Agentúrne texty sme o 21:05 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Keby som neprijal ponuku ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH), tak by som sa celý život len trápil, vysvetľoval v pondelok nový policajný prezident Jaroslav Spišiak, prečo sa rozhodol vrátiť do polície. „Ja sa nechcem trápiť, nech sa trápia iní, tí, ktorí si to zaslúžia,“ hovoril.
„Po plukovníkovi Spišiakovi boli vždy výsledky,“ vysvetľoval Lipšic to, prečo mu najvyššiu policajnú funkciu ponúkol. Minister sľubuje, že nikto, „akokoľvek vplyvný a bohatý“, nebude stáť nad zákonom.
„Často sa hovorí, že polícia musí byť nestranná, nie je to tak. Musí byť apolitická, ale vždy musí byť na strane slušných ľudí,“ tvrdí Lipšic. Spišiak vo funkcii vystriedal Jána Packu, ktorý je od soboty v policajnom dôchodku. Včera sa ešte stretli na policajnom prezídiu. Packa povedal, že so svojou prácou je spokojný, chyby k nej podľa neho patria.
Pauza
V polícii mal Spišiak štyri roky pauzu, potom, čo ho z funkcie prvého policajného vice〜prezidenta, v ktorej bol šesť rokov odvolal minister vnútra Robert Kaliňák. Dosadil si tam svojho známeho Michala Kopčíka. Ten je stále prvým viceprezidentom, z funkcie odídu hneď ako Spišiak vymenuje nového. Zatiaľ nechcel povedať, kto ním bude, hovorí sa o Jánovi Valovi, bývalom policajtovi, ktorý bol Spišiakovým najbližším spolupracovníkom v boji s mafiou.
Vyberá sám
„Uvažujem o rôznych menách,“ tvrdí Spišiak a dodáva, že viacero z ľudí, ktorých oslovil do tímu, sú v civile „buď z donútenia, alebo na základe iných okolností“. Ide podľa neho „o čestných, svedomitých ľudí, ktorí sú ochotní vzdať sa svojich dôchodkov v prospech policajnej práce“.
Lipšic dal Spišiakovi pri výbere spolupracovníkov voľné ruky, aj to bol jeden z dôvodov, prečo Spišiak ponuku prijal. Žiadne tlaky na to, kto by mal čo robiť, vraj nepripustia. Spišiak tiež nechce robiť čistky, každého vraj posúdi, či je vhodný na prácu v takej polícii, akú on chce.
Spišiak povedal, že pred voľbami neveril, že na Slovensku môže niekedy vzniknúť vláda, ktorá bude chcieť spravodlivosť a boj proti kriminalite. „Policajný zbor bez podpory politiky v oblasti legislatívy a ekonomického zabezpečenia je nefunkčný v takom ponímaní, ako ho predstavil minister vnútra,“ povedal Spišiak.
O návrate som uvažoval už deň po voľbách
Vrátil sa s novými okuliarmi, ale s podobnými odpoveďami, ako keď odchádzal. JAROSLAV SPIŠIAK.
Keď ste pred štyrmi rokmi odchádzali, tak ste povedali, že už nechcete mať s políciou nič spoločné. Čo vás presvedčilo vrátiť sa?
„Vtedy som to tak cítil a počas tých štyroch rokov sa to veľmi nezmenilo. Zmenilo sa to 12. júna, keď sa skončili voľby a pozrel som si výsledok. Vtedy som si povedal, že ak by ma táto konštelácia oslovila, tak by som sa možno aj vrátil.“
Prečo?
„Nechcem robiť politické úvahy, ale myslím si, že táto politická zostava je schopná dať polícii tie kompetencie, aké potrebuje, aby mohla byť efektívna.“
Všetci politici tvrdia, že chcú bojovať s korupciou a organizovaným zločinom, prečo si myslíte, že práve táto vláda to bude aj robiť?
„Uveril som im.“
Zohralo rolu aj to, kto je ministrom vnútra?
„Ak by mi z tejto politickej zostavy túto pozíciu ponúkol ktokoľvek, tak by som ju asi prijal.“
Takže počas týždňa, ktorý ste mali na rozmyslenie, ste už vôbec neváhali?
