SME

Na vysokú sa dostanete aj cez prázdniny

Najviac miest bez prijímačiek ponúkajú techniky a súkromné školy.

Vysoké školy vyhodnotili prvé kolo prijímacích pohovorov a mnohé vypísali druhé kolo. Výber je samozrejme užší, ale je si z čoho vyberať v dennom aj externom štúdiu.

Mnohé fakulty, najmä s technickým zameraním, už zverejnili na svojich webových stránkach oznam o konaní druhého kola prijímačiek. Väčšinou prijímajú bez osobného pohovoru, len na základe známok zo strednej školy.

Kým sa prihlásite Nenechávajte si podanie prihlášky na poslednú chvíľu, vyhnete sa chybám, ktoré by škola nemusela akceptovať. Podávajte elektronické prihlášky, sú väčšinou lacnejšie. Overte si, či fakulta umožňuje na jednu prihlášku uviesť viac študijných programov. Skôr, než sa na akúkoľvek vysokú školu prihlásite, skontrolujte si, či má študijné programy akreditované Akreditačnou komisiou. Jej predseda Ľubor Fišera povedal, že doteraz bola ukončená komplexná akreditácia 27 vysokých škôl, 20 verejných, troch štátnych a štyroch súkromných. Pri pobočkách zahraničných vysokých škôl si dajte pozor, či majú spôsobilosť uskutočňovať vysokoškolské vzdelávanie v študijných programoch. Od nového akademického roku to budú kontrolovať aj spoločné pracovné skupiny Akreditačných komisií na Slovensku a v Česku.

SkryťVypnúť reklamu

„Kritériá pre prijímanie na bakalárske štúdium v druhom kole sú tie isté ako v prvom kole. V rámci druhého kola sa rozhodnutia o prijatí budú vydávať priebežne, povedal František Urban, prodekan Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. V prvom kole sa napríklad strojárom z predpokladaného počtu 800 študentov na denné štúdium prihlásilo 536. Na externé štúdium plánujú prijať 200 prvákov, zatiaľ prihlášku dostali od 137.

Šanca aj pre učiteľov Stavy si doplnia aj chemici. Podľa Pavla Kovaříka, prodekana Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej fakulty v Bratislave, môžu prijať ešte sto ďalších uchádzačov.

Žilinská univerzita síce už ponúka len možnosti na dvoch fakultách, ale dáva šancu aj tým, ktorí by si chceli zvoliť učiteľské povolanie. V dennej forme má voľné miesta pre budúcich učiteľov anglického jazyka s matematikou, s náboženskou výchovou aj s občianskou výchovou.

SkryťVypnúť reklamu

„Odporúčame študentom sledovať webové stránky fakúlt, kde priebežne zverejňujeme aktuálne informácie," radí záujemcom Michal Pokorný, prorektor Žilinskej univerzity.

Na druhé kolo nová prihláška Tí, čo zvažujú druhé kolo prijímacích pohovorov, musia príslušnej fakulte čo najskôr poslať prihlášku na štúdium a zaplatiť poplatok. Hlásiť sa môžu aj uchádzači, ktorí v prvom kole neuspeli.

„Naša fakulta zaradí do prijímacieho konania každú prihlášku, ktorá spĺňa príslušné náležitosti. Ak by sme také niečo neurobili, podľa nás by to bolo v rozpore so zákonom o vysokých školách," povedal Dušan Knežo, prodekan Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.

Rovnaký postup je aj na Fakulte prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

SkryťVypnúť reklamu

Štúdium so školným Pomerne dosť voľných miest je ešte stále na súkromných vysokých školách. Pri nich však treba rátať so školným, pohybuje sa od 520 do 1500 eur na akademický rok.

Záujemcov ešte stále môžu prijať na sociálnu prácu, fyzioterapiu, ale aj na medzinárodné vzťahy či životné prostredie, bankový manažment i poisťovníctvo. Napríklad na súkromnej Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave sú voľné miesta pre externistov nielen v Bratislave, ale aj na detašovaných pracoviskách v Banskej Bystrici, v Skalici a Rožňave.

Kde a do kedy sa dá ešte prihlásiť?

Kliknite - obrázok zväčšíte

Na externé bakalárske štúdium učiteľstva technických predmetov stále prijíma aj Dubnický technologický inštitút v Dubnici nad Váhom, povedal jeho prorektor Karol Korintuš.

