BRATISLAVA. Pre TASR to dnes uviedol líder komunistov Jozef Hrdlička s tým, že na februárovom zjazde KSS bude volené nové vedenie.
Či bude Hrdlička opäť kandidovať, v súčasnosti ešte povedať nevedel. Istý si je v tom, že hlavnou objektívnou príčinou volebného zisku KSS len na úrovni 0,83 percenta bol v spoločnosti vytváraný dojem, že je tu alternatíva buď Smer-SD alebo pravicová koalícia. "Myslím, že v poslednej chvíli sa mnohí naši sympatizanti radšej rozhodli pre voľbu Smeru-SD ako KSS zo strachu pred nástupom pravice," podotkol.
Fúziu so Smerom-SD, ktorý pohltil prakticky všetky ľavicové subjekty, však Hrdlička vylučuje. "Ja som sa viackrát vyjadril, že i keď sme mnohé veci politiky Smeru-SD ako vládnej strany hodnotili pozitívne, nepovažujeme ho za skutočne ľavicový subjekt. Nedošlo totiž z jeho strany k realizácii množstva sľubov. Za skutočnú ľavicovú stranu sa považujeme len my," vyhlásil.
Líder komunistov zároveň priznáva, že za volebným neúspechom, ktorý bude definitívne analyzovať zjazd, sú aj vnútrostranícke príčiny. "Našu kampaň sme po technickej, grafickej i obsahovej stránke hodnotili ako najlepšiu po roku 1989. Prejavili sa ale isté slabiny, pretože sme stavili na našu členskú základňu, a tu volebná kampaň neprebiehala celkom podľa našich predstáv. Ukázalo sa, že v niektorých oblastiach sú tí ľudia prestarnutí," vysvetlil.
I keď personálne dôsledky zatiaľ v strane vyvodené neboli, na februárovom zjazde by malo prísť k istým zmenám. "Budeme meniť vnútornú reorganizáciu. Zamýšľame sa nad zmenou straníckej štruktúry, nad sprísnením samotného členstva a požadovaním dôslednej disciplíny. Zároveň sa chceme aj omladiť," avizoval Hrdlička. On sám je pripravený zasadzovať sa za to, aby v KSS mali väčší priestor mladí ľudia, čo sa má odraziť aj v programe. "Myslím si, že je komu dať šancu. KSS je zásadová principiálna ľavicová strana a musí to byť subjekt, ktorý bude občanom predkladať reálne programové východiská, nielen unikať do minulosti," upozornil.
Ešte pred zjazdom sa komunisti plánujú zúčastniť jesenných komunálnych volieb, no zrejme nie po celom Slovensku. "Máme niekoľko starostov a poslancov obecných zastupiteľstiev. Najlepšie pozície máme na východe - v Prešovskom, Košickom či Banskobystrickom kraji, ale máme starostov i v Nitrianskom a Trenčianskom kraji," priblížil oblasti, kde chce KSS v rámci volieb zabojovať.
KSS sa dostala do NR SR jediný raz, a to vo volebnom období 2002 až 2006. Pred štyrmi rokmi bola so ziskom 3,88 percenta (takmer 90.000 hlasov) najsilnejšia spomedzi tých subjektov, ktoré ostali pred bránami parlamentu. Pred vyše mesiacom 12. júna získali komunisti 0,83 percenta, čo znamenalo zisk 21.104 hlasov.