Noví poslanci na prvú schôdzu parlamentu, na ktorej sa bude rokovať o zákonoch, neprinesú žiadny návrh. Sľubujú však, že časom budú aktívni.
BRATISLAVA. Nováčikovia v parlamente hovoria, že na augustovú schôdzu neprinesú žiadny návrh novely zákona.
Koaliční poslanci čakajú na znenie programového vyhlásenia vlády, opoziční tvrdia, že je ešte priskoro a tiež chcú reagovať na návrhy koalície.
„Na prvej schôdzi sa bude vyslovovať dôvera vláde a zrejme bude na programe poslanecká imunita, ale neplánujem zatiaľ nič predložiť,“ hovorí Ondrej Dostál z OKS, ktorý sa do Národnej rady dostal na kandidátke Mosta-Híd.
Nevylúčil napríklad, že navrhne zmeniť jazykový zákon - ak zmenu či zrušenie súčasného znenia zákona nenavrhne v najbližšom čase ministerstvo kultúry, Dostál, ktorý proti poslednej novele zákona aktívne vystupoval aj pred zvolením, je pripravený tak urobiť sám.
„Ešte je voľno, leto, teraz si chcem trošku odpočinúť. Mám pripravené nejaké materiály, ale teraz nič nepripravujem,“ hovorí poslanec za SNS a známy bývalý hokejista Vincent Lukáč. „Určite budú nejaké návrhy aj z oblasti športu, aj z iných odvetví.“
Napravíme, doplníme
Branislav Ondruš zo Smeru, doterajší hovorca Úradu vlády, sa chce najskôr naučiť techniku, ako podávať poslanecké návrhy.
Na prvej schôdzi si skôr ako vlastný návrh vie predstaviť prípravu pozmeňujúcich návrhov ku koaličným návrhom zákonov.
„Pravdepodobne najaktívnejšie budem ako podpredseda výboru pre sociálne veci vystupovať v oblasti sociálnych vecí, valorizácie dôchodkov, zmien v Zákonníku práce,“ hovorí Ondruš. „Tam má koalícia mimoriadne nebezpečné nápady, ktoré bude treba korigovať.“
Na znenie vládneho programu čakajú poslankyne Jana Žitňanská z KDH aj Edita Pfundtner z Mosta-Híd.
„Ešte v minulom období som cez poslanca Lipšica neúspešne predkladala opatrenie o negatívnom vplyve alkoholu počas tehotenstva, na tom mi napríklad záleží,“ hovorí Žitňanská. „Neskôr budem prichádzať s návrhmi v oblasti školstva, ale aj so zákonmi, ktoré zlepšia život ľuďom so zdravotným postihnutím.“
Pfundtner má vraj pripravené návrhy v oblasti stavebníctva, Zákonníka práce či práce katastra, na prvej schôdzi ich však ešte nepredloží. „Počkám si na znenie programového vyhlásenia a podľa toho sa zariadim.“
Také obyčajné návrhy
Rovnaký názor má aj Igor Matovič z SaS, ktorý chce v programe vlády vidieť aj návrhy svojho združenia Obyčajní ľudia, ktoré má v parlamente štyri hlasy.
„V deň výsledku volieb sme dostali prísľub, že maximum z vecí, ktoré máme v programe, bude súčasťou programového vyhlásenia. V utorok uplynul mesiac a je tam jediná vec - ak úrad nedodrží zákonnú lehotu, musí vrátiť poplatok,“ hovorí Matovič s tým, že na šéfa SaS Richarda Sulíka bude naliehať, aby svoj sľub splnil. „Ak by sa tam tie body nedostali, tak by sme ich presadzovali samostatne poslaneckou iniciatívou.“
Vo vládnom programe by podľa Matoviča mohli byť napríklad ustanovenia o bezplatnom vysokoškolskom štúdiu pre všetkých - aj pre externistov - či o plate poslanca priamo závislom od jeho dochádzky do parlamentu.
Tiež by chcel, aby parlament prijal návrhy, ktoré sú predmetom referenda SaS, aby sa naň zbytočne nevyhadzovali peniaze. „Podľa mňa referendum nemusí byť,“ hovorí Matovič.
Povedal, že v tejto veci plánujú „vyvinúť tlak“ na koaličné, ale na aj opozičné strany.

Beata
Balogová
