Kežmarok 17. mája (TASR) - Doriešiť desať rokov trvajúci spor o časť sídliska Juh s vyše 4400 obyvateľmi, ktorý vznikol v súvislosti s odčlenením Ľubice od Kežmarku, požadovali účastníci dnešného protestného zhromaždenia občanov mesta. Opakovane vyjadrili vôľu zostať obyvateľmi mesta.
Pripomenuli, že Štatistický úrad SR dvakrát zmenil trvalé bydlisko obyvateľom dotknutej časti Juhu. Najprv ich priradil k Ľubici a po niekoľkých dňoch "vrátil" do Kežmarku, čo však malo ekonomický dopad na mestskú pokladnicu. Podielové dane putovali do Ľubice, čo Kežmarok pociťuje ako majetkovú ujmu. Ročný objem podielových daní predstavuje vyše 7 miliónov korún. Mesto sa obrátilo na Ústavný súd SR, aby revidoval uznesenie vlády o odčlenení Ľubice bez predchádzajúceho vyjasnenia katastrálnych hraníc.
Spor sa začal pred desiatimi rokmi, keď vláda SR uznesením č. 644 schválila odčlenenie Ľubice od Kežmarku s účinnosťou od 1. septembra 1992. Sídlisko Juh postavené sčasti v katastri Ľubice sa malo riešiť zámenou územia o rozlohe asi 12 hektárov. Zámenná zmluva, ktorá mala byť podpísaná do júna 1992, však nebola realizovaná. Na otázku TASR, prečo nebol termín dodržaný, primátor Kežmarku František Grohola odpovedal, že ju nebolo s kým podpísať. Samosprávne orgány Ľubice sa konštituovali neskôr a predložené ponuky mesta neakceptovali. Dodal, že nedávno dali Ľubici nové návrhy na výmenu, na ktoré obec nereagovala.
V súvislosti s ďalšími krokmi v prospech akceptovania vôle obyvateľov dotknutej časti Juhu zostať Kežmarčanmi, uviedol, že počkajú na rozhodnutie Ústavného súdu SR.
Šéf petičného výboru Igor Šajtlava zdôraznil, že katastrálna hranica pretína aj samotné byty v niektorých vchodoch. Odmietol "úradnícky pingpong o nás bez nás" a poukázal na blížiace sa komunálne voľby, ktoré môžu situáciu ďalej vyhrotiť.
Účastníci mítingu v emotívnych vystúpeniach odporučili občanom "rozdelených" bytoviek, aby sa pri ďalšom sčítaní obyvateľov, domov a bytov zdržiavali v tej časti, ktorá leží v katastri Kežmarku. Uľahčia tak rozhodovanie Štatistickému úradu SR, na postup ktorého podalo mesto Kežmarok sťažnosť. Primátor Grohola v tejto súvislosti uviedol, že na internetovej stránke úradu v súčasnosti chýba údaj o počte obyvateľov Kežmarku i Ľubice. Ako povedal, "namiesto čísla tam figuruje písmeno x".