Košice 19. mája (TASR) - Veľký sedemramenný svietnik, ktorý postupne rozsvecovali a motto Každý človek má svoje meno dotvárali atmosféru spomienky na 15 tisíc obetí holokaustu z Košíc a okolia, ktorá sa dnes konala v košickom Dome umenia. Pamiatku obetí nezmyselnej tragédie si pripomenuli ich potomkovia žijúci v Košiciach, ale aj príbuzní z USA, Izraela, Švajčiarska, ČR a Maďarska.
Členovia združenia Ukrývané dieťa, ktorí slávnosť zorganizovali a ktorého úlohou je skompletizovať zoznam obetí, konštatovali, že doposiaľ sa im podarilo zaevidovať necelých 5 tisíc mien. Viaceré z nich získali, resp. overili údajmi poskytnutými Múzeom holokaustu v Izraeli. Na slávnosti čítali z tohto zoznamu časť mien, aby takto postavili aspoň symbolický hrob obetiam fašistického besnenia, ktoré nikde nemajú svoj hrob, pomník a ich mená sú z veľkej časti neznáme. Modlitbu za zomrelých predniesol košický rabín Yossi Steiner.
Pietna spomienka v košickom Dome umenia bola súčasťou židovských sviatkov Šavuot, ktoré sú tryznou za umučených a odvlečených. V tomto roku sviatky pripadajú na 17. a 18. mája.
Na podujatí sa zúčastnili generálni konzuli Českej a Maďarskej republiky v Košiciach Josef Byrtus a György Varga, hlavný radca Kancelárie prezidenta SR v Košiciach Boris Štěrbák, námestník primátora mesta Košice Boris Farkašovský, zástupcovia židovských náboženských obcí (ŽNO) a židovských organizácií a spolkov z celého Slovenska. Za kresťanské cirkvi sa na pietnej slávnosti zúčastnil rektor rímskokatolíckeho Kňazského seminára svätého Karola Boromejského Mons. Anton Konečný.
V druhej polovici 19. a začiatku 20. storočia Židia rozhodujúcou mierou ovplyvňovali hospodársky, spoločenský a najmä kultúrny život Košíc. V roku 1900 tvorili štrnásť, v tridsiatych rokoch viac ako 16 percent obyvateľstva. V roku 1944 došlo k deportácii Židov z Košíc a okolia do koncentračných táborov, z cca 15 tisíc odvlečených holokaust prežilo necelých päťsto osôb.
*fur pa
NNNN ,