Bratislava 19. mája (TASR) - Každoročne v máji ožívajú slovenské múzeá zvýšeným ruchom. Podobne ako kultúrne inštitúcie v ďalších 107 krajinách na celom svete sa totiž už štvrťstoročie zapájajú do organizovania rôznych podujatí pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí (MDM). Inak to nebolo ani tento rok, keď svoj sviatok pripadajúci na 18. mája, využili múzejníci na to, aby verejnosti pripomenuli nezastupiteľné postavenie múzeí pri ochrane kultúrneho dedičstva.
Pracovníci najnavštevovanejšej kultúrnej pamiatky na Slovensku Múzea Bojnice v Bojnickom zámku pripravili výstavu vedeckých hračiek. Prostredníctvom nej sa môžu malí i veľkí presvedčiť, aké prekvapenia prinášajú fyzikálne a chemické vlastnosti kvapalín. Zaujímavú výstavu pripravilo aj Hornonitrianske múzeum v Prievidzi. Výstava s názvom Kultové skalné rytiny pravekej Európy na desiatkach dokumentov poodhaľuje záhady obrazcov vrytých do skál pravekým človekom.
Najvýznamnejšie osobnosti kultúrneho a spoločenského života z minulosti Trnavy predstavuje výstava Aj keď sa všetko minie, my nie, ktorú v sobotu sprístupnili v historickej budove Oláhovho seminára v Trnave. Približuje najslávnejšie obdobia prvého slobodného kráľovského mesta. Reprezentatívny prierez najsvetlejšou minulosťou Trnavy spoločne pripravili Západoslovenské múzeum v Trnave a Spolok svätého Vojtecha.
Acháty pochádzajúce z 27 krajín sveta, malé s rozmermi jedného-dvoch centimetrov, ale aj veľké leštené kusy, tzv. nábrusy s priemerom 25 až 30 centimetrov, si môžu návštevníci pozrieť na výstave Čaro achátov. Pri príležitosti MDM ju sprístupnili vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach. Košickí muzeológovia zároveň zorganizovali aj X. medzinárodnú výstavu minerálov, fosílií a ozdobných kameňov.
Pravoslávnou svätou liturgiou v chráme sv. Michala Archanjela vyvrcholila v nedeľu pestrá plejáda kultúrnych akcií vo Vihorlatskom múzeu v Humennom. Vyše dvetisíc návštevníkov si malo možnosť pozrieť nielen stále expozície múzea, ale aj tradičné ľudové remeslá a vystúpenie skupiny historického šermu Vikomt zo Sniny.
Oživiť tradície multietnického a multikonfesionálneho bardejovského regiónu bolo cieľom Dňa remesiel, ktorý sa v nedeľu uskutočnil v Národopiseckom oddelení Šarišského múzea v Bardejovských Kúpeľoch. Viac ako desať remeselníkov predviedlo stovkám návštevníkov svoju zručnosť v oblasti hrnčiarstva, tkania na krosnách, pernikárstva či spracovania kože. Podobným podujatím si sviatok múzeí pripomenuli aj v Brezne. Do Dvora remesiel, ktorý pripravilo tamojšie Horehronské múzeum, nazrela počas jeho týždňového trvania takmer tisícka návštevníkov z celého Slovenska. Najväčšia pozornosť sa ušla piatim rezbárom vyrábajúcim drevené plastiky.
Považské múzeum v Žiline pripravilo v sobotu v Budatínskom zámku ukážky výroby drôtených úžitkových predmetov. Konzervátor múzea Ladislav Fapšo vyrábal priamo pred zrakmi návštevníkov v priestore stálej expozície drotárstva z oceľového drôtu rôzne predmety. Deň múzejnej železnice na Historickej lesnej úvraťovej železnici vo Vychylovke zas v nedeľu pripravilo Kysucké múzeum v Čadci. Okrem jazdy historických vlakov na čele s 93-ročnou malou parnou lokomotívou boli pre návštevníkov pripravené ukážky pôvodnej funkcie železnice, premietanie filmov o bývalej kysucko-oravskej lesnej železnici a prehliadka historických rušňov a vozňov.
*pr ma fur jv mj jm pa
NNNN