SkryťVypnúť reklamu

Najširšiu ponuku v týchto dňoch dáva študentom zahraničná vysoká škola pôsobiaca na Slovensku a to Bankovní institut vysoká škola v Banskej Bystrici, ktorá má nielen českú, ale aj slovenskú akreditáciu.

Možnosti na českých vysokých školách sú už minimálne a všetky sú bez poplatkov.

Najviac prihlášok dostala Univerzita Komenského

Čo by ste mali vedieť

Aj na štúdium v Česku môžete mať pôžičku

O výhodnú pôžičku zo Študentského pôžičkového fondu môžu na Slovensku požiadať aj študenti, ktorí študujú na českých vysokých školách. Samozrejme, trvalý pobyt musia mať na Slovensku. Požičať si môžu ročne až do výšky 1330 eur. Aj na zahraničných študentov sa vzťahujú tie isté podmienky splácania ako na slovenských študentov. Zdravotne postihnutým prispôsobia podmienky

SkryťVypnúť reklamu

Uchádzači so zdravotným postihnutím majú možnosť už v prihláške požiadať o vytvorenie podmienok, ktoré zodpovedajú ich komunikačným možnostiam. Majú nárok na predĺžený čas. Ak potrebujú asistenta, môžu prijímaciu skúšku robiť v samostatnej miestnosti.

V riadnom májovom termíne dostali vysoké školy vyše 140-tisíc prihlášok na bakalárske alebo spojené štúdium. BRATISLAVA. Kým niektoré vysoké školy o študenta urputne bojujú, iné musia sklamať aj dve tretiny uchádzačov, ktorí by u nich chceli študovať, lebo nemajú kapacitu všetkých prijať.

Do konca mája prišlo podľa zverejnených údajov Ústavu informácií a prognóz v školstve na 20 verejných, tri štátne a desať súkromných vysokých škôl 140 159 prihlášok. Tento počet nie je konečný, lebo mnohé vysoké školy prijímali prihlášky aj po tomto termíne a ďalšie vyhlásili aj druhé kolo prijímacích pohovorov.

SkryťVypnúť reklamu

Na verejné vysoké školy, ktorých je najviac, prišlo do konca mája 127 120 prihlášok.

Lákadlom je stále Policajný zbor Najviac stredoškolákov prejavilo záujem o Univerzitu Komenského v Bratislave. Prihlásilo sa na ňu 16 734 uchádzačov. V dennej forme predpokladali prijať len 6359 študentov.

„Najviac uchádzačov - 3776 sa prihlásilo na filozofickú fakultu, 2050 poslalo prihlášku na štúdium fakultu sociálnych a ekonomických vied a 1801 sa uchádzalo o štúdium na prírodovedeckej fakulte,"povedala Emília Hrušovská, vedúca oddelenia študijných vecí Univerzity Komenského.

Aj tento rok lámala rekord Akadémia Policajného zboru. O jedno plánované miesto sa uchádzalo 14 študentov.

Opadáva záujem o teologické fakulty Problémy začínajú mať niektoré teologické fakulty. Záujem o štúdium na nich za posledné roky výrazne klesol. Napríklad obe fakulty patriace pod Univerzitu Komenského v prvom kole prijímačiek dostali zanedbateľný počet prihlášok. Katolícka univerzita v Ružomberku si v tomto smere z roka na rok polepšuje.

SkryťVypnúť reklamu

Spomedzi filozofických fakúlt si drží prvenstvo v záujme stredoškolákov aj tento rok Filozofická fakulta Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Fakulta manažmentu Prešovskej univerzity má zasa najviac uchádzačov, ktorí od nej dostali zamietavú odpoveď. Veď na jej denné štúdium bez prijímacích pohovorov dostali 2222 prihlášok, ale fakulta sa chystala prijať len 125 prvákov. O jedno miesto sa teda uchádzalo 18 študentov. O nič lepšie na tom neboli ani záujemcovia o externú formu štúdia. Prihlásilo sa ich 431, vzali sto.

Vysoké školy dostávajú peniaze zo štátneho rozpočtu podľa počtu študentov.

Jarmila Horáková

Kde a do kedy sa dá ešte prihlásiť?

Kliknite - obrázok zväčšíte

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 312
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 039
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 084
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 909
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 898
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 616
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 489
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu