SME

Výber domova je stále podriadený vôli úradníkov

Umiestňovanie v zariadeniach pre seniorov čaká zmena. Mali by ste si slobodne vybrať, kto vám poskytne to, čo potrebujete. Nateraz to zostáva po starom.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Mestá musia postupovať podľa v súčasnosti platného zákona. Kým sa nezmení, platí to, čo Ústavný súd v máji označil za protiústavné.

Čo hovorí zákon

Osobe, ktorá je odkázaná na sociálnu službu (vrátane zabezpečenia miesta v zariadení pre seniorov) samospráva:

  • poskytne službu,

  • zabezpečí službu prostredníctvom svojho subjektu,

  • ak to nejde, so súhlasom žiadateľa zabezpečí službu u iného verejného poskytovateľa, a

  • ak nejde ani to, zabezpečí službu u neverejného poskytovateľa.

Aká je prax

  • Líši sa mesto od mesta,

  • tam, kde nemajú zariadenia, obec vyhovie,

  • inde ľudia čakajú v poradovníku verejného poskytovateľa aj naďalej alebo za umiestnenie v domove neziskovky, církvi alebo podnikateľa platia celú sumu, pretože samospráva takýmto poskytovateľom neposkytne príspevok.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa má zmeniť

  • Ústavný súd rozhodol, že možnosť určiť človeku domov dôchodcov alebo iné zariadenie, ktorú dal obciam a župám zákon o sociálnych službách, je v rozpore s ústavou,

  • aby si mohol každý vybrať sám bez toho, že by platil celú sumu, je však potrebná zmena zákona.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Sú to len slovíčka, ale zjavne sú dôležité, keď sa dostali na Ústavný súd a trvalo trinásť mesiacov, kým rozhodol. Možnosť určiť človeku domov dôchodcov alebo iné zariadenie, ktorú dal obciam a župám zákon o sociálnych službách, je v rozpore s ústavou.

Pre ľudí odkázaných na pomoc rozhodnutie ústavného súdu znamená, že si opäť budú môcť vybrať bez toho, aby museli platiť za celú starostlivosť. Vyžaduje si to „len" zmenu zákona. Urobiť ju musí nová vláda.

Ide o peniaze

Zákon, ktorý začal platiť 1. januára 2009, zmenil zabehaný spôsob výberu domova dôchodcov. Obce a župy získali povinnosť prispievať na sociálne služby svojim obyvateľom a spolu s ňou právo umiestňovať ich vo svojich zariadeniach - na úkor občianskych združení, cirkví, súkromných podnikateľov.

SkryťVypnúť reklamu

„Občan si môže zvoliť poskytovateľa, ale ak mu ho samospráva neschváli, (poskytovateľ) nedostane finančný príspevok na služby," hovorí Milada Dobrotková z neziskovej organizácie Hestia, ktorá prevádzkuje domov dôchodcov v Bratislave.

Prax ukázala

Zákon rozlišuje verejných a neverejných poskytovateľov sociálnych služieb. Niektoré samosprávne kraje a mestá (verejní poskytovatelia) bez problémov spolupracujú s tými druhými. Sú k tomu nútené nedostatkom vlastných zariadení.

Napríklad Martin žiadne nemá. „V rámci možností klientov umiestňujeme, kde si želajú," povedal hovorca mesta Jozef Petráš.

Existujú však aj celkom iné skúsenosti, o ktorých píšu čitatelia z rôznych regiónov. „Žiadna obec sa nestará a nepostará o miesto v domove dôchodcov. Všade na okolí mali poradovníky," tvrdí Oľga, ktorá v Trnavskom kraji hľadala miesto pre svoju matku.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa platného zákona

Ústavný súd rozhodol 18. mája. Jeho nález však dosiaľ nevyšiel v zbierke zákonov, a tak z právneho pohľadu neexistuje.

Keby ste zisťovali, či si napríklad vaša matka môže vybrať domov dôchodcov, dozvedeli by ste sa, že zákon jej to nezakazuje, ale potom musí platiť v plnom rozsahu. Za jeden mesiac pobytu v domove dôchodcov to znamená 500 až 700 eur. Platí však, že čo iné mesto, to iná prax.

