BRATISLAVA. Slovenskí tínedžeri majú po dosiahnutí dospelosti menší záujem o členstvo v politickej strane ako ich rovesníci z iných štátov. Slabšia je aj ich účasť na mimoškolských dobrovoľníckych akciách, organizovaných mimovládnymi inštitúciami. Vyplynulo to z medzinárodného prieskumu, ktorý mapoval postoje a vedomosti mladých ľudí z 38 krajín o demokracii a živote v spoločnosti. Prvú časť výsledkov sondy ČTK poskytol Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania.
Prieskum sa na Slovensku uskutočnil vlani v druhej polovici mája, zúčastnilo sa na ňom vyše 3000 školákov a približne 2000 učiteľov zo 139 škôl. Celkovo sa do sondy zapojilo vyše 140.000 žiakov ôsmych ročníkov základných škôl z takmer štyroch desiatok európskych, ázijských a latinskoamerických štátov.
Vstup do politickej strany v dospelosti predpokladalo podľa sondy 16 percent slovenských žiakov, čo je o 11 percentuálnych bodov menej ako bol priemer krajín zapojených do výskumu. Záujem o členstvo v politickej strane mali skôr chlapci ako dievčatá. Politickú budúcnosť preferovali najmä tí, ktorí mali síce slabšie občianske vedomosti, no zároveň sa viac zaujímali o politické a spoločenské záležitosti.
Slabší bol tiež záujem slovenských školákov o prípadnú účasť na parlamentných voľbách. Zatiaľ čo na Slovensku plánovalo využiť svoje ústavné právo a rozhodnúť o zložení 150-člennej Národnej rady 75 percent opýtaných, priemer krajín zapojených do sondy bol 81 percent. K menšiemu záujmu mohli prispieť aj rodičia tínedžerov, keďže skutočná účasť na parlamentných voľbách od prvého hlasovania v roku 1990 postupne klesala; výnimkou boli nedávne júnové voľby, keď sa účasť oproti predchádzajúcemu hlasovaniu mierne zvýšila na úroveň 58,83 percenta.
Slovenskí tínedžeri sa zriedkavejšie zapájali aj do mimoškolských aktivít v réžii mládežníckych organizácií pri politických stranách, mimovládnych organizácií na ochranu ľudských práv, enviromentálnych či dobrovoľníckych neziskoviek. Na proteste za ochranu ľudských práv, zbere peňazí na dobročinné účely či kampani sa nikdy nezúčastnili viac ako dve pätiny mladých Slovákov, čo je o takmer desatinu viac ako priemer všetkých štátov. Naopak, kým účasť na štyroch či viacerých akciách potvrdilo deväť percent slovenských tínedžerov, priemer zapojených štátov bol na úrovni 17 percent.