Trojica mužov z Guantánama chce u nás žiť bez zbytočnej pozornosti verejnosti.
ZVOLEN. „Ľutujem, ale nebudem hovoriť s nikým. Chcem začať nový život sám a zabudnúť na minulosť. Ďakujem za pochopenie,“ odkázal Egypťan Adíl al-Gazzár, jeden z troch mužov zadržiavaných Spojenými štátmi na Guantáname, ktorí majú na Slovensku nájsť svoju novú vlasť.
AlGazzár sa spolu s Tunisanom Rafíkom al-Hamím a Azerbajdžancom Pooladom Tsiradzem už presťahovali z policajného tábora pre cudzincov
v Medveďove, kde boli pod dozorom, do Integračného strediska vo Zvolene, kde majú voľný režim.
Začiatok bez problémov Al-Gazzár hovoril za zadržiavaných. Ozval sa, pretože boli nespokojní s tým, že sú v Medveďove pod prísnym dozorom a nevedia, čo s nimi bude. Držali preto asi týždeň hladovku. Až potom s nimi začali úradníci viac hovoriť. Pred niekoľkými dňami dostali trvalý pobyt a presťahovali ich do Zvolena.
Egypťan, ktorý strávil v americkom zajatí osem mesiacov, najprv stretnutie bez fotoaparátov a kamier pripúšťal, napokon sa rozhodol zostať v anonymite.
Úvodné dni v Integračnom stredisku sú zrejme bez problémov. „Centrum sme poskytli azylantom len ako priestor na ubytovanie a realizáciu ich integrácie do spoločnosti. Nie som informovaný o problémoch,“ hovorí riaditeľ Migračného úradu Bernard Priecel.
Integračné stredisko pomáha azylantom pri vybavovaní dokladov, komunikácii s úradmi, hľadaní zamestnania, dostávajú sociálne a právne poradenstvo a bezplatný jazykový kurz.
Platia 25 eur mesačne Bývalí zajatci z Guantánama Adíl alGazzár, egyptský veterán, zajali ho po zranení pri bombardovaní v Afganistane. Poolad Tsiradzhe, Azerbajdžanec, zadržali ho, keď s kalašnikovom strážil sklad potravín. Rafík al-Hámí, Tunisan, v Pakistane študoval Korán, podľa Američanov ho cvičili teroristi.
Azylanti bývajú v jedno a dvojizbových bytoch s kuchyňou a kúpeľňou pol roka. Mesačne platia za bývanie a servis približne 25 eur. Nemajú obmedzenia, jedinou podmienkou je dodržiavanie nočného pokoja.
S bývalými väzňami zostávajú v kontakte Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) a Amnesty International. „Našou prioritnou úlohou je zabezpečiť, aby úrady robili to, čo majú a aby sa dodržiavali dohody,“ hovorí Branislav Tichý, riaditeľ Amnesty.
Na Slovensko ich presunuli v januári po žiadosti americkej administratívy, aby členské štáty Európskej únie poskytli trvalý pobyt prepusteným z Guantánama.
Lucia Garajová z komunikačného odboru ministerstva vnútra tvrdí, že neexistuje žiadna medzinárodná zmluva „ako prameň práva“ medzi slovenskou a americkou vládou ani ich orgánmi, ktorá upravuje prevoz bývalých väzňov na Slovensko a podmienky ich pobytu. Neexistuje podľa nej ani žiadna dohoda a jednostranné vyhlásenie väzňov, ktoré by boli podmienkou ich prevozu na Slovensko.

Beata
Balogová
