Policajný prezident oznámil, s kým chce najbližšie roky bojovať proti mafii.
BRATISLAVA. Novými policajnými viceprezidentmi budú Ján Vaľo a Ľubomír Ábel, povedali v stredu policajný prezident Jaroslav Spišiak a minister vnútra Daniel Lipšic (KDH).
Vaľo nastupuje od 1. septembra, Ábel nastúpil do funkcie ihneď. Obaja sú dlhoroční policajti, posledné roky však pracovali pre štát mimo policajného zboru.
Spišiak si cení čestnosť
Vaľo bol riaditeľom Úradu boja proti organizovanej kriminalite v čase, keď bol Spišiak prvým policajným viceprezidentom.
Vo funkcii zostal aj po Spišiakovom odchode, do apríla 2008. Potom však musel odísť. Podľa informácií SME malo vtedajšie vedenie polície záujem ho odpratať zo Slovenska, preto dostal ponuku, aby sa stal policajným pridelencom na Ukrajine, ktorým bol až doteraz.
„Celú svoju profesijnú kariéru venoval boju proti organizovanej kriminalite,“ vysvetľuje Spišiak, prečo si Vaľa vybral. „Odkedy ho poznám a odkedy sme spolupracovali, vždy, v každej situácii sa zachoval tak, ako sa má policajt na takejto pozícii zachovať. Nezradil, bol čestný a išiel jednoznačne za cieľom likvidovať organizovanú kriminalitu.“ Vaľo má tiež podľa Spišiaka zodpovedajúce organizačné schopnosti.
Spochybňovaný úrad aj šéf
O výsledkoch Úradu boja proti organizovanej kriminalite sa za ministrovania Roberta Kaliňáka zo Smeru pochybovalo. Zásadný boj s mafiou nebolo vidno. „Výsledky na takomto pracovisku je veľmi ľahké kritizovať. Neprichádzajú dennodenne, ale predchádza im trpezlivé, komplikované operatívne rozpracovanie,“ hovorí Spišiak.
Vaľo mal v minulosti problém získať previerku Národného bezpečnostného úradu, keďže má záznam v rozviedke ŠtB.
Spišiak povedal, že teraz má previerku na stupeň, ktorý potreboval na Ukrajine, a keď bude potrebovať vyšší stupeň, požiada o ňu.
Vyhovoval aj Smeru
Ábel je v polícii od roku 1980, bol okresným riaditeľom v Pezinku, neskôr bol zástupcom riaditeľa na inšpekcii ministerstva vnútra a zároveň riaditeľom inšpekčného odboru boja proti korupcii. V marci 2006 ho však minister vnútra Martin Pado z SDKÚ bez udania dôvodu odvolal z funkcie.
Prečo to urobil, nechcel Pado ani v stredu vysvetliť. Ministrovi vnútra vraj sľúbil, že nebude jeho personálne nominácie komentovať.
Ábel po odvolaní odišiel pracovať na ministerstvo obrany do Vojenského obranného spravodajstva a potom si ho minister obrany František Kašický zo Smeru vybral za šéfa inšpekcie. Prešetroval napríklad tender na predražené upratovanie, pre ktorý musel Kašický z funkcie odísť.
To, že Ábel doteraz pracoval na ministerstve ovládanom Smerom, mu podľa policajného prezidenta na dôveryhodnosti neuberá. „Neposudzujem dôveru alebo nedôveru v súvislosti s politickými stranami. Kladiem dôraz na profesionalitu a ako ju vtelil do svojej činnosti pri akýchkoľvek vládach,“ tvrdí Spišiak.
Ábel je podľa Spišiaka dlhoročný policajt, tak ako Vaľo alebo aj on. „To by už nikto z nás nemohol byť policajtom, lebo sme boli vo vládach pri rôznych politických zoskupeniach,“ tvrdí.
Tím stále nie je kompletný
Aké ďalšie personálne zmeny Spišiak urobí, zatiaľ nechcel povedať. Vo významnej funkcii riaditeľa Úradu boja proti korupcii je stále Tibor Gašpar, ktorý tam bol už za ministra KDH Vladimíra Palka.
Lipšic si tiež zatiaľ nevybral nového šéfa inšpekcie. Ten starý odišiel z funkcie hneď po voľbách.⋌
Ábel: Chceme zlepšiť imidž policajtov
Mal dôveru ministra Smeru, teraz mu dôveruje minister KDH. Hovorili sme s ĽUBOMÍROM ÁBELOM.
Prečo vás minister vnútra Pado z SDKÚ v roku 2006 odvolal z funkcie na inšpekcii?
Bolo to bez udania dôvodu, nikto mi to nevysvetlil. Vysvetlenie mám, ale to by som špekuloval.
Mali ste zlé výsledky?
