BRATISLAVA. V prevádzke bolo celkovo 19 prírodných kúpalísk s organizovanou rekreáciou a 151 kúpalísk (441 bazénov). Podľa hygienikov, ktorí vykonávajú na kúpaliskách štátny zdravotný dozor, je kvalita vody na kúpanie vyhovujúca aj na ďalších prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou.
"V rámci výkonu štátneho zdravotného dozoru neboli zistené závažné problémy v prevádzkovaní kúpalísk s povolenou rekreáciou," informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Na prírodnom kúpalisku pri obci Ružiná v Banskobystrickom kraji je kúpanie na vlastné riziko. V Nitrianskom kraji v lokalite Duchonka je zase znížená priehľadnosť vody.
Mimo prevádzky je podľa Rovného v súčasnosti 78 bazénov, ktorých prevádzkovateľ doposiaľ buď nepožiadal o prevádzkovanie, alebo sú v zlom technickom stave, prípadne v rekonštrukcii. Na termálnom kúpalisku Horné Saliby v Galante boli zistené nevyhovujúce vzorky vody, ktoré odobrali ešte 13.7. "Nariadený bol postup na vykonanie nápravy a udelená bloková pokuta," uviedol o postupe hygienikov Rovný.
Verejnosť sa podľa neho tento týždeň sťažovala na bratislavské kúpalisko Tehelné pole, na kúpalisko Kováčová pre zlý technický stav bazénov a na zlú kvalitu vody plážového kúpaliska v Tornali. "Všetky sťažnosti vyšetrí miestny príslušný orgán verejného zdravotníctva," dodal.
Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku môže verejnosť nájsť na internetovej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva.