BRATISLAVA. Vyhlásil to na margo toho, že na štíte tohto kniežaťa je umiestnený rovnoramenný dvojkríž v kruhu, ktorý je tvarovo zhodný s odznakom Hlinkovej gardy.
Podľa jeho slov však ide o čisto odbornú záležitosť, ktorú polícia riešiť nebude. "Bolo by zlé, keby sme sa ako politici pasovali do úlohy heraldikov, odborníkov či historikov," upozornil s tým, že posúdiť vzhľad sochy musia predovšetkým historici, umelci, verejnosť a v neposlednom rade záleží na predsedovi Národnej rady (NR) SR, čo s ňou spraví.
Minister sa považuje za veľkého prívrženca slobody prejavu, preto by podľa neho nebolo dobré, aby sa preto, že sa niekomu nepáči nejaký výtvor, hneď prechádzalo do roviny trestného práva. "Sme v slobodnej spoločnosti," dodal.
Prvú podpredsedníčku Slovenskej národnej strany (SNS) Annu Belousovovú prekvapilo vyjadrenie predsedu parlamentu Richarda Sulíka (Sloboda a Solidarita), podľa ktorého treba vyhodnotiť, či by soche Svätopluka "nebolo lepšie niekde inde", ako na nádvorí Bratislavského hradu. "Čo tam pán Sulík chce dať? Sochu kríku marihuany, alebo dvoch mužov, prípadne žien v objatí?" opýtala sa Belousovová v súvislosti s predvolebným programom SaS, ktorý obsahoval dekriminalizáciu marihuany a uzákonenie registrovaných partnerstiev.
Aj predseda SNS Ján Slota pritom v minulosti kritizoval vzhľad sochy. "Ten kôň vyzerá ako smädný, keď si sadá na zadok," poznamenal Slota krátko po slávnostnom odhalení sochy. "Samozrejme, považujem Svätopluka za skutočne veľkého Slováka," zdôraznil Slota, ktorý, podobne ako Belousovová, umiestnenie tohto symbolu pred Bratislavský hrad schvaľuje. Odpovedi na otázku, či schvaľuje aj umiestnenie dvojkríža pripomínajúceho znak Hlinkových gárd na štíte sochy Svätopluka, sa Belousovová, ktorá je momentálne na dovolenke a znak zatiaľ osobne neskúmala, vyhla.
Predseda parlamentu Richard Sulík už avizoval, že zostaví expertnú komisiu, ktorá posúdi, či socha Svätopluka je na správnom mieste. Vznikom komisie poveril historičku Marínu Závackú a výsledky jej pôsobenia očakáva v priebehu niekoľkých týždňov.
To, že na štíte Svätopluka je umiestnený rovnoramenný dvojkríž v kruhu, ktorý je tvarovo zhodný s odznakom Hlinkovej gardy, uverejnil ako prvý portál Aktuálne.sk. Potvrdil im to tajomník heraldickej komisie ministerstva vnútra a autor štátneho znaku SR Ladislav Vrtel.
Aktivisti zoskupenia nazývaného UM! už začali boj za odstránenie sochy Svätopluka z Bratislavského hradu. Z pondelka (19.7.) na utorok vnikli do uzamknutého areálu hradu a zabalili skulptúru do kartónového transparentu, ktorý niesol nápisy ako Socha lži či Nemodifikujte dejiny. Domnievajú sa, že vyobrazený dvojkríž porušuje ustanovenie Trestného zákona o podpore a propagácii skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd.
Daniel Lipšic sa dnes rovnako vyjadril, že si vie predstaviť, že by Slovenská informačná služba (SIS) detailnejšie informovala o svojej činnosti jeden z parlamentných výborov. "Ale to by musel byť oveľa prísnejší výber do výborov, museli by tam byť poslanci, ktorí majú bezpečnostné previerky, aby neunikali informácie," konštatoval po dnešnom rokovaní vlády s tým, že inak by mohli byť akcie spravodajskej služby zmarené. Zdôraznil tiež, že je dôležité, aby fungovala kontrola spravodajskej služby a aby pôsobila striktne v rámci zákona.
Minister vnútra dúfa, že s novým šéfom SIS, ktorým by sa mal stať Karol Mitrík (nominant SDKÚ-DS), bude mať korektný a profesionálny vzťah. "Pretože určite spravodajská služba je dôležitá pre ministerstvo vnútra a orgány činné v trestnom konaní. Verím, že ten vzťah bude profesijný, korektný, dobrý." Podľa Lipšica zatiaľ nie je potrebné riešiť zmeny vo vzťahu SIS a ministerstva. "Nie je problém, ktorý by priamo horel, ale určite to budú inštitúcie, ktoré z povahy svojej činnosti budú musieť alebo mali by úzko spolupracovať. Máme jeden cieľ, ale trochu iné metódy."
V súvislosti s námestníkmi SIS považuje Lipšic za prirodzené, že o tieto dôležité exekutívne posty majú záujem aj ostatné koaličné strany. Minister nechcel polemizovať o tom, či by do týchto funkcií mali byť dosadení iba ľudia, ktorí pôsobia mimo tohto úradu. "Závisí to od toho, o kom hovoríme. Ak by sme mali na mysli nominantov, ktorí sa touto tematikou nikdy nezaoberali, ani nebudú zaoberať, ale budú len v tých funkciách, tak to by bolo zlé. Na druhej strane, keby sme mali vybrať troch zlých príslušníkov SIS, alebo štyroch, to by tiež nebolo dobré, je to vždy na konkrétnej osobe."
Premiérka Iveta Radičová dnes na margo ďalšej činnosti SIS uviedla, že predpokladá, že sa vráti k svojim pôvodným funkciám. "Zoznámila som sa s tabuľkovým prehľadom o činnosti SIS za ostatný mesiac a trvalo mi to asi dve a pol minúty, pretože tie informácie považujem za absolútne nepodstatné a v širokom rozsahu za prebytočné, nadbytočné, priam zavádzajúce a neužitočné."