BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia, ktoré od júla zrušila predchádzajúca vláda, by malo po dvoch mesiacoch obnoviť svoju činnosť. Vyplýva to z návrhu novely kompetenčného zákona, ktorý dnes schválila vláda. Zmenu musia schváliť poslanci, koalícia sa nej dohodla už krátko po júnových voľbách. Zmena takzvaného kompetenčného zákona zatiaľ nerieši posilnenie ministerstva dopravy, na ktorom sa už skôr dohodli vládne strany.
Vznikom ministerstva životného prostredia sa zmení aj názov ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja, ktoré po zaniknutom úrade prevzalo agendu, a to na ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Kabinet navrhol, aby sa plénum zaoberalo normou v skrátenom legislatívnom konaní; odôvodnil to okrem iného zabezpečením rýchlej pomoci ľuďom postihnutým rozsiahlymi záplavy z prelomu mája a júna.
Most nechce povedať nomináciu
Ministra životného prostredia navrhne podľa koaličnej zmluvy Most-Híd. Na obsadení kresla sa však podľa médií nevedia v strane Bélu Bugára dohodnúť; pre nezhody v súvislosti s menom nového ministra chcel vraj opustiť stranícke rady zakladateľ Mosta-Híd a exminister výstavby László Gyurovszky, ktorý však svoje rozhodnutie neskôr zmenil a v strane zostal.
Najhorúcejším kandidátom na ministra je údajne druhý štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Martin Ružinsky (nominant Mosta-Híd), ktorý má na starosti práve obnovu ministerstva životného prostredia. Viaceré mimovládne organizácie Ružinskému vyčítali pôsobenie v štátnej ropovodnej spoločnosti Transpetrol.
Navrhovaná novela kompetenčného zákona zatiaľ neobsahuje zmeny v pôsobení ministerstva dopravy. Koalícia sa pri rokovaniach o rozdelení postov vo vláde už skôr dohodla, že ministerstvo dopravy získa širšie kompetencie. Pod úrad má prejsť tiež právomoc koordinovať čerpanie eurofondov. Tú má v súčasnosti po zmene presadenej predchádzajúcim kabinetom premiéra Roberta Fica (Smer-SD) Úrad vlády. Na zmenách zákona v súlade s dohodami koaličných strán sa podľa premiérky Ivety Radičovej pracuje, platiť by mohli od novembra.
Bývalý kabinet zrušil ministerstvá životného prostredia a hospodárstva, ktorých agenda prešla pod iné ministerské úrady. Zmeny mali podľa predbežných odhadov ušetriť ročne do približne 13,28 milióna eur. Viaceré médiá však informovali, že počet úradníkov sa prakticky nezmenil a úspory budú minimálne.
Greenpeace: Obnoveniu mala predchádzať verejná diskusia
Organizácia Greenpeace víta vládou deklarované obnovenie Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR). Pripomína však, že rezort by sa nemal obnoviť bez širšej verejnej a odbornej diskusie a zároveň by sa tiež nemal obnoviť v podobe, v akej bol vládou Roberta Fica zrušený.
Bez reformy a zásadných systémových zmien by podľa riaditeľa Greenpeace Slovensko Juraja Rizmana bolo obnovenie ministerstva nevyužitou šancou, uvádza sa to v reakcii Greenpeace, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa organizácie Lucia Szabová.
Rizman upozorňuje, aby vláda Ivety Radičovej neurobila rovnakú chybu ako vláda Roberta Fica. "Predchádzajúca vláda zrušila MŽP SR narýchlo a bez akejkoľvek verejnej diskusie. Unáhlené obnovenie rezortu, bez širšej diskusie, bez prípravy reformy rezortu a bez realizácie dôkladných systémových zmien by bola rovnaká chyba. Ak má mať ďalšie fungovanie MŽP SR zmysel, potrebuje rezort úplný reštart, a nie len formálne obnovenie toho, čo doposiaľ nefungovalo,“ tvrdí Rizman.
Verí, že kabinet Ivety Radičovej nájde dostatok politickej vôle a obnovenie rezortu prediskutuje s odbornou i laickou verejnosťou. Pripomína, že Greenpeace bol jednou z organizácií, ktoré sa aktívne postavili proti plánu rušiť ministerstvo.