Napríklad v bratislavských mestských zariadeniach pre seniorov sú dlhé poradovníky. Na magistráte povedali, že ľuďom, ktorí si našli miesto u neverejného poskytovateľa, zaplatí všetko.

Kliknite - obrázok zväčšíte

Zákon treba zmeniť do pol roka

Na zmenu zákona tak, aby bola v súlade s rozhodnutím ústavného súdu, má parlament šesť mesiacov od zverejnení rozhodnutia v Zbierke zákonov.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Verejný poskytovateľ, neverejný poskytovateľ - aký je medzi nimi rozdiel? A prečo sa tým musel zaoberať Ústavný súd? Všetko má na svedomí rozhodnutie parlamentu urobiť po vôli mestám, obciam a župám.

Návrh zákona o sociálnych službách, ktorý predložila ministerka práce Viera Tomanová (Smer), preferoval obecné zariadenia. Ale v prípade, že obec nemôže poskytnúť požadovanú službu, nezachádzal do podrobností. Nerovnosť medzi poskytovateľmi prehĺbil parlament, keď schválil návrh poslankyne Jany Vaľovej (Smer).

Obec, ktoré nemá zariadenie alebo voľné miesto v ňom, najprv ponúkne služby inej obce a pokračuje v tom, kým nevyčerpá všetky možnosti. Až keď zlyhá tento postup, zabezpečí pomoc u neverejného poskytovateľa - cirkev, občianske združenie, nezisková organizácia, súkromný podnikateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia na čele s poslankyňou Monikou Gibalovou (KDH) to v apríli 2009 napadla na Ústavnom súde a ten jej v máji 2010 dal za pravdu.

Súd dospel k záveru, že neverejní poskytovatelia majú taký obmedzený prístup k svojej činnosti, že tým trpí ich ústavné právo na podnikanie, „pričom ide o také obmedzenie práva na podnikanie, ktoré nie je ospravedlniteľné žiadnym legitímnym cieľom".

Ak Ústavný súdrozhodne, že časť zákona nie je v súlade s ústavou, čaká sa, kým rozhodnutie nevyjde v zbierke zákonov. Protiústavná formulácia v tom momente stratí účinnosť a parlament má šesťmesiacovna to, aby zákon zmenil.

Jozef Čavojec

Posudzovanie asi ostane

Strany, ktoré vytvorili novú vládnu koalíciu, sa zaviazali garantovať právo klienta vybrať si. O zrušení posudkovej činnosti nikto nič nehovorí.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Zákon o sociálnych službách by mal byť medzi prvými, ktoré nová vládna koalícia zmení. Strany, ktoré ju vytvorili, to mali v pláne bez ohľadu na rozhodnutie Ústavného súdu.

„Odstránime diskrimináciu neverejných poskytovateľov, čo bude garantovať právo klienta vybrať si," píše sa v programových tézach SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd.

Nový minister sociálnych vecí Jozef Mihál (SaS) povedal pre TASR, že sociálne služby sú jednou z kľúčových tém. „Treba napraviť hrubé chyby, ktorých sa dopustila predošlá ministerka."

Viera Tomanová (Smer) si to nepripúšťa. „Celý zákon je postavený v prospech klienta a centrom jeho pozornosti je klient."

O posudkovej činnosti Ústavný súd nehovorí nič. Podmienky na získanie niektorých služieb sa preto nemusia zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu

Do konca roka 2008 si senior mohol vybrať ktorýkoľvek domov dôchodcov. Podal žiadosť o miesto s lekárskym potvrdením priamo v zariadení a riaditeľ rozhodol. Domovy zaplnili ľudia, ktorí nie sú odkázaní na sociálnu pomoc.

Ministerstvo sociálnych vecízistilo, že bytam nemusela byť tretina z nich. Buď nepotrebujú žiadnu pomoc, alebo by im stačila opatrovateľská služba. Pre objektivitu sa zaviedlo posudzovanie.

