Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Hladovkou či dokonca občianskou neposlušnosťou chcú sochu Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu brániť autori vyhlásenia Svätopluk - symbol štátnosti. Napísal to portál Aktuálne.sk.
Poradca bývalého premiéra Roberta Fica Drahoslav Machala, historik a „ideový otec sochy" Matúš Kučera a exposlanec za SNS, známy protizákonným poberaním švajčiarskeho invalidného dôchodku Jozef Rydlo vo vyhlásení píšu, že sú „pripravení využiť všetky dostupné formy protestov".
Zároveň upozorňujú všetkých, ktorí by sa pokúsili sochu z nádvoria Hradu odstrániť, aby si to rozmysleli. Bratislavu potom ešte označujú za centrum protištátnych aktivít.
Znak gardy láka extrémistov
Sochu má do konca augusta posúdiť odborná komisia zriadená predsedom Národnej rady Richardom Sulíkom (SaS). Dal ju posúdiť aj pre rovnoramenný dvojkríž na Svätoplukovom štíte, ktorý podľa autora slovenského štátneho znaku a tajomníka Heraldickej komisie ministerstva vnútra Ladislava Vrteľa reprezentuje odznak fašistickej Hlinkovej gardy.
Bývalý premiér Fico, ktorý sochu odhalil, chcel mať z nádvoria Bratislavského hradu pútnické miesto. Tým sa stane už začiatkom augusta, keď národnú púť k soche Svätopluka ohlásili extrémisti okolo Mariána Kotlebu.
Jeho strana Ľudová strana Naše Slovensko na svojom webe vyzýva na národnú púť „na protest proti snahám o odstránenie sochy a snahám kvázi intelektuálov o dehonestáciu slovenského dvojkríža ako starého slovenského národného symbolu".
Smer opäť viní médiá
Šéf Smeru Fico aj bývalý predseda Národnej rady Pavol Paška (Smer), ktorí sa na sochu poskladali, odmietajú, že by postavili sochu pre extrémistov.
„Ak sa takáto akcia uskutoční, tak je len výsledkom nezodpovedného prekrúcania historických faktov v médiách. Pripisovať zodpovednosť strane Smer je smiešne, keďže polícia pod vedením exministra vnútra Roberta Kaliňáka viackrát razantne zasiahla proti extrémistickým skupinám," napísala hovorkyňa strany Silvia Glendová.
Hovorca prezidenta Ivana Gašparoviča Marek Trubač hovorí, že aj keď prezident na sochu prispel, neznamená to, že „zdieľa rovnaké názory ako každý, kto k soche položí kyticu".

Beata
Balogová
