BRATISLAVA. Vládna koalícia by zhruba jeden a pol mesiaca po voľbách mohla stratiť krehkú väčšinu v parlamente. Štyria poslanci, ktorí sa dostali do Národnej rady na kandidátke strany Sloboda a Solidarita (SaS), totiž zvažujú odchod z jej poslaneckého klubu.
ČTK to povedal poslanec SaS Igor Matovič, ktorý sa spoločne s ďalšími tromi členmi občianskeho hnutia Obyčajní ľudia ocitol v Národnej rade vďaka preferenčným hlasom voličov.
Vládu napriek poníženiu podporíme
Ako dôvod na úvahy o opustení poslaneckého klubu liberálnej strany SaS Matovič uviedol, že do návrhu programového vyhlásenia stredopravej vlády sa nedostali body, ktoré štvorica poslancov chce presadiť.
"Myslím si, že to je legitímna úvaha v tejto situácii," poznamenal Matovič. O vystúpení či zotrvaní v klube sa zákonodarcovia podľa neho rozhodnú "veľmi rýchlo". Koaličné strany SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd majú v snemovni pomerne nevýraznú prevahu, zo 150 kresiel obsadili 79.
"Beriem to ako možnosť, ktorá je reálna, ale urobím všetko pre to, aby od nás nikto neodchádzal," reagoval pre ČTK poslanec a člen republikovej rady SaS Martin Poliačik, ktorý sa dnes zhováral s Matovičom o vládnom programe. Predseda výboru pre tvorbu programu SaS Poliačik chce diskutovať ešte s ďalšími poslancami SaS, ktorí sú s Matovičom združení v hnutí Obyčajní ľudia.
Štvorica poslancov za SaS napriek výhradám vládny program v Národnej rade podporí. "Programové vyhlásenie vlády napriek tomuto poníženiu podporíme, ale nie kvôli koaličným partnerom, ale kvôli ľuďom, ktorí ich volili," tvrdil Matovič.
Na podobe návrhu programu vlády, ktorý vychádza zo skôr zverejnených téz, sa koaličné strany dohodli dnes nadránom. V stredu má materiál prerokovať kabinet, začiatkom augusta ho posúdia poslanci parlamentu.
Odmietli nám všetko
Do programového vyhlásenia vlády sa dostanú len tie body z programu hnutia Obyčajní ľudia, ktoré sú v súlade s programovými tézami. Pre TASR to povedal predstaviteľ OĽ a poslanec Národnej rady Igor Matovič.
"To znamená, že v podstate žiadne. Je zvláštne, že v situácii, keď chcú, aby sme vládu štyri roky verne podporovali, nám ukážu, že im vlastne nestojíme za nič a vôbec si nevážia hlasy našich voličov, na základe ktorých vlastne môžu vládnuť," poznamenal s tým, že má informácie o tom, že počas uplynulého stretnutia Koaličnej rady boli v prípade ostatných politických subjektov akceptované aj veci, ktoré sa nenachádzali v programových tézach.
Rokovanie o zakomponovaní priorít OĽ do programového vyhlásenia bolo podľa slov Matoviča veľmi stručné. "Stretol som sa s Martinom Poliačikom a ten mi tlmočil stanovisko koaličných strán, že tam bude len to, čo je v súlade s tézami," konštatoval poslanec s tým, že v programovom vyhlásení sa nachádza aj niekoľko bodov programu jeho hnutia, no tie sa prekrývajú s programami ostatných politických subjektov.
"Z našich unikátnych návrhov koalícia odmietla zobrať čo i len jeden jediný. Je to nepríjemný stret s politickou realitou. Pravdepodobne takto funguje politika a priznám sa, že mi je odporná," naznačil a doplnil, že sa mu nepáči, ak sa nepozerá na obsah návrhu, ale na to, kto ho predkladá.
Ako ďalej Matovič uviedol, vzťahy medzi hnutím a stranou Sloboda a Solidarita týmto ochladli. "Strana nás týmto, myslím, zradila," zdôraznil s tým, že medziľudské vzťahy s členmi tohto politického subjektu sú "úplne v pohode." "Pevne verím, že prvotný úmysel zo strany Richarda Sulíka, keď mi dal ten sľub, bol čistý a chcel ho splniť. Možno sa mu to iba vymklo z rúk," myslí si.
