BRATISLAVA. Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) sa dnes s novinármi stretol pred Bratislavským hradom blízko jazdeckej sochy Svätopluka, ktorého v noci oblepili kartónom mladí aktivisti zo zoskupenia UM! Kartón zo sochy dala NR SR hneď odstrániť. Sulík považuje túto akciu za zviditeľnenie sa istej skupiny mladých ľudí, vec nebude riešiť ani polícia.
Predsedovi Národnej rady SR sa socha akademického sochára Jána Kulicha, okrem iného autora mnohých sôch bývalého režimu, nepáči, ale o jej budúcnosti rozhodnú odborníci. "Zriadime expertnú komisiu. Poveril som zostavením tejto komisie historičku Marínu Závadskú zo SAV," oznámil Sulík. Dodal, že onedlho oznámi mená aj ďalších členov komisie. "Komisia posúdi, čo to je za sochu, má tu byť, nemá tu byť, či by jej náhodou niekde nebolo lepšie, čo je to za nápis, je dobrý, je zlý, predloží nejaké návrhy a potom uvidíme, že čo," uviedol.
Sulík však poznamenal, že nechce vo veci konať unáhlene a počká si na stanovisko komisie, ktorá by sa mala zaoberať aj financovaním sochy. Odborníci by sa mali vyjadriť aj k symbolu, ktorý má socha Svätopluka na štíte a pripomína znak Hlinkovej gardy z vojnového slovenského štátu. "Potom sa budem snažiť nájsť riešenie, ktoré je celospoločensky prijateľné," povedal.
Umelcom sa socha nepáči
Proti soche Svätopluka pred Bratislavským hradom sa začiatkom júna vyjadrili aj členovia slovenskej výtvarnej a umenovednej obce v otvorenom liste, ktorý adresovali prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, vtedajšiemu šéfovi parlamentu Pavlovi Paškovi a premiérovi Robertovi Ficovi ako aj občianskemu združeniu Svätopluk, ktoré sochu dalo postaviť. Dnes sa pripomenuli novému predsedovi parlamentu Sulíkovi.
"Ako nového predsedu parlamentu Vás vyzývame k odstráneniu sochy z areálu Hradu. Dúfame, že pri Vašom rozhodovaní vezmete do úvahy aj názor odbornej verejnosti, ktorá vo veľkej miere odsúdila toto politické gesto predchádzajúcej vlády," napísali iniciátori otvoreného listu umelci Michal Moravčík a Jana Kapelová. Otvorený list podpísalo viac ako 100 predstaviteľov z oblasti umenia a umenovedy.
Sochu zabalili
Svätopluk na koni má aj radikálnejších odporcov ako výtvarníkov.
BRATISLAVA. Odporcov kontroverznej sochy kniežaťa Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu pribúda a nejde len výtvarníkov, ktorí posielajú protestné listy. Socha ikony socialistického realizmu Jána Kulicha sa v noci na včera stala cieľom záujmu mladých aktivistov.
Potichu v noci prešli do uzavreného okolia Hradu k soche a zabalili ju do kartónu.
„Kamery sme neprekrývali," povedal aktivista Róbert Mihály. Svoj čin zoskupenie UM! nepovažuje za vandalizmus. Hovoria, že sa len snažili „zabrániť trestnému činu propagácie fašizmu".
Nápismi: „Socha lží, Nemodifikujte dejiny, Um!, Svätopluk, Cisár praslovákov... Prvý gardista," sa snažili poukázať nato, že objednávateľ sochy by mal byť trestne stíhaný.
Mihály, ktorý už predtým organizoval protest proti vlasteneckému zákonu, informoval, že akcie budú pokračovať.
Hovorca polície František Peczár povedal, že nedostali žiadne trestné oznámenie, zabalenie sochy nevyšetrujú.
„Nepáči sa mi," povedal o soche predseda parlamentu Richard Sulík. Zriadi komisiu historikov, ktorá k nej zaujme stanovisko. To chce rešpektovať. „Komisia posúdi, čo to je za sochu, má tu byť, nemá tu byť, či by jej náhodou niekde nebolo lepšie, čo je to za nápis, je dobrý, je zlý, predloží nejaké návrhy a potom uvidíme," povedal Sulík.
(knm, mku)
Na štíte Svätopluka je umiestnený rovnoramenný dvojkríž v kruhu, ktorý je tvarovo zhodný s odznakom Hlinkovej gardy. Potvrdil im to tajomník Heraldickej komisie ministerstva vnútra a autor štátneho znaku SR Ladislav Vrtel.
"Používal sa od roku 1938 a bol účelovo vytvorený podľa vzoru hákového kríža v kruhu - emblému Hitlerovej NSDAP, podobne ako emblém maďarskej fašistickej Strany šípových krížov - šípovito ukončený kríž v kruhu. Všetky mali svoj predobraz v nemeckom hákovom kríži v kruhu. Rovnoramenný dvojkríž v kruhu jednoznačne plnil funkciu 'slovenského hákového kríža,'" citoval portál Vrtela. Ten zároveň verí, že jeho použitie nebolo úmyselné, ale išlo len o dôsledok poľutovaniahodného ignorovania historických skutočností bez konzultácie s heraldikom.
OKS navrhuje sochu vrátiť objednávateľovi
Občianska konzervatívna strana (OKS) navrhuje podľa podpredsedu strany Ondreja Dostála vrátiť nepodarenú jazdeckú sochu Svätopluka jej objednávateľovi, občianskemu združeniu Svätopluk.
"Socha bola v priestoroch Bratislavského hradu umiestnená v rámci predvolebnej kampane strany Smer-SD, pričom nie je známe, kto a akým spôsobom oficiálne rozhodol, že sa stane súčasťou týchto priestorov. Nápis na soche propagandisticky slúži historickej mystifikácii Roberta Fica o Svätoplukovi ako kráľovi starých Slovákov. Autorom sochy je popredný umelec z obdobia komunistického režimu a normalizácie. Na štíte sochy je umiestnený dvojkríž, ktorý je tvarovo zhodný s odznakom Hlinkovej gardy," uviedol dnes pre agentúru SITA Dostál.
Spájanie panovníka Veľkej Moravy Svätopluka s odkazom dvoch totalitných režimov 20. storočia a účelovými politickými hrami donedávna vládnucej garnitúry nie je podľa neho dôstojným pripomenutím si významu tejto historickej osobnosti, ale jej výsmechom a urážkou. OKS preto navrhuje vrátiť nepodarenú sochu jej objednávateľovi.