„Nie. Iba som si musel dotiahnuť veci, ktoré súvisia s mojím osobným životom, so zamestnávateľom. Ani zamestnávateľ nebol rád, že odchádzam.“
Aké boli štyri roky v Slovnafte?
„Prišiel som na to, že existuje aj normálny spoločenský život, že ľudí nezaujímajú len zločinci.“
Bavilo vás to?
„Mňa to veľmi bavilo.“
Ale asi sa to nedá porovnať s naháňaním mafiánov.
„Samozrejme, bolo to iné. Chránili sme konkrétny podnik, jeho majetkové záujmy, objekty, obchodné tajomstvá a boli sme za to aj dobre zaplatení.“
Teraz budete mať asi menší plat ako tam. Nezohrávalo to rolu pri rozhodovaní?
„O dosť menší. Zohrávalo to rolu, ale asi mi nejde len o plat. Ťažko sa mi to vysvetľuje, ale asi to tak cítim.“
Čo ste si doteraz mysleli o prípade Hedvigy Malinovej?
„Keby som sa teraz k tomu vyjadril, nemohol by som byť objektívny pri spätnom prekontrolovaní. Nemôžem vysloviť názor na základe informácií z médií, nemusel by byť objektívny a momentálne som už policajt.“
Počas vedenia Jána Packu nebolo vidno žiadny zásadný záťah proti organizovanému zločinu. Vedenie ministerstva sa zvyklo brániť aj tým, že teraz sa podsvetie nevraždilo ako to bolo za vás. Je to argument?
„Môj pohľad bol presne opačný. Keď sa podsvetie vraždí, tak je pod tlakom, v strese.“
Do Slovnaftu s vami odišlo viac vašich kolegov, vrátia sa späť?
„Nie. Vybudovali sme tam jeden z najefektívnejších bezpečnostných systémov a je dôležité zachovať tam kontinuitu. Treba dať šancu aj iným.“
Štyri roky ste boli mimo polície. Nebude vám to chýbať? Ako rýchlo sa zorientujete v prostredí mafie?
„Možno preto to pôjde rýchlejšie. Viem sa na vec pozrieť aj z druhej strany a toto teraz cítim ako obrovskú výhodu.“
(mož)
Hedvigu preverí inšpekcia
Lipšic preverí, či polícia v kauze Hedvigy Malinovej nepochybila, Spišiak ohlásil zmenu systému práce na Úrade boja proti korupcii.
BRATISLAVA. Minister vnútra Daniel Lipšic požiada inšpekciu ministerstva vnútra, aby preverila, či policajti nepochybili v kauze Hedvigy Malinovej. Prípad je momentálne na stole generálnej prokuratúry a Lipšic má výhrady proti tomu, že sa tak naťahuje.
Prokuratúra nie je už dlho schopná rozhodnúť, či podá obžalobu, alebo stíhanie Malinovej pre krivú výpoveď zastaví. Prokuratúra sa stále odvoláva na to, že nemá kompletný znalecký posudok.
Lipšic hovorí, že zverejnenie dôkazov v kauze zabránilo tomu, aby sa prípad vyšetril poriadne. On vraj takto postupovať nemieni.
K ďalším krokom v polícii sa nový policajný prezident Jaroslav Spišiak nechcel vyjadriť. Nepovedal ani, či plánuje vymenovať nového riaditeľa Úradu boja proti korupcii a odvolať Tibora Gašpara, ktorý úrad viedol ešte za ministrovania Vladimíra Palka.
Úrad odhalil viac prípadov korupcie, chýbali však veľké kauzy. „Mám v úmysle zmeniť systém práce na tomto pracovisku, aby sa zaoberalo len tými kauzami, ktorými sa má zaoberať,“ povedal nový policajný prezident.
„Podľa môjho ponímania veľkého zločinu o veľkej rybe, nikto nevie, že je vôbec nejaká ryba,“ dodal. Lipšic si tiež myslí, že polícia by mala vedieť rozlišovať to, keď nemá slušný človek v aute kompletnú lekárničku a cestného piráta, a podľa toho by sa mala k ľuďom aj správať.
„Práve rôzni zločinci, gauneri, mafiáni a skorumpovaní politici ohrozujú slušných ľudí a práve proti nim musí polícia zakročovať,“ dodal Lipšic.
mož

Beata
Balogová
