BRATISLAVA. Predsedníčka vlády Iveta Radičová ani podpredseda SDKÚ a minister financií Ivan Mikloš nebudú stáť v ceste Mikulášovi Dzurindovi, aby tento rok opäť obhájil post predsedu najsilnejšej vládnej strany. Po Radičovej totiž kandidatúru na predsednícke kreslo vylúčil aj Mikloš.
Kongres, na ktorom sa bude hlasovať o šéfovi strany, má byť podľa stanov do pol roka od volieb – teda najneskôr 12. decembra. Termín ešte nestanovili.
V strane sa o žiadnom ďalšom mene okrem Dzurindovho nehovorí. To, že Radičová o toto kreslo nemá záujem, už v užšom vedení SDKÚ vedeli.
Momentálne o tom nehovoria
„Ak bude kandidovať, tak určite áno,“ povedal Mikloš na otázku, či by mal byť predsedom naďalej Dzurinda. Svoju kandidatúru jednoznačne vylúčil.
Aj Mikloš o Radičovej rozhodnutí vedel pred tým, než ho povedala v sobotňajšom rozhovore pre SME. „To, či uvidíme iného kandidáta, budeme vedieť až pred kongresom,“ hovoril.
„Momentálne sa o tom ešte málo rozprávame, pretože preberáme vládu. Nemám známosť ani zo zákulisia, že by k dnešnému dňu niekto kandidoval za predsedu strany,“ povedala krajská šéfka strany v Bratislave Lucia Žitňanská. Predpokladá však, že Dzurinda by o miesto predsedu mohol mať záujem.
S Dzurindom sa nám včera nepodarilo spojiť. SDKÚ momentálne nemá hovorcu a hovorca ministerstva zahraničia, ktorému bývalý premiér šéfuje, rieši iba rezortné záležitosti.
Mikuláš Dzurinda šéfuje strane od jej založenia v roku 2000. Odvtedy nemal okrem Ivana Šimka konkurenta. "Keď realisticky vyhodnocujeme situáciu v SDKÚ, Dzurinda tam má veľmi silné postavenie. V strane nie sú frakcie, ktoré by bojovali o moc," myslí si politológ Grigorij Mesežnikov
Nie bežný systém
Slovensko bude patriť medzi nemnohé krajiny, kde premiér nebude zároveň predsedom najsilnejšej strany. Takýto systém iného nepovažuje Mesežnikov za bežný.
V obrátenej situácii bol Dzurinda v roku 1998, keď sa ako kresťanskodemokratický politik stal premiérom a šéf KDH Ján Čarnogurský bol ministrom spravodlivosti.
V podobnej pozícii ako teraz Slovensko bolo Maďarsko za premiérovania Ferenca Gyurcsánya. Vtedy socialistickej strane šéfoval István Hiller, ktorý bol istý čas aj ministrom kultúry. Predsedom Fideszu nebol zasa počas svojho prvého premiérovania Viktor Orbán.

Beata
Balogová
