Ústne maturity absolvujú stredoškoláci v individuálnych termínoch.
Písomné maturity zo slovenského jazyka a literatúry študenti SŠ absolvovali v priebehu apríla. Na viac ako 213 gymnáziách žiaci so študijným odborom matematika vykonali aj písomnú skúšku z daného predmetu. Maturita na 352 stredných odborných školách a 238 stredných odborných učilištiach pozostávala okrem písomnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry aj zo skúšky z odborných predmetov. Tá sa delila na praktickú a teoretickú časť, pričom v praktickej sa overovali zručnosti žiaka vo vyžrebovanej alebo určenej téme. Podľa charakteru študijného odboru bolo jej súčasťou písomné alebo grafické riešenie úlohy.
Na SŠ s iným ako slovenským vyučovacím jazykom absolvovali študenti písomnú skúšku z vyučovacieho jazyka a literatúry a slovenského jazyka a literatúry. Na školách s dvoma vyučovacími jazykmi - bilingválnych SŠ - pozostávala písomná maturita aj z druhého vyučovacieho jazyka.
Tradičný spôsob maturitnej skúšky sa v slovenskom strednom školstve bude uplatňovať ešte v nasledujúcich dvoch školských rokoch. Potom by mali študenti SŠ absolvovať maturitu podľa novej koncepcie. Tá spočíva v tom, že popri internej časti sa od školského roku 2004/2005 zavádza aj externá časť, ktorá pozostáva z centrálne zadávaných a vyhodnocovaných písomných testov. Ich zostavovateľom bude Ústredná maturitná komisia, o ktorej zložení rozhodne minister školstva. Vykonávateľom jednotných maturít bude Štátny pedagogický ústav. Jednotné maturitné testy v istom zmysle nahradia súčasnú písomnú formu skúšok. Zostavovateľom a vykonávateľom ústnej bude príslušná SŠ. Ústna a písomná maturitná skúška by sa podľa vyjadrenia námestníka úseku tvorby a rozvoja vzdelávacích programov Štátneho pedagogického ústavu Pavla Černeka mali dopĺňať. "To, čo bude predmetom písomnej, by sa nemalo skúšať na ústnej maturite," spresnil Černek. Rovnaký maturitný systém by sa mal týkať skúšky zo slovenského jazyka, anglického/nemeckého jazyka a matematiky, pričom otázka povinnej maturity z matematiky zostáva zatiaľ otvorená.
Jednotná maturitná skúška by sa mala akceptovať aj pri prijímaní na vysoké školy (VŠ). Požiadavkou Slovenskej rektorskej konferencie je však účasť predstaviteľov vysokých škôl na tvorbe testov, zladenie termínov maturity na SŠ i prijímacích skúšok na VŠ a zabezpečenie ich transparentného a objektívneho priebehu.
Strednými školami prechádza väčšina slovenskej populácie. Do ich siete je v tomto školskom roku zaradených viac ako 800 SŠ, z toho najviac je odborných. Najvyššiu úspešnosť na trhu práce majú absolventi odborných SŠ a SOU s maturitou. Najviac SŠ je v Prešovskom a Banskobystrickom kraji, najmenej v Trnavskom kraji. Gymnázií, súkromných a cirkevných SŠ je najviac v Bratislavskom kraji.
*ms pa
NNNN