BRATISLAVA. Po slabej pozornosti, ktorú venovalo Rómom programové vyhlásenie vlády Roberta Fica zo Smeru, predstaví dnes nová vláda Ivety Radičovej z SDKÚ v tejto otázke konkrétnejší dokument.
Hoci vyhlásenie bývalej vlády označovalo riešenie rómskej problematiky za prioritu, plánované riešenia v ňom chýbali. Do vyhlásenia súčasnej vlády sa viaceré dostali, najmä z volebného programu SaS
Nová vláda počíta s vytvorením zákona, ktorý stanoví priority štátu v takzvaných „sociálne vylúčených lokalitách", čo sú najmä rómske osady.
Nicholsonová: Je tam všetko
Konkrétne riešenia spomínajú viaceré kapitoly vyhlásenia, najpodrobnejšie sa im venuje rezort sociálnych vecí a rodiny.
Hoci text vyhlásenia vláda zverejní až dnes, podľa štátnej tajomníčky ministerstva Lucie Nicholsonovej z SaS sa doň dostali všetky body z programových téz koalície, ktoré problematiku riešili pomerne široko.
Do programového vyhlásenia sa dostal napríklad nápad na e-pay karty, na ktoré bude štát postupne uvoľňovať dávky v hmotnej núdzi. Z kariet nebude možné vyberať hotovosť, čím sa má zamedziť úžere.
V oblasti školstva vyhlásenie ráta napríklad so znižovaním podieľu rómskych detí v špeciálnych školách aj tak, že testy budú môcť robiť v rómčine.
Vnútro ráta s posilnením policajných hliadok v blízkosti osád, do zboru chce prilákať aj samotných Rómov.
Pridá sa aj Chmel
Väčšiu pozornosť téme venuje aj podpredseda vlády pre menšiny Rudolf Chmel z Mosta-Híd. V pracovných podkladoch, ktoré unikli do médií minulý týždeň, Rómov spomínal iba v jednej vete, v konečnom znení to má byť jedna strana. „Asi pätina našej kapitoly sa zameriava na komplexné riešenie otázky tejto národnostnej menšiny," povedal včera Chmel.
Rómsku otázku bude riešiť aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Miroslav Pollák. Podlieha priamo premiérke Radičovej, no do úradu ho navrhla SaS. Strana s ním chce úzko spolupracovať najmä v kolégiu, ktoré vzniká na ministerstve sociálnych vecí.

Beata
Balogová
