BRATISLAVA. "Isté výhrady máme k obnoveniu Ministerstva životného prostredia SR v jeho pôvodnom rozsahu.
Vláda síce hovorí o istom budúcom posilnení jeho autority, nikde však nespomína dôkladnú reformu rezortu, alebo komplexnú systémovú zmenu, po ktorej volajú odborníci i environmentálne mimovládne organizácie," uviedol pre TASR riaditeľ organizácie Greenpeace Slovensko Juraj Rizman.
Ako v tejto súvislosti poukázal bývalý pracovník envirorezortu, lesník a ekológ Róbert Oružinský, nie je jasné, akými kompetenciami sa má postavenie ministerstva posilniť v záujme transparentnej ochrany prírody.
"Veľmi pozitívne vnímame, že programové vyhlásenie navracia Slovensko k európskym štandardom a priznáva opäť právo verejnosti spolupodieľať sa na rozhodovaní o budúcnosti svojho štátu, predovšetkým v oblasti ochrany životného prostredia," povedal pre TASR Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.
Ako doplnil, určite však bude zaobchádzanie s ochranou biodiverzity celkovo pod ich dohľadom, keďže v dôsledku neustáleho poklesu biodiverzity v Európe je nosnou témou ochrany prírody v EÚ. "V programovom vyhlásení sa neobjavila a tento európsky cieľ bude závisieť od správneho vyhodnotenia rozsahu chránených území a pravidiel ochrany v nich," ozrejmil.
Ropovod chce vláda zastaviť
Aj podľa Rizmana a Oružinského možno pozitívne hodnotiť záväzok vlády posilniť účasť verejnosti na rozhodovacích procesoch. Šéf Greennpeace tiež privítal i plán zrušiť trasovanie ropovodu cez Žitný ostrov, zaviesť transparentné kritériá prerozdeľovania kvót CO2, či vytvoriť jasné pravidlá v oblasti povoľovania ťažobnej činnosti.
"Isté nedostatky zatiaľ vidíme hlavne v kapitole ochrany prírody, kde je pomerne nejasné, ako chce vláda doriešiť zonáciu Tatier. Rovnako chýba zmienka o tom, ako riešiť situáciu v Štátnej ochrane prírody (ŠOP) SR, či ako chce vláda zabezpečiť výkon ochrany prírody v teréne, keď vieme, že tak ŠOP SR, ako aj Slovenská inšpekcia životného prostredia sú dlhodobo personálne poddimenzované, " zhrnul.
Vláda, ako vyplýva z pracovnej verzie jej programového vyhlásenia, považuje ochranu prírody za zásadnú oblasť pre celkový vývoj spoločnosti, preto k využívaniu prírodných zdrojov bude pristupovať racionálne a obozretne.
Chce tiež obnoviť samostatný envirorezort, čo už schválil aj kabinet na svojom stredajšom zasadnutí (21.7). Plánuje tiež v budúcnosti posilniť jeho kompetencie. Zastaviť by sa zároveň mala výstavba ropovodu cez Žitný ostrov. Ako poukázal Oružinský, výnimku ktorá trasovanie umožnila, zaviedla do zákona druhá vláda Mikuláša Dzurindu. Je preto podľa neho potrebné čo možno najskôr novelizovať vodný zákon a zrušiť možnosť udeliť výnimku na takúto výstavbu.
Ľudia dostanú hlas
Kabinet sa má zaviazať i k zmene legislatívy tak, aby sa zabezpečila účasť verejnosti na rozhodovacom procese v záležitostiach životného prostredia. Samosprávy zas majú získať právomoc rozhodovať o ťažbe a spolurozhodovať o skládkach.
Vláda SR po analýze dopadov pripraví možnosť zrušenia Recyklačného fondu, kde Oružinský dúfa, že tomuto kroku bude predchádzať aj odborná diskusia.
Pri zonácii chránených území vrátane Tatier bude vláda podľa predbežného návrhu podporovať takú zonáciu, ktorá umožní rozvoj turizmu, ale neohrozí chránené biotopy. Oružinský v tejto súvislosti pripomenul, že zonácia je dôležitá, ale nie je v prospech develóperov a cestovného ruchu. Podotkol, že ak koalícii tak záleží na ochrane prírody, ako to deklaruje, mala by sa pod envirorezort presunúť správa lesov v národných parkoch.
Okrem zonácie sa tiež avizuje prehodnocovanie chránených území. "Prehodnocovala aj Ficova vláda. Mimochodom v súvislosti s medzinárodnými záväzkami máme najlepšie vymedzenú sústavu chránených území NATURA 2000, takže tam toho veľa nenavymýšľajú akurát nám môžu našpiniť do vlastného hniezda," zhodnotil Oružinský.
Ako ďalej vyplýva z návrhu programového vyhlásenia, zaviesť sa má dôsledná a transparentná kontrolu používania eurofondov, pričom sa preveria doteraz realizované projekty. Kabinet chce tiež stransparentniť predaj emisií. Venovať sa bude aj dobudovaniu vodovodov a kanalizácií a návrhu protipovodňových opatrení, ktoré umožnia udržať vodu v prírode a znížia následky povodní.