Komunista Kulich si pomohol symbolmi, ktoré používala Hlinkova garda.
BRATISLAVA. Autor jazdeckej sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade Ján Kulich sa pri tvorbe štítu, na ktorom je symbol Hlinkových gárd, inšpiroval ilustráciami, čo vznikli v období slovenského štátu. Tvrdí to historik Štefan Holčík.
V roku 1939 vydala Matica slovenská knižku „Slovenské dejiny" od Františka Hrušovského. Ilustrácie k textu vybral Jozef Cincík, jeden z najvýraznejších ideológov romantickej ikonografie vtedajšej vládnej garnitúry, hovorí Holčík.
Obidva obrázky, ktorými sa inšpiroval Kulich, nakreslil český maliar Jaroslav Vodrážka, ktorý učil na gymnáziu v Martine. Na prvom je scéna založenia prvého kresťanského kostola na Slovensku kniežaťom Pribinom. „Kľačiaca postava pobožného Slováka ostentatívne otŕča kruhový obranný štít, ktorý je replikou gombíka z uniformy - so znakom Hlinkovej gardy," vysvetľuje Holčík.
Ľudácka mytológia
Na druhom obrázku je knieža Svätopluk pod hradom Devín. „Rovnaký štít s rovnakým znamením nesie bojovník s kopijou na čele útočiaceho šíku. Scéna mala byť evidentne akousi ideálnou predstavou udatnosti a bojovnosti vznikajúcej Hlinkovej gardy," myslí si Holčík.
Ani jedna scéna podľa neho nezodpovedá dobovým reáliám. „Napríklad dvojkríž, ktorý podľa niektorých romanticky zmýšľajúcich historikov priniesli na územie dnešného Slovenska Cyril a Metod, nikto v 9. storočí nepoužíval. V miliónoch archeologických nálezov sa neobjavil ani raz."
Na podobnosť Kulichovho znaku so symbolom Hlinkovej gardy nedávno upozornil aj autor slovenského štátneho znaku a tajomník Heraldickej komisie ministerstva vnútra Ladislav Vrteľ.
„Ale prosím vás, dajte mi s takýmito vecami pokoj. Veď tento dvojkríž bol dávno pred Hlinkom. Myslíte, že som si toto vycucal sám?" reagoval vtedy dvorný sochár komunistického režimu Kulich.
Sulík skúma Svätopluka
„Dostávam veľa podnetov, aby som s tou sochou niečo urobil," tvrdí predseda parlamentu Richard Sulík (SaS). Svätopluk je na nádvorí Bratislavského hradu, ktorý spravuje kancelária Národnej rady. „Zriadim expertnú komisiu, tam pozvem niekoľko renomovaných historikov, nechám ich to posúdiť a nechám si poradiť."
Sochu Svätopluka odhalil päť dní pred voľbami vtedajší premiér Robert Fico s predsedom parlamentu Pavlom Paškom a prezidentom Ivanom Gašparovičom. Sochu financovali zo zbierky, po tisíc eur prispeli Fico, Paška, Gašparovič aj väčšina poslancov Smeru. Pôvodný odhad bol 270-tisíc eur, podľa Pašku stála výrazne menej, ako sa čakalo.

Beata
Balogová
