BUDAPEŠŤ. (Od našej redaktorky Martiny Kováčovej). Slovensko-maďarské napätie je minulosťou, uisťovala včera z Budapešti premiérka Iveta Radičová po stretnutí s Viktorom Orbánom. Ich stretnutie netrvalo dlho a neprinieslo konkrétne riešenie v otázke dvojakého občianstva, ktoré Budapešť garantuje fakticky všetkým Maďarom, či u nás prijatého jazykového zákona.
Pravicovosť Orbánovej vlády je sporná, tvrdí Peter Morvay
Radičová hľadala pozitíva a ocenila, že s Orbánom hovorili veľmi priamo, otvorene, priateľsky a konštruktívne. Kým na tlačovej konferencii na obed po stretnutí premiérov Visegrádskej štvorky hovoril Orbán o „bilaterálnom konflikte, ktorý bráni Maďarsku byť hnacím motorom spolupráce týchto štyroch štátov", popoludní už Radičová hovorila o zlepšených slovensko-maďarských vzťahoch.
Po premiéroch ich majú zabezpečiť spoločné expertné komisie, práve tie majú prebrať témy ako dvojaké občianstvo.
Maďarský premiér po stretnutí pred novinárov neprišiel. Ani slovenských, ani maďarských. Kľúčovou úlohou preňho včera bolo upokojiť finančné trhy, forint totiž pre jeho konflikt s Medzinárodným menovým fondom dovčera oslaboval.
Predstavila návrh SDKÚ
Slovenská premiérka odchádzala po stretnutí s Orbánom naladená pozitívne.
Sporné body ako náš jazykový zákon či maďarské dvojaké občianstvo poverili premiéri riešiť zmiešané slovensko-maďarské expertné komisie. Tie fungujú podľa základnej zmluvy medzi krajinami a napríklad vlani viackrát diskutovali o jazykovom zákone.
V prípade dvojakého občianstva ich však Maďarsko odmietlo zvolať pred našimi parlamentnými voľbami. Vzhľadom na výmenu vlád v Bratislave aj v Budapešti dôjde aj k výmene členov komisií na oboch stranách. Radičová dúfa, že sa tak stane čo najskôr.
Potvrdila, že Orbána informovala o vlastnom návrhu SDKÚ, ktorý chce predložiť do Národnej rady, a ktorý má na maďarský zákon o dvojakom občianstve reagovať vyhlásením tohto zákona za neplatný u nás.
Nová koalícia už dávnejšie tvrdila, že odvetný zákon znemožňujúci dvojaké občianstvo, ktorým na maďarský zákon reagoval kabinet bývalého premiéra Roberta Fica, zruší. Pre Orbána vraj návrh SDKÚ nebol novinkou.
Pozvánka k nám
„Zároveň sa obraciam na zmiešané pracovné komisie, aby sa sústredili na riešenie problémov, ktoré intenzívne pociťujú občania tak Maďarska, ako aj Slovenska, a to je hlavne odstraňovanie dôsledkov povodní, tvorba nových pracovných miest a podpora programov regionálneho rozvoja vrátane rozvoja infraštruktúry," povedala Radičová o nových prioritách vzťahov s Maďarskom.
Orbán dostal pozvánku na oficiálnu návštevu Slovenska, termín zatiaľ stanovený nebol.
FOTO PRE SME: TIBOR SOMOGYI
Orbán sa bojí novej opony. Finančnej
Visegrádska štvorka sa stretla v novej zostave. Nastupujú stredopraví premiéri.
BUDAPEŠŤ. „Dnes je nad slnko jasnejšie, že pokiaľ nechceme, aby strednú Európu od západnej oddelila finančná opona, tak stredoeurópske štáty musia úzko spolupracovať," vyhlásil maďarský predseda vlády Viktor Orbán po včerajšom stretnutí premiérov krajín V4 v Budapešti.
Predsedovia vlád sa včera po prvý raz stretli v novom povolebnom pravicovom zložení - Orbán pred budovou maďarského parlamentu vítal slovenskú premiérku Ivetu Radičovú, poľského premiéra Donalda Tuska i nového českého predsedu vlády Petra Nečasa.
V čase, keď Medzinárodný menový fond odporúča Slovensku viac šetriť a s Maďarskom prerušil rokovania o ďalšej pomoci, čo zatriaslo maďarským forintom aj poľským zlotým, hovorili najmä o hospodárskej kríze.
Tá bude aj jednou z tém slovenského predsedníctva, ktoré včera od Maďarska prebrala slovenská premiérka Iveta Radičová.
Kým Orbán počas tlačovej konferencie viackrát upokojoval finančné trhy, že schodok rozpočtu udrží, Tusk aj Nečas zdôrazňovali, že krajiny V4 „chcú byť rozpočtovo zodpovedné".
Budúci rok má byť „rokom strednej Európy v Európskej únii" - jej predsedníctvo prevezme najskôr Maďarsko a po ňom Poľsko. „Budeme hľadať to, čo nás spája a obchádzať to, čo nás rozdeľuje," vyhlásila Radičová.
(mk)

Beata
Balogová
