Sporný titul docenta Univerzita Komenského preverí. Udelila ho dekanovi z Katolíckej univerzity Tomášovi Jablonskému. Zobrať mu ho nemôže.
BRATISLAVA. Dekan Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity Tomáš Jablonský zbiera tituly s jednou vedeckou prácou. Text o etickej výchove mu dopomohol k doktorátu (PhD) a neskôr aj k docentúre.
Podmienkou na získanie titulu docent je pritom habilitačná práca, v ktorej mal Jablonský priniesť nové vedecké poznatky. Prípad rieši Univerzita Komenského, ktorá Jablonskému akademické hodnosti udelila.
Dekana udal anonym
Iné pochybné tituly
Ľubomír Jahnátek
Ako minister hospodárstva
získal na Technickej univerzite
v Košiciach titul profesora,
aj keď nesplnil kritériá. Odboru elektroenergetika sa vedecky nevenoval, je chemik. Nemal ani potrebnú päťročnú prax
v odbore na univerzite. Renáta Zmajkovičová
Poslankyňa v
diplomovej práci odkopírovala niekoľko paragrafov zo zákona o rokovacom poriadku
parlamentu bez uvedenia
zdroja. Nemala ho ani
v zozname použitej literatúry. Stanislav Kubánek
Krajský predseda Smeru získal bakalársky titul na Bankovom inštitúte vysokej školy. Jeho
bakalárska práca sa skladá najmä zo statí prevzatých
z učebníc. Poodpisoval až deväť odsekov textu bez toho, aby priznal zdroj. Ladislav Ješík
Ako okresný podpredseda
trenčianskej organizácie Smeru údajne zvládol 40 skúšok
za jeden rok. Približne tak dlho mu totiž trvalo, kým získal
inžiniersky titul na Trenčianskej univerzite.
Jablonský v roku 2005 obhájil doktorát s dizertačnou prácou Kooperatívne učenie v etickej výchove. O dva roky neskôr predložil knihu Kooperatívne učenie vo výchove ako svoju habilitačnú a získal doktorát. Publikácie sú takmer totožné.
„Habilitačná práca je zmeneným knižným vydaním dizertačnej,“ priznal Jablonský. Tvrdí, že pravidlá UK nikde nehovoria, nakoľko sa musia odlišovať a jeho akademický postup schválila aj vedecká rada.
Na Jablonského upozornil rektora UK Františka Gahéra aj denník SME anonym. Komisia potom podľa Gahéra zistila 75-percentnú zhodu jeho prác. „Je na posúdení habilitačnej komisie, či zistená zhoda je neprípustná a považovaná za autoplagiátorstvo, a teda neetické konanie,“ hovorí Gahér. „Požiadal som jej predsedu o písomné stanovisko.“
Titul zobrať nemôžu
Bývalý podpredseda rektorskej konferencie Ján Bujňák hovorí, že podobnosť je v rozpore s predpismi. „Habilitačná práca musí prinášať nové poznatky.“ Hovoria to aj pravidlá UK.
„Nie je možné, aby úvod a záver boli rovnaké,“ tvrdí Bujňák. Jablonský v oboch prípadoch začína Rooseveltovým citátom, v záveroch píše presne rovnaké myšlienky.
Aj odborník na plagiátorstvo Dušan Katuščák hovorí, že habilitačná práca by mala byť pôvodným textom. „Ak je to rozšírená dizertačná, mala by obsahovať aspoň 60 percent nových vecí.“
Poznamenal, že autor by mal v úvode upozorniť, že čerpal z predošlého výskumu.
Univerzita nemôže Jablonskému titul docenta odobrať, zákony to nedovoľujú. Nová vláda chce presadiť zmenu.
Význam vzdelania je nespochybniteľný. Lenže jeho cieľom majú byť vedomosti, nie tituly, pripomína Lukáš Fila.
Na Ružomberok sa sťažovali Poliaci
„Malo by to fungovať tak, že v prípade podozrenia z nečestne získaného titulu sa zriadi komisia. V nej bude okrem zástupcov školy a ministerstva aj odborná verejnosť,“ opísal poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý. Na základe odporúčania komisie potom bude škola pochybné diplomy odoberať.
Katolícka univerzita v Ružomberku, kde je Jablonský dekanom, mala v minulosti problém s udeľovaním titulov. Poľské vysoké školy sa sťažovali, že ich učitelia chodia za titulmi na Slovensko, najmä do Ružomberka. Dôvodom „univerzitnej turistiky“ boli podľa poľskej strany nižšie kritériá na zisk akademickej hodnosti.
Jablonského pedagogická fakulta má v súčasnosti pozastavené habilitačné práva.
Vyjadrenie Katolíckej univerzity v Ružomberku
1. Habilitačné konanie, o ktorom píše denník SME, sa neuskutočňovalo na Katolíckej univerzite v Ružomberku, ale proces sa uskutočnil na Univerzite Komenského v Bratislave. Toto habilitačné konanie sa uskutočnilo v čase, kedy T.J. nebol dekanom na KU, dokonca bol zamestnancom inej univerzity. Z týchto faktov je zrejmé, že už titulok článku je nepravdivý a manipulatívny.
2. Je neobvyklé, aby denník venoval zvolený priestor a rozsah (str. 2) téme, ktorú oznámil anonymný zdroj. Okolnosti získania titulu uvádza denník ako fakt, pritom sama autorka ďalej uvádza, že prípad sa prešetruje, teda nie je uzatvorený, ani nie je potvrdené nijaké pochybenie.
3. Ak chce denník objektívne informovať, bolo by profesionálne čitateľom vysvetliť, že súčasťou habilitačného konania je aj predloženie súboru vedeckých prác autora, z ktorých habilitačná práca je len jednou časťou.
4. Posledný odstavec príspevku navyše (ako téma habilitácie T.J. na Univerzite Komenského v Bratislave súvisí s názormi publikovanými v tomto odstavci?) prezentuje neopodstatnené osočovania istých osôb z Poľskej republiky z pred dvoch rokov, na čo však autorka neupozorňuje. Rektor KU v roku 2008 osobne navštívil poľské Ministerstvo školstva, kde prezentoval habilitačné kritériá KU. Bolo konštatované, že sú náročnejšie ako kritériá v Poľskej republike. Môžeme dodať: náročnejšie aj ako kritériá iných vysokých škôl na Slovensku.
S úctou,
Vladimír Buzna, hovorca
Skeny niektorých strán s rovnakým textom z prác Tomáša Jablonského: Najprv je strana z habilitačnej práce Kooperatívne učenie vo výchove a za ňou nasleduje strana z dizertačnej práce s názvom Kooperatívne učenie v etickej výchove
úryvky

Beata
Balogová
