BRATISLAVA. Programové vyhlásenie v oblasti bezpečnostnej politiky a obrany, na ktorom sa v pondelok (26.7.) zhodla Koaličná rada, hodnotí bývalý minister obrany Martin Fedor (SDKÚ-DS) ako veľmi dobré. "Je tam naozaj rámec pre konkrétnu prácu, ktorá nás čaká. Zaujalo ma, že v ňom cítiť nového ducha, smerom k otvorenosti a transparentnosti," skonštatoval pre TASR.
Ako ďalej priblížil, zaujala ho priorita, ktorú si chce nová vláda nastaviť v smere strategického hodnotenia obrany. Podľa pracovnej verzie programového vyhlásenia plánuje kabinet totiž jeho závery a odporúčania predložiť na verejnú diskusiu najneskôr do konca roka 2012 a premietnuť ich do základných strategických a koncepčných dokumentov a súvisiacej legislatívy. "Budeme ešte diskutovať o tom, či rok 2012 je vhodný a nedá sa to zrealizovať skôr. Ako veľmi dobré ale hodnotím, že sa to vôbec objavilo v programovom vyhlásení," uviedol na margo tejto novinky Fedor.
V súvislosti s avizovanými zmenami, ktoré vládny kabinet avizuje v oblasti výsluhových dôchodkov, exminister priznal, že súčasný systém nie je možné udržať smerom do budúcnosti v stave, v akom je to nastavené teraz. "Deficit osobitného účtu, z ktorého sa vyplácajú práve tieto výsluhové dôchodky pre vojakov, predstavuje približne 80 miliónov eur. Každoročne sa musí sanovať z rozpočtových prostriedkov ministerstva obrany. Je jednoznačné, že smerom do budúcnosti sa musia podmienky upraviť tak, aby sa tento deficit začal znižovať," zdôraznil poslanec Národnej rady (NR) SR za SDKÚ-DS.
Ako ďalej poznamenal, určite sa ale bude presadzovať také riešenie, aby sa zachoval motivačný systém pre civilistov, ktorí chcú vstúpiť do profesionálnej vojenskej služby. "...aby bola motivácia dostatočne vysoká na to, aby si nielen odslúžili štyri či šesť rokov, ale aby chceli zostať dlhší čas," priblížil. "Na druhej strane možno tiež bude diskutovať o tom, aká doba tejto výsluhy by mala byť do budúcnosti. To je teraz otázka, ktorou sa budú zaoberať predovšetkým na ministerstve, ale verím, že aj parlament do nej bude veľmi výrazne vtiahnutý," poznamenal.
Exminister považuje tiež za správne, aby sa znižovali počty misií a operácií, do ktorých sa Slovensko zapája a aby sa, naopak, zvýšila prítomnosť slovenských jednotiek v niektorej z operácií a tým sa zvýšila naša zahranično-politická váha. "Vieme veľmi dobre, že práve ISAF je jednou z priorít spojenectva, v ktorom sa nachádzame, takže verím, že v tomto smere budú tiež posuny. Treba tiež povedať, že bývalý premiér Fico (Smer-SD) dokonca prisľúbil niekoľkonásobné zvýšenie vojakov v tejto operácii. Ja osobne by som bol tiež radšej, keby sa táto operácia navyšovala na úkor niektorých iných, ktoré nepovažujem za také dôležité," uviedol.