V školstve plánujú zmeny v učebniciach aj v testovaní. Školám majú uvoľniť ruky.
BRATISLAVA. V deväťdesiatych rokoch bola v bratislavskej Petržalke ubytovňa pre učiteľov, ktorí prišli učiť. Čosi podobné chce ponúknuť aj nová vláda. Príspevky na bývanie či byty majú prilákať odborníkov do škôl tam, kde je ich nedostatok.
Problémy s učiteľmi má najmä Bratislavský kraj, kde sú platy vzhľadom na celkovú cenovú úroveň hlavného mesta nízke. „Nedostatok je najmä učiteľov cudzích jazykov, chýbajú aj správcovia sietí. Škola ich nemá šancu zaplatiť a pri počte dvesto počítačov to už nemôže robiť učiteľ informatik,“ povedal riaditeľ Gymnázia na Ulici Ladislava Sáru v Bratislave Pavel Sadloň.
Priemerný plat učiteľa v Bratislavskom kraji je podľa agentúry Merces 686 eur. Priemerná mzda v hospodárstve je pritom v tomto regióne 969 eur.
Rôzne platy neprešli
Program pre vysoké školy
finančne podporiť zahraničné špičkové univerzity, aby prišli na Slovensko;
odobratie podozrivých titulov;
v Akreditačnej komisii by mali byť zahraniční experti, ktorí budú kontrolovať kvalitu vysokých škôl;
účinnejší postup proti nezákonnému vyberaniu poplatkov,
študent by mal stráviť najmenej jeden semester v zahraničí,
platiť sa má len za jednu školu.
Pôvodne chcela koalícia zvýšiť mzdy učiteľov nad úroveň priemeru v kraji, návrh programového vyhlásenia už o tom nehovorí. Vláda sa chce zaviazať, že zabezpečí rovnakú kvalitu pedagógov bez ohľadu na predmet a región. „To môže znamenať opatrenia nielen peňažného, ale aj nepeňažného charakteru, napríklad v oblasti náboru či bývania,“ hovorí poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý.
Ministerstvo bude najskôr diskutovať so zriaďovateľmi, či je možné zabezpečiť učiteľom byty, alebo príspevky na bývanie. Podobné výhody majú podľa Beblavého vojaci. Tarify by mali zostať podľa Beblavého pre všetkých učiteľov rovnaké.
Poslankyňa SDKÚ Tatiana Rosová vysvetľuje, že zámer zaviesť rôzne učiteľské platy sa nestretol s pochopením, a tak ustúpili. Učitelia na východe by mali oveľa nižšie platy ako v Bratislave.
Ftáčnik: Byty by pomohli
Starosta Petržalky Milan Ftáčnik si myslí, že sociálne či iné výhody by mohli do Bratislavy pritiahnuť kvalitných učiteľov. „V deväťdesiatych rokoch fungovala v Petržalke bývalá politická škola ako učiteľská ubytovňa. Učitelia to nebrali ako trvalé riešenie, preto postupne zanikla.“
Samospráva by podľa neho určite rada pomohla pri riešení bytovej otázky. Ako bývalý minister školstva nevidí riešenie v plošnom zvýšení miezd. „Miniete miliardu (v korunách, pozn. redakcie) zo štátneho rozpočtu a 90tisíc učiteľov to takmer nepocíti.“
Novinkou návrhu vládneho programu pre základné a stredné školy je aj zrušenie štátneho monopolu na učebnice. Vznikne Národný register učebníc, z ktorého si školy budú vyberať, a ministerstvo prestane knihy nakupovať centrálne.
Testovanie žiakov bude vo viacerých ročníkoch ako doteraz.
Vláda sľubuje väčšiu slobodu školám, ktoré by si mali určovať viac vzdelávacieho obsahu. Zaviesť chce povinnú angličtinu a posledný ročník materskej školy tak, aby deti boli lepšie pripravené na školskú dochádzku.

Beata
Balogová
