BRATISLAVA. Slovenská únia nezávislého súdnictva (SÚNS) považuje návrh ústavného zákona na zrušenie imunity pre sudcov za nástroj na politické čistky v justícii. TASR o tom dnes informoval poverený predseda SÚNS Daniel Hudák, podľa ktorého je zarážajúce, že návrh tohto ústavného zákona neprešiel pripomienkovým konaním a odbornou diskusiou.
Ako ďalej uviedol, ide o účelovú snahu, ktorou bude možné ktoréhokoľvek sudcu začať kedykoľvek trestne stíhať a postaviť tak mimo výkonu funkcie aj na niekoľko rokov.
SÚNS preto podľa neho vyzýva širokú odbornú verejnosť a hlavne signatárov za tzv. Otvorenú justíciu, aby zaujali jednoznačné stanovisko k tomuto vládnemu návrhu.
Oklieštenie imunity sudcov je súčasťou vládneho návrhu ústavného zákona z dielne premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Imunita by mala byť sudcom ponechaná len na ich rozhodovaciu činnosť. Schválenie tejto legislatívnej normy si vyžaduje 90 hlasov poslancov. Koalícia tak bude potrebovať podporu z radov opozície, pretože disponuje len 79 hlasmi.
Slušný sudca imunitu nepotrebuje, tvrdí iniciatíva Za otvorenú justíciu
Rovnocennosť zákonodarnej a súdnej moci je vyjadrená v rovnakom postavení poslancov a sudcov v súvislosti s ich imunitou aj platovými náležitosťami. Sudcovia rovnako ako poslanci musia mať garantovanú imunitu v súvislosti so samotným výkonom ich funkcie. Nie je však dôvod, aby poslanci a sudcovia nemali niesť plnú priestupkovú alebo trestnú zodpovednosť za skutky, ktorých sa dopustia ako občania.
K vysloveným obavám zo zneužívania trestných konaní na politické čistky v justícii pripomíname, že v posledných rokoch je najmenej l4 disciplinárnych konaní vedených proti sudcom za vykonštruované skutky jasným dôkazom, že čistky v justícii začali robiť samotní súdni funkcionári na čele so Súdnou radou SR a predsedom Najvyššieho súdu SR.
V niektorých disciplinárnych prípadoch boli sudcovia okamžite vyradení z rozhodovacej činnosti na niekoľko rokov pozastavením výkonu ich funkcie v rozpore s Ústavou SR, pričom Súdna rada SR rovnako ako predchádzajúci ministri spravodlivosti SR Štefan Harabin a Viera Petríková tieto pozastavenia výkonu funkcií nezrušili dokonca ani v prípadoch, kedy postihnutí sudcovia boli v prvostupňovom disciplinárnom konaní oslobodení alebo im boli prvostupňovým disciplinárnym súdom uložené podstatne miernejšie tresty ako boli navrhované.
Zodpovední a slušní sudcovia nepotrebujú ochranu cez imunitu za konania nesúvisiace s ich rozhodovacou činnosťou. Títo sudcovia potrebujú ochranu pred zneužívaním moci vo vnútri súdnictva, čo je možné dosiahnuť len transparentnosťou výkonu súdnej moci, jej otvorením sa verejnej kontrole a obsadením súdnych funkcií odborne a morálne bezúhonnými osobami.
ZOJ