BRATISLAVA. Vládna koalícia sa dnes nadránom dohodla na návrhu programového vyhlásenia vlády, ktorý určí priority kabinetu na štvorročné funkčné obdobie.
Vláda o ňom rozhodne v stredu, finálna verzia by mala byť známa v pondelok na budúci týždeň, informovala novinárov premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Samotný materiál zatiaľ nezverejnili, z jeho návrhu však vyplýva, že rozsiahle reformy z minulosti sa opakovať zrejme nebudú.
Štvorica stredopravých strán SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd sa chce zamerať napríklad na ozdravenie verejných financií alebo zatraktívnenie podnikateľského prostredia. Reformou vraj prejde oblasť školstva či súdnictva.
Liberálny štát neprešiel
Spojenie liberálny štát podľa premiérky nebude v programovom vyhlásení vlády, stredopravá koalícia podľa jej slov chce budovať moderný demokratický štát.
Kabinet neplánuje zvýšiť vek odchodu do dôchodku či odvodové zaťaženie. Upravovať sa nebudú ani znížené sadzby dane z pridanej hodnoty na knihy či lieky. Kabinet chce zjednodušiť odvodový systém zlúčením daní a odvodov do superhrubej mzdy a zjednotením vymeriavacích základov. Viacerí analytici už skôr upozornili, že niektoré navrhované kroky sú neurčité, prípadne upravia len súčasne platné pravidlá.
Vládna koalícia podľa Radičovej nepočíta s privatizáciou strategických podnikov. Umožní však vstup zahraničných investorov do železničného Carga a bratislavského letiska. Zavedie sa elektronické verejné obstarávanie a zmluvy so štátom sa budú zverejňovať na internete.
Vláda chce pokračovať vo výstavbe diaľnice z Bratislavy do Košíc za peniaze z eurofondov, štátnych zdrojov a druhého piliera, Radičová však vylúčila, že by sa cesta za štyri roka dostavala úplne.
Spor o zdravotníctvo
Najdlhšie trvala diskusia pri rezorte zdravotníctva. Šéfka exekutívy ozrejmila, že v tejto oblasti sa preberala takmer každá veta. Intenzívna rozprava bola aj ohľadne školstva, vnútra či dopravy. Pomerne dlho si rokujúci vymieňali názory aj o tézach, ktoré spadajú pod portfólio predsedu vlády pre menšiny a ľudské práva.
Ako prvý podľa Radičovej odišiel z rokovania minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS), ktorý išiel kompletne prerobiť svoju kapitolu. Zásadne prepracovaný má byť aj rezort dopravy.
"Ja označujem programové vyhlásenie vlády za zodpovedné voči občanom, za programové vyhlásenie, ktoré zodpovedne reaguje na hĺbku hospodárskej krízy, na stav ekonomiky, v akej sa krajina nachádza a na okolnosti, v ktorých sa Slovensko a občania Slovenskej republiky nachádzajú," povedala po zhruba osemhodinovom rokovaní zástupcov vládnych strán Radičová.
Koalícia však asi nezopakuje rázne reformy z obdobia rokov 2002 až 2006 za druhej vlády premiéra Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS), ktorá presadila napríklad rozsiahle zmeny v daňovom a dôchodkovom systéme. Viaceré z vtedajších opatrení podľa ekonómov pomohli krajine prilákať zahraničných investorov a naštartovať ekonomiku.
Ministri nového kabinetu vypracovali zoznam priorít ešte minulý týždeň. Viaceré z návrhov vychádzajú z programových téz, ktoré strany schválili v júni. Po zapracovaní pripomienok sa bude materiálom v stredu zaoberať vláda. Následne budú v pondelok o programovom vyhlásení debatovať poslanci jednotlivých klubov a nakoniec ho posúdi parlament. Stredopravé strany majú v 150-člennej Národnej rade väčšinu 79 poslancov.