého odstupného spolu s ministrom.
Ján Figeľ z KDH však na ministerstve dopravy nikoho v dočasnej službe nenašiel. Dokonca aj poradcovia štátnych tajomníkov z čias Ľubomíra Vážneho (Smer) čakali na miestach v kategórii stálej štátnej služby. „Buď sa s týmito ľuďmi snažíme dohodnúť, alebo to riešime organizačnou zmenou," povedal hovorca Martin Krajčovič.
Zvyšovali odstupné?
„Tu je to podobné, ale nebudem to konkretizovať," povedal minister práce Jozef Mihál (SaS). Aj u neho je plný tabuľkový stav. Má tiež informácie, že na ministerstve robili krátko po voľbách, ešte pred jeho nástupom, zmeny v niektorých pracovných zmluvách. Tie by mohli určitým zamestnancom priniesť vyššie odstupné. Mihál už niekoľkých ľudí prepustil.
„U nás sú tabuľkové stavy naplnené v podstate na sto percent. Voľné boli iba štyri miesta poradcov ministra," povedal minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS). Do úradu si tak môže priviesť najbližších ľudí až po prepúšťaní. Počíta s 12členným „reformným tímom".
Sociálny podnik
Miškov tvrdí, že na ministerstve hospodárstva je obrovská prezamestnanosť. „Je to svojím spôsobom sociálny podnik." Aj minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most) zistil, že v jeho rezorte prechádzali aj po voľbách niektorí externí zamestnanci na interné zmluvy a niektorým zvyšovali platy.
„Došlo k zvláštnym personálnym presunom radových zamestnancov na oddelenia alebo sekcie, na ktorých predtým nikdy nepracovali," odpísalo tiež ministerstvo obrany. Takýto „presun" sa týkal napríklad sekretárky predchádzajúceho ministra. „Bolo jej ponúknuté vrátiť sa na jej pôvodnú pozíciu sekretárky, čo aj akceptovala."
Tlačový odbor ministerstva vnútra naopak odpísal, že sa u nich „ani jeden zo spomínaných modelov" neuplatňuje.
Premiérka Iveta Radičová hovorí, že pre dobré fungovanie štátnej správy sú potrebné kontinuita a profesionalita. „Na istých pozíciách je však nevyhnutné, aby na nich boli ľudia, ktorí sú rovnakého myslenia, rovnakého hodnotového zázemia a ktorí budú chcieť presadzovať nové myšlienky a nový spôsob riadenia štátu. Žiaľ, bývalá vláda aj na týchto pozíciách doslova zabetónovala svojich ľudí," povedala.

Beata
Balogová
