BRATISLAVA. Bývalý poslanec Národnej rady SR za ĽS-HZDS "Možno nejakí jednotlivci, menšie skupiny, ale rozpad organizácii a strany určite nehrozí," povedal pre TASR Halecký s tým, že on sa stranu opustiť nechystá.
Dôvodom odchodu niektorých súčasných členov môže byť prípadná nespokojnosť s riešeniami, ktoré prijme najvyšší stranícky orgán v súvislosti s prehranými parlamentnými voľbami. Rovnako aj s tým, že pravdepodobne nedôjde k zmene vedenia vrátane predsedu. Tú by pritom pre záchranu strany prijali. Mečiarova pozícia je však podľa Haleckého neohrozená. "Predseda má naďalej vysokú podporu a dôveru strany," zdôvodnil Halecký.
Pripustil, že napriek tomu sa vo vnútri hnutia ozývajú rôzne nespokojné hlasy. Viacerí si napríklad myslia, že nebolo rozumné obsadiť podpredsednícke kreslá strany Jozefom Habánikom, Petrom Sikom a Barborou Strakovou. Za neveľmi dobré považujú niektorí aj zostavenie prvej desiatky na kandidačnej listine pre parlamentné voľby z viac-menej neznámych tvárí, ktoré nevedeli prilákať voličov.
Informácie o tom, že by v ĽS-HZDS malo dôjsť k výrazným personálnym zmenám či odchodom, považuje Haleckého stranícky kolega Ján Kovarčík za pokusy rozbiť Mečiarovo hnutie. "To sa ale nestane. Mám informácie aj z krajov, že je to práve naopak. Chcú, aby sme sa dali dokopy," vyhlásil pre TASR. Zároveň odmietol, že by pre stranu bolo lepšie, keby ju už Mečiar neviedol. "Ja nevidím budúcnosť HZDS bez Mečiara," poznamenal.
Analýzami volebného neúspechu, ako aj budúcnosťou ĽS-HZDS by sa malo zaoberať septembrové Republikové predstavenstvo strany. Zhodnotiť má celkovú úroveň volieb, ale aj to, čo mohla a čo mala strana urobiť. Viacerí jej predstavitelia pre TASR potvrdili, že opatrenia, ktoré by mala ĽS-HZDS prijať, aby si strana opäť získala voličov, sa nedotknú jej lídra.
"Predseda Mečiar mal, má a bude mať podporu strany. Je jej osobnosťou, kľúčovým lídrom. Nie raz dokázal, že je schopný viesť nielen stranu, ale aj Slovensko, ktoré zakladal a bol aj jeho premiérom," zdôraznil podpredseda strany Jozef Habánik.
Analýzou volieb aj vyvodzovaním zodpovednosti sa ĽS-HZDS zaoberá od vyhlásenia výsledkov júnového hlasovania. V tejto veci sa stretli 26. júna v Detve krajskí a okresní predsedovia strany s jej vedením na čele s Mečiarom.
Habánik po stretnutí vyhlásil, že ĽS-HZDS sa chce do parlamentu vrátiť po najbližších voľbách, ktoré podľa neho budú možno skôr ako o štyri roky. Preto pôjde cestou výraznej modernizácie a zefektívnenia práce straníckych štruktúr.