Výsledky sme mali jedny z najlepších. Napríklad sme odhalili prípad miliónového úplatku pre vyšetrovateľa v Trnave. Osobne som tomu velil.
Minister vnútra Lipšic hovorí, že v spoločnosti je veľa korupcie, políciu nevynímajúc. Máte podobnú skúsenosť?
Polícia je odrazom spoločnosti. Ak je veľa korupcie v spoločnosti, je isté, že jej je toľko isto aj v iných zložkách, v polícii.
Čo by pomohlo ju zmenšiť?
Výber ľudí, profesionálov a aj detektor lži. Bol som na ňom dvakrát. Dajú sa na ňom s veľkou mierou pravdepodobnosti odhaliť zlé alebo nevhodné charakterové vlastnosti.
Ako ste sa dostali na ministerstvo obrany?
Dostal som ponuku ísť do Vojenského obranného spravodajstva od bývalého kolegu.
Ako šéf inšpekcie na obrane ste konštatovali porušenie zákona pri upratovacom tendri, pre ktorý minister odišiel z funkcie. Prečo ste to zistili až potom, čo o tom informovali médiá a nie skôr?
Je to iný systém ako na ministerstve vnútra. Na obrane inšpekcia nemá vyhľadávaciu kompetenciu a prípad rieši, až keď dostane podnet alebo príkaz od ministra.
Prečo ste prijali funkciu viceprezidenta?
Ponúkol mi ju policajný prezident a keďže poznám jeho prácu, charakterové a morálne vlastnosti, tak som to prijal.
Kedysi ste na inšpekcii preverovali aj jeho.
Viackrát sme ho vypočúvali. Ním riadené útvary bojovali s organizovaným zločinom dosť nekompromisne. Domnievam sa, že podnety naňho s tým súviseli.
Vláda chce stanoviť pevné pokuty na cestách, aby sa s policajtom nedalo vyjednávať. Je to síce protikorupčné opatrenie, ale zabráni vyriešiť priestupok dohovorom, hoci pôjde o občana, ktorý sa ponáhľal napríklad k lekárovi. Čo si o tom myslíte?
Máme prioritu zlepšiť imidž polície voči občanom. Vytvoriť také prostredie, aby policajt pri akomkoľvek kontakte s občanom vedel, s kým sa rozpráva a a podľa toho sa aj správal. Aby, ak spácha priestupok slušný občan z nedbanlivosti, vedel policajt posúdiť, že nemá pred sebou kriminálnika. Je to na diskusiu, ale je dobré, ak má policajt možnosť vyriešiť priestupok aj dohovorom. Na druhej strane by mal byť nekompromisný k tým, ktorí zákon porušujú chronicky.
Takže už policajti nebudú stáť kúsok za tabuľou koniec obce a vyberať pokuty?
Merať rýchlosť treba, ale zasadím sa, aby to bolo tam, kde je to prospešné pre bezpečnosť.Monika Tódová
Riadiť bude Fízel aj žena
Policajný prezident na východe menil krajských riaditeľov. Bude v tom pokračovať.
BRATISLAVA, KOŠICE. V polícii je po prvýkrát krajskou riaditeľkou žena. Policajný prezident Jaroslav Spišiak v stredu do funkcie krajskej riaditeľky v Košiciach vymenoval Janu Baranovú. Doteraz pracovala na Úrade boja proti organizovanej kriminalite a rozkladala podsvetie na východnom Slovensku.
Baranová v stredu neodpovedala na otázky, novinárom sa chce predstaviť na budúci týždeň. Vo funkcii skončil doterajší riaditeľ Juraj Bukuš. Ten zostal riaditeľom aj po škandále s týraním rómskych chlapcov na košickej policajnej stanici.
„Môže ísť príkladom ostatným ženám policajtkám v tom, že nezáleží na pohlaví, ale na výsledkoch práce, a tak sa ktorýkoľvek policajt môže stať vrcholovým manažérom polície,“ povedal o nej Spišiak. V stredu vymenil aj krajského riaditeľa v Prešove. Z funkcie odišiel František Leško a novým riaditeľom sa stal doterajší okresný riaditeľ z Humenného Jozef Seman.
Vo svojich funkciách končia aj krajskí riaditelia v Bratislave a Žiline. Bratislavský Pavel Brath odchádza do civilu, nahradí ho Csaba Faragó.
Namiesto krajského riaditeľa v Žiline Františka Poslúcha príde Peter Fízel. „Ten bol hodný svojho mena, pracoval na rôznych úsekoch kriminálnej polície, je to dlhoročný, spoľahlivý operatívny pracovník a verím mu,“ dodal Spišial. Meniť sa postupne budú pravdepodobne aj ďalší krajskí riaditelia.Monika Tódová, Mikuláš Jesenský

Beata
Balogová
