BRATISLAVA.
"Je potrebné vybudovať na Slovensku moderné univerzitné centrum," konštatoval po dnešnom rokovaní vlády s tým, že ako najvhodnejšie sa javí práve dostavanie Rázsoch. Ozrejmil, že na dobudovanie sa pozerá z čisto odborného pohľadu, pričom pripomenul, že Lekárska fakulta Univerzity Komenského nemá funkčné priestory na výučbu. S celou problematikou sa však šéf rezortu musí ešte bližšie oboznámiť.
Otázku dostavania Rázsoch otvoril bývalý kabinet Roberta Fica. Ten zrušil uznesenie predchádzajúcej vlády Mikuláša Dzurindu z roku 2003, ktoré hovorilo o zastavení výstavby nemocnice a odpredaji investície. Na stavbe sa dovtedy preinvestovalo 33,2 milióna eur. Kabinet vtedy súčasne rozhodol, že nehnuteľnosť odpredá, "a to komukoľvek, kto sa nájde", povedal vtedajší minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Na dostavbu Rázsoch ako nemocničného zariadenia bolo vtedy potrebných takmer 159,3 milióna eur.
Ficova vláda rozhodla, že dostavba by sa mala realizovať cez PPP projekt. Bližšie informácie o financovaní má poskytnúť štúdia uskutočniteľnosti, ktorá by sa mala vypracovať do konca roka 2011. S jej závermi by sa mal kabinet podľa rozhodnutia bývalej garnitúry oboznámiť najneskôr do konca februára 2012, kedy by sa o realizácii projektu aj rozhodovalo. Pri dodržaní tohto harmonogramu sa dostavba nemocnice predpokladala najskôr v roku 2017.
Audit, ktorý dala vypracovať bratislavská univerzitná nemocnica, ukázal, že dostavba nemocnice si vrátane jej vybavenia vyžiada asi 480 miliónov eur bez DPH. To dlhodobo kritizovala vtedy opozičná SDKÚ-DS, podľa ktorej by sa za tieto prostriedky mohlo postaviť osem nemocníc v každom regióne Slovenska. Ako dnes poznamenal Uhliarik, SDKÚ-DS mala iný odborný názor, ale stále spolu debatujú a nevidí v tejto otázke nejaké zásadné rozpory. "Verím tomu, že sa dohodneme."
Minister Uhliarik sa plánuje bližšie pozrieť aj na hospodárenie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). "Je veľmi nepríjemné a zlé, že VšZP momentálne nie je v dobrej finančnej kondícii, a toto musíme zastaviť," uviedol po dnešnom rokovaní vlády SR.
Pripomenul, že ako pre krízu klesajú príjmy do Sociálnej poisťovne, klesajú aj príjmy zdravotných poisťovní. Preto bude podľa neho potrebné hľadať riešenie, ako dokonca roka dosiahnuť vyrovnané hospodárenie alebo ako zmierniť vznikajúci deficit.
Šéf rezortu si chce tiež posvietiť na minuloročné zlučovanie VšZP so štátnou Spoločnou zdravotnou poisťovňou. Poznamenal, že po takomto kroku by malo dôjsť k šetreniu zdrojov, ale aj ľudského faktora. Nevylúčil preto prípadné prepúšťanie nadbytočných úradníkov.