Od januára 2009 záleží nielen na zdravotnom stave žiadateľa, ale aj na tom, či sa oňho má kto starať. Kto môže rátať s pomocou rodiny, nepotrebuje domov dôchodcov.

„Zavedenie posudkovej činnosti je v záujme obcí a samosprávnych krajov," napísalo ministerstvo v roku 2008. Trnavská župa sa sťažovala, že bude treba zamestnať ľudí na posudzovanie a zvýšiť výdavky.

SkryťVypnúť reklamu

„Výrazne sa znížil počet čakateľov na umiestnenie do zariadení," tvrdí dnes hovorca Trnavského samosprávneho kraja Ivan Krajčovič. Zariadenia podľa neho berú iba ľudí, ktorí sú na to odkázaní.

Jozef Čavojec

Dobrá rada: Koľko peňazí vám musí zostať

Poplatky za domov dôchodcov sa rôznia. Zákon však hovorí, koľko peňazí musí seniorovi zostať, keď za pobyt a službu zaplatí.

Výšku poplatkov za služby v obecnom domove dôchodcov určuje obec všeobecne záväzným nariadením, v ostatných zariadeniach o tom rozhoduje cirkev, nezisková organizácia či súkromný podnikateľ. Koľko bude senior platiť, však závisí od toho, či si vybral sám, alebo mu vybrala obec.

Ak obec nemá zmluvu s neverejným poskytovateľom, dôchodca musí platiť v plnom rozsahu. Obec mu totiž neprispeje na starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

Každý sa musí rozhodnúť, či môže byť samoplatcom. Ak nie, musí akceptovať rozhodnutie obce a ísť do zariadenia, ktoré mu určila. Aj v takom prípade sa však môže stať, že nemá dosť peňazí. Čo potom?

Zákon garantuje určitý zostatok - najmenej 20 percent životného minima. Od 1. júla, keď sa táto veličina naposledy zvýšila, je to 37,08 eura mesačne. Klient musí v zariadení predložiť doklad o príjme za predchádzajúci rok a tiež čestné prehlásenie o tom, že nemá majetok, ktorý by mohol speňažiť.

Ak má manželku, ich príjmy sa posudzujú spoločne, ale aj ona má garanciu zostatku - najmenej 1,3 násobku životného minima (241 eur).

Kto nemá taký príjem, aby mu mohlo čosi zostať, nemusí v zariadení platiť nič. Táto povinnosť prechádza na deti, ktoré už majú vlastné príjmy. Ak ani tak nie je úhrada možná, poskytovateľ si uplatní nároky z pozostalosti klienta v dedičskom konaní.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 759
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 837
  3. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 7 213
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 375
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 936
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 753
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 543
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 424
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sto rokov knižnice.

Prispôsobuje sa moderným trendom.


TASR
Richard Raši.

Prvá zahraničná cesta nového šéfa parlamentu by mala viesť do Česka.


TASR 9
Bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Lajčák bude radiť Ficovi v otázkach národnej bezpečnosti.


TASR 48
Na snímke sprava náčelník Generálneho štábu OS SR generál Daniel Zmeko, vicepremiér a minister obrany SR Robert Kaliňák, prezident SR Peter Pellegrini a veliteľ Tímu pre integráciu síl NATO na Slovensku plukovník Marián Kurilla počas návštevy Tímu pre integráciu síl NATO

Bratislavské kasárne navštívil Tím pre integráciu síl NATO na Slovensku.


TASR 2

Sportnet

Nórsky útočník Manchestru City Erling Haaland.

Incident sa stal pred domácim zápasom Premier League proti Southamptonu.


Reuters
Daria Kasatkinová.

Svetová dvanástka Rusko nenavštívila už viac ako dva roky.


Reuters
FC Tatran Prešov - FK Humenné: ONLINE prenos zo zápasu 19. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 19. kola MONACObet ligy: FC Tatran Prešov - FK Humenné.


Hokejisti Spišskej Novej Vsi.

O postupe Zvolena rozhodla podľa Kudrnu trpezlivosť.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu