V Česku idú rekreačné zariadenia pre poslancov zrušiť, Sulík sa zamyslí. V Častej Papierničke sa za posledný rok rekreovalo iba devätnásť poslancov, za celé volebné obdobie iba tretina z nich.
BRATISLAVA. Je to symbol papalášstva a socialistický prežitok, hovorí o luxusných turistických zariadeniach pre poslancov nové vedenie českého parlamentu. Predsedníčka parlamentu Miroslava Němcová oznámila zrušenie tejto vymoženosti ako jedno zo svojich prvých rozhodnutí.
Nielen českí, ale aj slovenskí poslanci si už roky môžu užívať lacné dovolenky za smiešne ceny na vysokej úrovni v štátom dotovaných zariadeniach.
Za ubytovanie platia na noc desať eur na osobu. Bežne sú ceny v slovenských penziónoch dvojnásobné, v hoteloch podobných Papierničke aj trojnásobné.
„Budem sa tým zaoberať. Je to súčasť odmeňovania poslancov a môžeme sa baviť, či primeraná, alebo neprimeraná," povedal predseda parlamentu a SaS Richard Sulík.
Hovorí, že on takéto privilégiá rád nemá. „Všimnite si, koľko úsilia sme ako strana vynaložili na to, aby sme poslancov pripravili o privilégium imunity. Papiernička je tiež privilégium, ale aby som prišiel do parlamentu a začal hlava-nehlava rúbať, tak to nespravím."
Podpredseda parlamentu Béla Bugár zo strany MostHíd by lacné dovolenky pre poslancov zrušil. „Je to prežitok, možno ešte spred roka 1989, keď bola taká obyčaj. Práve poslanci majú nadpriemerný plat a môžu si dovoliť aj lepšiu dovolenku ako bežní ľudia," povedal Bugár.
Poslanec zarába približne tri a pol tisíca eur mesačne. Bugár v Papierničke nikdy nedovolenkoval. Už dvadsať rokov chodí na dovolenku s troma ďalšími rodinami a nepotrebuje na nej vidieť kolegov z práce.
Ani bývalý podpredseda parlamentu Miroslav Číž zo Smeru v Papierničke nikdy nebol. „Chodil som do pionierskych táborov, keď som bol malý a mám rád iný typ dovolenky," povedal Číž s rovnakým dôvetkom ako Bugár - nechce riešiť na dovolenke prácu. Napriek tomu by dovolenky pre poslancov nezrušil a bol by proti predaju zariadenia. „Poslanci tiež majú nárok na sociálny rozmer," hovorí Číž.
O lacné dovolenky nielen v Papierničke, ale aj v Tatranskej Lomnici, kde je iba ubytovanie bez stravy, pritom nie je zo strany poslancov veľký záujem.
Za posledný rok sa v Papierničke rekreovalo 19 poslancov s rodinami a v Lomnici len deväť. Za celé volebné obdobie bola na rekreáciách približne len jedna tretina poslancov.
Sedemdesiat percent akcií v Papierničke sú rôzne súkromné akcie v rámci cestovného ruchu, poslanci, ministri alebo zamestnanci Národnej rady tvorili 30 percent. Zariadenie je však aj tak v strate. Na to v akej veľkej, Národná rada neodpovedala.
Neslúži len na rekreácie, ale aj na organizovanie rôznych podujatí Národnej rady, napríklad stretnutia V4 a podobne.
Národná rada má ešte účelové zariadenie v Tatranskej Javorine. „Od roku 1993 ide o neverejné zariadenie, služby poskytuje predovšetkým na účely štátnej reprezentácie, podlieha špeciálnemu režimu," tvrdí Národná rada, preto o ňom informácie neposkytuje.
Chodia s rodinami
Do zariadenia môže ďalej chodiť aj František Mikloško. Ako dôchodca.
BRATISLAVA. V Častej Papierničke boli minulý týždeň ubytovaní štyria poslanci. Napríklad Ján Richter zo Smeru alebo europoslankyňa Anna Záborská z KDH. Nízke ceny sa vzťahujú aj na partnerov, deti, vnúčatá alebo zaťov a nevesty.
Poslanci, ktorým sa 12. júna skončil mandát a do parlamentu sa nedostali, už o toto privilégium k tomuto dátumu prišli, avšak neplatí to pre tých, čo odišli ako poslanci do dôchodku. František Mikloško, ktorý Papierničku navštevoval často, tak napríklad znovu môže prísť. Nízke ceny platia aj pre ministrov, ak odišli do vlády po tom, čo sa dostali do parlamentu.
Ubytovanie v slušne zariadených izbách a apartmánoch vyjde poslancov lacno. Rovnako aj strava.
Anna Záborská si pochutnávala v piatok v bare na kávičke, hneď potom sa dala do plaviek a odišla k bazénu. S Papierničkou je maximálne spokojná. „Roky tu tradične dobre varia," hovorí. Je tam už štvrtý rok a chodí vždy s celou rodinou. Hovorí, že aj keby sa ceny priblížili komerčným, chodiť by neprestala.
„Treba to zvážiť," dodáva. Poslanci aj inde vo svete podľa nej majú nárok na rôzne privilégiá a nebrala by im ich. Neprekážajú jej ani stretnutia s kolegami v opozícii. Tým, že je v zahraničí, to tak nevníma.
V Papierničke sú dva tenisové kurty, krytý bazén, bowling, pingpongové stoly, futbalové a basketbalové ihrisko. Poslanci sa môžu objednať na masáž.
Súčasťou zariadenia sú aj kongresové miestnosti s možnosťou tlmočenia, kinosála. Národná rada ho poskytuje aj na charitatívne účely pre Úsmev ako dar alebo Združenie občanov postihnutých epilepsiou.
(mož)

Beata
Balogová
