Zariadenie, ktoré patrí od 1. apríla do pôsobnosti nitrianskeho vyššieho územného celku (VÚC), ponesie názov Múzeum maďarskej kultúry a Podunajska.
Podľa slov riaditeľa múzea Jozefa Csütörtökyho plnilo Podunajské múzeum v Komárne funkciu klasického okresného múzea od roku 1947 do sedemdesiatych rokov. Od roku 1975 popri regionálnej funkcii muzeálne dokumentuje nielen Podunajsko, ale maďarskú kultúru na Slovensku vo všeobecnosti. "Odborná komisia pre minoritné múzeá pri Slovenskom národnom múzeu odporúčala už pred rokmi zmenu názvu múzea tak, aby zodpovedalo obsahovej náplni našej práce. Nadregionálnu pôsobnosť múzea odôvodňuje nielen početná maďarská komunita žijúca v Komárňanskom okrese, ale aj cenná zbierka významných umeleckých diel maďarských umelcov žijúcich a pôsobiacich na celom Slovensku," uviedol dnes pre TASR riaditeľ múzea Jozef Csütörtöky.
Pred dvoma týždňami v Komárne otvorili stálu expozíciu Významní komárňanskí rodáci v rekonštruovaných priestoroch Zičiho paláca v centre mesta, ktoré sú súčasťou tohto múzea. Expozícia je venovaná spisovateľovi Mórovi Jókaimu a hudobnému skladateľovi Franzovi Lehárovi. Podľa lektorky Alžbety Kmeťovej navštívilo expozíciu do dnes už vyše päťsto návštevníkov. O život, dielo a obľúbené predmety velikánov hudby a literatúry prejavili záujem predovšetkým žiaci miestnych škôl.