BRATISLAVA. Ústavný súd (ÚS) SR zrušil rozsudok Najvyššieho súdu (NS) SR vo veci pezinskej skládky odpadov a vrátil mu prípad na ďalšie konanie. Nález bol vydaný 27. mája a tento týždeň ho doručili zástupcom Pezinčanov, ako aj mesta. Ako vyplýva z nálezu, rozsudkom, svojím konaním i tým, že predtým NS SR nariadil odklad vykonateľnosti povolenia na skládku, bolo porušené základné právo prevádzkovateľa, spoločnosti Ekologická skládka.
Ústavný súd SR rozhodoval o sťažnosti prevádzkovateľa voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR. Ten v máji 2009 zrušil rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) potvrdzujúce právoplatnosť povolenia na výstavbu a prevádzku skládky. Nález ÚS SR nie je potvrdením zákonnosti skládky v Pezinku, keďže to nebolo predmetom konania pred ÚS SR, objasnila Zuzana Čaputová z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta a advokátka spolupracujúca s Via Iuris Centrom pre práva občana. ÚS sa vyjadroval iba k postupu a rozhodnutiam NS.
Ústavnému súdu sa napríklad nepáčilo, že Najvyšší súd SR v rozsudku absolutizujúc právo verejnosti na účasť v integrovanom povoľovaní skládky opomenul aplikáciu základných zásad správneho konania a správneho súdnictva. Ako ďalší dôvod svojho rozhodnutia ÚS SR uviedol, že v rozsudku nebola ústavne akceptovateľná odpoveď na otázku viazanosti územným rozhodnutím v integrovanom povoľovaní. Konštatoval tiež prekročenie zákonnej právomoci správneho súdu rozsudkom NS v súvislosti s preskúmavaním zákonnosti procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie a rozhodnutia vydaného v tomto konaní.
"S viacerými dôvodmi uvedenými v náleze ÚS sa nestotožňujeme, ale, samozrejme, rešpektujeme ho," povedala Čaputová. Priblížila, že viaceré významné argumenty o nezákonnosti povolenia skládky, ako napríklad rozpor povolenia skládky s územným plánom, ostali nálezom ÚS SR nedotknuté a Pezinčania ich budú uplatňovať v ďalšom konaní pred Najvyšším súdom SR.
Ako pre TASR reagoval Ján Man ml. zo spoločnosti Bricorp Development, ktorá je novým prevádzkovateľom skládky, z vecného hľadiska sa nálezom Ústavného súdu SR na prevádzkovaní skládky nič nemení. Bližšie sa k rozhodnutiu súdu vyjadrí až po tom, ako sa s nálezom oboznámi.
Pezinská skládka odpadov vzbudila veľký odpor u miestnych obyvateľov. Tí sa preto okrem iného obrátili aj na Európsky parlament s petíciou, v ktorej upozorňujú na porušenie ich práv vyplývajúcich z Aarhuského dohovoru. Proti skládke aktivisti usporiadali tiež niekoľko protestov v Pezinku, pred Úradom vlády SR či ministerstvom životného prostredia.
Vybudovanie a prevádzku skládky odobril vydaním integrovaného povolenia Inšpektorát životného prostredia Bratislava. Jeho rozhodnutie neskôr potvrdila aj SIŽP. Podkladom pre toto povolenie bolo územné rozhodnutie vydané Krajským stavebným úradom v Bratislave. Na čele úradu bol Ján Man mladší (nominant Smeru-SD), vlastník 130.000 m2 pozemkov pod navrhovanou skládkou a syn vtedajšieho predsedu predstavenstva spoločnosti Ekologická skládka (ES) Jána Mana, ktorá žiadala o povolenie skládky. Man ml. neskôr zo svojej funkcie na vlastnú žiadosť odstúpil. Ján Man ml. neskôr pred Najvyšším súdom SR oznámil, že sa stal predsedom predstavenstva ES.