edky Slovenskej informačnej služby (SIS) Rudolf Ž. sa totiž naďalej dlhodobo zdržiava v zahraničí a jeho advokát ho ospravedlnil.
Z naplánovaných výsluchov sa dosiaľ, z dôvodu práceneschopnosti a služobnej cesty, ospravedlnili aj jeho spoluobvinení, takisto bývalí vysokí funkcionári SIS.
Na dnešnej tlačovej besede Ministerstva vnútra SR to v Bratislave uviedol šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor. Dodal, že vyšetrovateľ ďalšie termíny výsluchov obvinených v prípade sabotáže naplánoval na tento týždeň. Následne by podľa Ivora mal dozorujúci prokurátor rozhodnúť o sťažnostiach obvinených proti uzneseniu vyšetrovateľa o vznesení obvinenia. Vyšetrovateľ dosiaľ nerozhodol o vyhlásení medzinárodného pátrania po obvinenom Rudolfovi Ž. Prípadné vydanie medzinárodného zatykača Ivor pripustil až po splnení všetkých zákonných podmienok. Medzinárodný zatykač pritom musí vydať sudca na návrh príslušného prokurátora.
Okrem Rudolfa Ž. vyšetrovateľ v tomto prípade obvinil 5. decembra 2000 z trestného činu sabotáže a šírenia poplašnej správy spolupáchateľstvom i bývalých vysokých funkcionárov SIS Milana M. a Zdenka B. Podozrivý je i exriaditeľ SIS Ivan Lexa a vyšetrovateľ požiadal parlament o súhlas s jeho trestným stíhaním. Bývalí pracovníci tajnej služby sa mali sabotáže dopustiť v súvislosti s marením integračných snáh štátov strednej Európy a v apríli 1995 mali na tento účel aj vytvoriť oddelenie špeciálnych operácií. V období rokov 1997 a 1998 obvinení údajne spracovali 15 návrhov na špeciálne operácie a jedna z nich mala byť aj realizovaná.