Očakáva, že zostúpia z trónu
Matovič podľa vlastných slov teraz očakáva, že koaličné strany "zostúpia z trónu," uvedomia si, že v tomto prípade prestrelili a že to nebol správny krok. "Ťah je na nich, figúrky sú v ich rukách a čakám, čo spravia. Povedať, že ani jeden návrh sa tam nemôže dostať, mi pripadá doslova hlúpe," povedal Matovič.
"Pevne verím, že zdravý rozum zvíťazí. Dávať poslancom plat podľa ich účasti na schôdzach nie je zvrátené, ale normálne, takto sú platení všetci ľudia na Slovensku," povedal ako príklad požiadavky Obyčajných ľudí. Zároveň pripomenul, že nový kabinet môže fungovať aj vďaka hlasom, ktoré dali voliči štvorke z hnutia Obyčajných ľudí a koalícia by preto mohla rešpektovať časť ich návrhov. "Dnes to nevyšlo, dúfam, že v budúcnosti áno," uzavrel Matovič.
Návrh programového vyhlásenia vlády uzavreli lídri koaličných strán po takmer ôsmich hodinách rokovania. Podľa šéfky kabinetu Ivety Radičovej dospeli k zhode vo všetkých oblastiach. Premiérka upozornila, že niektoré zmeny boli oproti pracovnej verzii veľmi významné a ministri majú za úlohu ich teraz do finálnej verzie zapracovať. Koaličné poslanecké kluby môžu vzniesť ešte záverečné námety, keď dostanú od Radičovej finálnu verziu. Tú bude schvaľovať kabinet v stredu 28. júla o druhej popoludní.
Poliačik z SaS: Matovič vládu podporí
BRATISLAVA. Poslanec Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita Igor Matovič podporí Programové vyhlásenie vlády, aj keď je jeho dôvera voči lídrom koalície naštrbená. Uviedol to pre agentúru SITA Matovičov stranícky kolega, poslanec Martin Poliačik, ktorý s Matovičom o jeho postoji k Programovému vyhláseniu vlády rokoval dnes popoludní.
„On (Matovič – pozn.) prisľúbil, že Programové vyhlásenie vlády podporí, pretože má záväzok voči všetkým voličom súčasnej koalície, ktorých nemieni sklamať, ale jeho dôvera v predstaviteľov tejto koalície je naštrbená,“ povedal Poliačik. Dodal, že podľa neho to znamená asi toľko, že v budúcnosti sa budú musieť poslanci SaS snažiť nejakým spôsobom obnoviť dôveru v rámci ich vlastného poslaneckého klubu.
Podľa Poliačika Matovič zvolil „nešťastnú a neštandardnú formu komunikácie cez média,“ keď zverejnil všetky body, ktoré sa nedostali do Programového vyhlásenia vlády.
„Nemôže sa zobrať ľubovoľná štvorica poslancov a navrhovať zmeny v Programovom vyhlásení vlády a toto Igor urobil. Neurobilo to situáciu o nič lepšou, a tým pádom sa to muselo logicky preniesť na úroveň poslaneckých klubov,“ tvrdí Poliačik.
Poslanecké kluby mohli ešte dnes dávať k programu vlády svoje pripomienky.
„Ja som očakával úplne iný priebeh vzniku celého Programového vyhlásenia vlády. Keby som bol vopred vedel, akým spôsobom to bude prebiehať, a akú dôležitosť prisudzujú niektorí naši poslanci svojím návrhom, tak sa zachovám inak. Ale robili sme to prvýkrát v živote, robilo sa to v extrémnom časovom strese a jednoducho na niektoré veci sme nemohli dať sto percent energie a teraz sa nám to vrátilo naspäť,“ zhodnotil Poliačik.
Igor Matovič a ďalší traja poslanci - Erika Jurinová, Martin Fecko a Jozef Viskupič kandidovali do parlamentných volieb ako členovia nezávislého občianskeho hnutia Obyčajní ľudia pod značkou SaS.
Kandidovali na posledných štyroch miestach 150-člennej kandidátky SaS, pričom sa dostali za vedúcu trojku strany - Richarda Sulíka, Daniela Krajcera a Jozefa Mihála. Krátko po voľbách tvrdil predseda strany Richard Sulík, že spomínaná štvorica v plnom rozsahu podporí Programové vyhlásenie vlády a bude dohliadať nad jeho dodržiavaním.
(sita)