Bratislava 24. mája (TASR) - Na piatkovom zasadnutí Národnej rady SR prednesie prezident Rudolf Schuster správu o stave republiky. Pôjde o druhý Schusterov prejav pred zákonodarným zborom od jeho nástupu do funkcie v júni 1999 a podľa dostupných informácií sa očakáva, že bude mimoriadne kritický. Pravdepodobne sa v ňom nevyhne hodnoteniu vzťahov vo vládnej koalícii, v rámci ktorej momentálne rezonuje otázka rekonštrukcie kabinetu. Prezident sa zrejme zmieni aj o charaktere spolupráce medzi ním a ministerským predsedom Mikulášom Dzurindom, na adresu ktorého mal v ostatnom čase viacero kritických výhrad.
Schuster sa v uplynulom období sústreďoval predovšetkým na zbieranie podnetov, ktoré zapracoval do svojej správy. Už skôr avizoval, že pri jej koncipovaní vychádzal predovšetkým z optiky občana. Jeho vystúpenie v parlamente muselo byť vlani odložené kvôli prezidentovej niekoľkomesačnej hospitalizácii.
Schusterova prvá správa o stave republiky, ktorú predniesol 2. novembra 1999 na zasadnutí 22. schôdze NR SR, bola hodnotená ako konštruktívne kritická. Prezident v nej upozornil volených zástupcov občanov, že spoločnosť od súčasnej politickej reprezentácie po voľbách v roku 1998 očakávala oveľa viac, ako boli politici schopní realizovať. Nedôsledné plnenie sľubov a zámerov čiastočne pripísal faktu, že vládna moc prevzala štát v horšom ekonomickom stave ako sa predpokladalo. Schuster tiež vo svojom vystúpení spred dvoch rokov kritizoval fakt, že sa nepodarilo "odstrániť úzke prepojenie medzi vládou, straníckou a hospodárskou sférou, čo je pozostatok predchádzajúceho mocenského systému". Konštatoval ďalej, že koalícia len pomaly odstraňuje deformácie z predchádzajúceho obdobia, napríklad v náprave tých privatizačných rozhodnutí, kde bol porušený zákon. Ako jednu z príčin uviedol fakt, že "vo vládnej multikoalícii sa pri pochopiteľnom, ale neodôvodnenom straníckom egoizme pripravujú politické rozhodnutia neefektívne a neprehľadne". Prezident už pred dvoma rokmi upozorňoval na to, že nevyhnutnou podmienkou riešenia problémov slovenskej ekonomiky je preklenutie skupinových a straníckych záujmov vo vládnej koalícii.
Prezident pred týždňom vystúpil v Európskom parlamente v Štrasburgu. V prejave sa zameral najmä na sumarizovanie stavu integračného procesu Slovenska na ceste do Európskej únie. Pred europoslancami sa v Štrasburgu vyslovil za posilňovanie európskej identity a za budovanie Európskej únie ako politického spoločenstva. Vyjadril nádej, že Slovensko bude medzi prvými novými členmi EÚ. Nevyhol sa však ani kritike súčasnej vládnej garnitúry.