Pôvodný agentúrny článok sme nahradili autorským textom SME.
BRATISLAVA. Postavenie predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina v Súdnej rade už nemusí byť také silné ako doteraz.
Čo Žitňanská navrhuje
členovia Súdnej rady nemôžu byť zároveň predsedami a podpredsedami súdov,
uznesenia musí Súdna rada zdôvodňovať a zverejniť,
zasadnutia Súdnej rady budú verejné,
upravuje podmienky, za akých môžu členov rady odvolať parlament a vláda.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ chce, aby členovia rady nemohli zároveň pôsobiť ako predsedovia a podpredsedovia súdov. Z rady by tak musela odísť časť sudcov, ktorí hlasujú rovnako ako Harabin.
Súdna rada rozhoduje o súdnych funkcionároch, disciplinárnych trestoch či o pôsobení sudcov na jednotlivých súdoch. Môže tiež odvolať Harabina z funkcie šéfa Najvyššieho súdu. Väčšinou však jej členovia hlasujú jednohlasne s Harabinom, ktorý je aj predsedom rady.
Žitňanská včera predstavila novelu zákona, ktorá by mohla zmeniť zloženie Súdnej rady. „Zoberieme moc z rúk tým, ktorým nepatrí, a tým myslím aj ministerstvo spravodlivosti. Pri rozhodovaní konkrétnych prípadov patrí moc sudcom a pri kontrole justície verejnosti," povedala.
Harabin: Právny nezmyselAk by Žitňanskej zmeny prešli v parlamente, piati sudcovia by sa museli rozhodnúť, či chcú šéfovať súdom, alebo zostať členmi Súdnej rady. Na rozhodnutie budú mať podľa ministerky 30 dní.
Harabin naznačil, že títo ľudia by sa mohli so sťažnosťami obrátiť na Ústavný súd, keďže nastupovali za iných podmienok a Žitňanská ich podľa neho účelovo mení.
„Cieľom je politicky ovládnuť súdnictvo a zlikvidovať právny štát," tvrdí Harabin. Návrh je podľa neho protiústavný a retroaktívny. „Chce zaviesť taký právny nezmysel, ako keby ministerka Žitňanská chcela odvolať prezidenta Ivana Gašparoviča, zvoleného priamo občanmi, len preto, že je právnik."
Drgonec problém nečakáÚstavný právnik Ján Drgonec si myslí, že Žitňanskej postup nie je v rozpore s ústavou.
„Nechcem to s istotou tvrdiť, ale nemyslím si, že táto zmena vyvolá súdne procesy," hovorí Drgonec.
Povedal, že verejní funkcionári nie sú nedotknuteľní a podmienky na ich pôsobenie sa môžu zmeniť. „A toto je cesta k lepšiemu. Súdna rada je dnes jednofarebná a jej úlohou je držať Harabina," zdôraznil Drgonec.
Novela, ktorú predložila Žitňanská, upravuje tiež podmienky, za akých vláda a parlament môžu odvolať spolu šiestich nominantov v 18člennej Súdnej rade. Doteraz zákon odvolanie neupravoval.
Žitňanská tvrdí, že opatrenia nerobí preto, aby v rade bolo dosť hlasov na odvolanie Harabina.
Hlavným zámerom je podľa ministerky otvoriť justíciu verejnosti. Zasadnutia Súdnej rady majú byť po novom prístupné občanom. Doteraz rokovala za zavretými dverami.
Zákon má byť platný ihneď, ako ho schváli parlament a vyjde v Zbierke zákonov.

Beata
Balogová
