BRATISLAVA. Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR sa za tri týždne nepodarilo dodať toxikologické štúdie k prípravkom, ktoré sa použili napríklad na chemické postreky v boji lesníkov proti lykožrútovi v Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT) či na premnožené komáre v Bratislave. Tie od úradu žiada Lesoochranárske združenie (LZ) Vlk na základe infozákona, ako aj rozhodnutia Najvyššieho súdu SR.
Úrad ochranárom odpísal, že osemdňovú lehotu na vybavenie tejto žiadosti predlžuje, pretože má preukázateľné technické problémy spojené s vyhľadávaním a sprístupňovaním tejto informácie. "Ide o technické problémy spojené so sprístupnením informácie, ktoré by mali byť v predĺženej dobe odstránené," reagovala dnes pre TASR Martina Merková z ÚVZ SR. O aké problémy ide, nekonkretizovala.
Podľa advokátky ochranárov Ivety Rajtákovej zákonná lehota na poskytnutie vypršala 19. júla, keďže oznámenie o jej predĺžení prišlo až po tomto termíne. Pripravuje preto odvolanie a ďalšie právne kroky.
Lesoochranári o výsledky štúdií, ktoré boli predložené pri povinnej registrácii prípravkov, požiadali úrad už v auguste 2008. Ako vyplýva z dokumentov, ktoré má TASR k dispozícii, tie však ÚVZ SR odmietol sprístupniť s tým, že tieto informácie nespadajú pod infozákon a firmy, ktoré tieto prípravky vyrábajú, nesúhlasili so zverejnením týchto materiálov.
Rozhodnutie úradu potvrdilo v rámci odvolacieho konania aj Ministerstvo zdravotníctva SR. Ochranári preto podali žalobu na bratislavský krajský súd, ktorý rozhodnutie rezortu v septembri 2009 zrušil. Tento rozsudok potvrdil v júni tohto roku aj Najvyšší súd SR. LZ Vlk následne začiatkom júla opätovne požiadalo o poskytnutie štúdií.
"Celé toto pátranie sa začalo z dôvodu veľkoplošných postrekov národných parkov, predovšetkým NAPANTu, prípravkami s obsahom cypermetrínu," uviedol pre TASR náčelník LZ Vlk Juraj Lukáč. Objasnil, že ten sa nachádza vo všetkých prípravkoch, ktoré sa používajú na zabíjanie hmyzu.
Toxikologické štúdie žiadali aktivisti podľa Lukáča preto, že vedecké správy, ktorými disponujú, hovoria, že cypermetrín je veľmi nebezpečný endokrinný disruptor. "To znamená, že je to látka, ktorá narúša hormonálnu sústavu a spôsobuje rakovinu prsníka a semenníkov." Aktivisti preto chceli vidieť aj štúdie druhej strany.