BRATISLAVA. Štyria predchádzajúci splnomocnenci vlády pre rómske komunity boli Rómovia. Mení sa to až pri piatom. Vláda v stredu vymenovala Mira Polláka z Levoče. Predstavuje ho ako odborníka z terénu, ktorý vyše trinásť rokov pracuje v osadách.
Aj keď niektoré strany chceli úrad splnomocnenca zrušiť a celú agendu prenechať štátnej tajomníčke Lucii Nicholsonovej (SaS), napokon ho zachovali. Prejde priamo na Úrad vlády pod premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ). Doteraz fungoval pod vicepremiérom pre menšiny.
Matematik s malou chybou
„Každý máme nejaké chyby, ja tú, že nie som Róm. Ponúkam však úzku spoluprácu, pretože aj medzi nimi je veľa odborníkov,“ povedal Miro Pollák.
Dvojkou na úrade má byť podľa informácií SME menovec splnomocnenca Peter Pollák. Rómsky kandidát na poslanca za MostHíd je tiež z Levoče. Zo 40. miesta sa do parlamentu nedostal. Splnomocnenec Miro Pollák vyštudoval matematiku na Technickej univerzite v Košiciach, kde aj učil. Druhý titul získal zo sociálnej práce.
Po revolúcii bol dve volebné obdobia poslancom parlamentu za KDH, osobne sa pozná s premiérkou, Bélom Bugárom či Jánom Figeľom. Posledných trinásť rokov tvoril projekty napríklad pre mesto Prešov, Levoču, v Košiciach či na Spiši.
Pollák s novou koalíciou už spolupracoval na programovom vyhlásení vlády. Vo funkcii strieda Ľudovíta Galbavého, nominanta vicepremiéra Dušana Čaploviča (Smer).
Rómsky pôvod nemá ani štátna tajomníčka Nicholsonová, rómskej problematike sa však venuje niekoľko rokov.
V jej poradnom zbore je Rómov niekoľko, napríklad bývalá novinárka Denisa Havrľová či právnička Irena Biháriová zo združenia Ľudia proti rasizmu.
Čakali známejšie meno
Riaditeľ Nadácie Milana Šimečku Laco Oravec hovorí, že očakávali skúseného človeka z rómskej komunity alebo verejne známeho človeka s dôverou spoločnosti. „Meno splnomocnenca je prekvapením. Poznáme ho, ale obávam sa, že nemá vybudovanú dôveru verejnosti. Verím však, že pozíciu obháji,“ povedal.
Pôsobenie Róma Petra Polláka na úrade zhodnotil pozitívne. „Vytvoria zaujímavú kombináciu. Treba im dať šancu sto dní a uvidíme, či budú nositeľmi zmeny.“
Z Bratislavy je do osád ďaleko
Splnomocnenec pre rómske komunity MIRO POLLÁK (53) nie je Róm. S Rómami má poslaneckú i terénnu prax.
Vaši predchodcovia neuspeli. Ako chcete veci pohnúť dopredu?
Robiť to inak. Presunúť aktivity do terénu, do rómskych osád, obcí s rómskou menšinou a do segregovaných rómskych osídlí. Tam je koncentrovaná chudoba. Chápať tému ako chudobu. Má to etnický podtón, že je to rómske, ale skutočný problém je s chudobnými osadami, nie s integrovanými Rómami, ktorých je väčšina.
Ako chcete riešiť chudobu v osadách?
Komunitnou prácou a komunitnými centrami. Posilniť regionálne kancelárie úradu. Skvalitniť život v osadách. Nemám ilúziu, že zmiznú, ale ľuďom, čo sa chcú odtiaľ dostať, to umožniť. U mladých treba silný tlak na vzdelanie, u dospelých posilniť dôstojnosť možnosťou práce.
Čo sú chyby z minulosti?
Z Bratislavy je ďaleko do osád. To nie je problém rómsky. Najskôr sa to riešilo o nich bez nich a preto to nešlo, potom to bolo oni s nimi, tiež to nevyšlo. Teraz to nie je o nich, ale aj o nás a nie s nimi, ale spolu.
Nie ste Róm. Čím to obhájite?
Nikto nie je dokonalý. Chceme im ponúknuť viac, nielen ohradu samotného úradu. Už to nie je iba záležitosť chudobných Rómov, ale je to vec majoritnej spoločnosti.
Ste z Levoče, mesta, kde je percentuálne najviac Rómov. Aký je tam život?
Pomocné školy majú vymiznúť
BRATISLAVA. Testy zrelosti budú v rómskom jazyku. Nová vláda nimi chce zabrániť segregácii rómskych žiakov, ktorí sú často umiestňovaní do špeciálnych škôl. „Vláda podporí čo najvyššiu integráciu detí so špeciálnymi potrebami,“ píše sa v návrhu programového vyhlásenia vlády, ktoré má aj SME.
Poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ) hovorí, že špeciálne školy by mali postupne miznúť. Pred vstupom do školy chce vláda testovať pripravenosť detí z rómskych osád v rómčine. Často sú podľa neho zaradené do špeciálnych tried len preto, že dobre nerozumejú po slovensky.
Zuzana Petková
Vláda odvolala štyroch splnomocnencov, tri posty úplne zrušila
Vláda má oddnes o tri posty splnomocnencov menej. Na svojom rokovaní rozhodla o úplnom zrušení funkcie splnomocnenca pre urýchlenie postupu výstavby nadradenej cestnej dopravnej infraštruktúry na Slovensku, splnomocnenca pre mládež a šport a splnomocnenca vlády pre prípravu a realizáciu neformálneho zasadnutia ministrov obrany členských krajín NATO v SR.
Z týchto miest zároveň odvolala Igora Chomu, Dušana Galisa a Daniela Duchoňa. Choma bol v minulosti predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).
Keďže sa po júnových parlamentných voľbách stal poslancom Národnej rady SR za Smer-SD, nový minister dopravy Ján Figeľ (KDH) ho minulý týždeň z postu šéfa NDS odvolal. Do poslaneckých lavíc za Smer-SD zasadne aj Galis. Duchoň za minulého kabinetu pôsobil ako štátny tajomník ministerstva obrany.
Štvrtým odvolaným je splnomocnenec pre informačnú spoločnosť Pavol Tarina. Na jeho miesto nastúpi Roland Sill.
tasr

Beata
Balogová
