SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 20:53

Obyčajný človek hrozí vláde

Matovičovi sa nepáči, že jeho návrhy nezaradili do programu. Zvažuje odchod z klubu SaS.

Igor Matovič a jeho traja poslanci budú pre vládnu koalíciu problém. Matovič sa nedá riadiť, dá sa očakávať, že nebude hlasovať vždy tak, ako by si koalícia želala.Igor Matovič a jeho traja poslanci budú pre vládnu koalíciu problém. Matovič sa nedá riadiť, dá sa očakávať, že nebude hlasovať vždy tak, ako by si koalícia želala. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Koalíciu v parlamente oslabujú Obyčajní ľudia. Zvažujú odchod z klubu SaS.

Pôvodný článok tlačových agentúr sme o 20:53 nahradili autorským článkom SME

BRATISLAVA. V deň, keď vláda schválila programové vyhlásenie, takmer prišla o väčšinu. Odchod z klubu SaS ohlásil Igor Matovič z Obyčajných ľudí. Dôvodom malo byť, že sa do programu nedostali jeho pripomienky.

Matovič neskôr svoje slová miernil. Štyria poslanci podľa neho z klubu SaS nevystúpili, ale rozhodnú sa v najbližších dňoch. „Zatiaľ je to len úvaha a čakáme, či sa koalícia definitívne rozhodne úplne nás ignorovať,“ povedal Matovič.

Ak by Obyčajní ľudia odišli, koalícia by sa mohla spoľahnúť už iba na 75 poslancov. atovič však hovorí, že vládu by naďalej podporoval. Obyčajní ľudia by podľa neho hlasovali aj za programové vyhlásenie vlády. O svojom postupe rozhodne do 3. augusta, keď sa začína schôdza Národnej rady.

Šéf SaS Richard Sulík dnes ľutuje, že Matovič dostal miesto na kandidátke jeho strany. „Nevnímam ho ako korektného partnera,“ hovorí Sulík. S Matovičom má podpísanú dohodu, že zostane s SaS. Koaliční partneri sa väčšinou nechceli k Matovičovi vyjadrovať, považujú ho za problém SaS.

Radičová nezasiahne

„Táto téma je jednoznačne témou SaS. Neviem o tom, že by ďalší politický subjekt kandidoval do Národnej rady, viem o tom, že boli zvolení poslanci na kandidátke SaS,“ povedala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Aj v budúcnosti sa chystá rokovať len so SaS a nie s Matovičom.

Matovič už raz škandál vyrobil. Hneď po voľbách vyhlásil, že za odchod z koalície núkali Obyčajným ľudom 20 miliónov eur. Trestné oznámenie nepodal. Neskôr tvrdil, že išlo len o žart. Z Matoviča si vraj vtedy vystrelil kamarát, ktorý sa mu neskôr ospravedlnil. Podozrenie z trestného činu podplácania nakoniec za neho na políciu odniesla SaS.

Čo chcú Obyčajní ľudia? Pýta sa Peter Morvay

Matovič zmätkoval

O odchode z SaS hovoril Matovič pre Hospodárske noviny. Neskôr informovali, že celú vec poprel s vysvetlením, že nezvládol komunikáciu s redaktorkou. Odchod dementoval Jozef Viskupič z Obyčajných ľudí. „Aktuálne sme všetci štyria členmi klubu SaS. Je to kačica,“ povedal. Pripustil však, že je to jedna z možností, o ktorej uvažujú.

V takom prípade by SaS prišla okrem Viskupiča a Matoviča aj o Eriku Jurinovú a Martina Fecka. Všetci kandidovali na posledných miestach za SaS, do parlamentu sa prekrúžkovali. Matovič, ktorý vlastní regionálne noviny, získal veľkú podporu v regiónoch.

Bugár: Je to sila

Šéf KDH Ján Figeľ hovorí, že SaS si musí usporiadať vzťahy s Matovičovými poslancami. „Ak by pokračovali nezodpovedné kroky alebo hľadanie spôsobov vlastného vydierania, tak to nie je dobrý začiatok,“ odpovedal na otázku, či to môže viesť k rozpadu koalície.

Lídra Mostu–Híd Bélu Bugára informácia o Matovičovi prekvapila na dovolenke. „ Ak je to pravda, tak je to sila,“ povedal. Bugár vedel, že Matovič mal vlastné požiadavky, ktoré chcel presadiť do vládneho programu, avšak nepoznal ich.

Matovič v stredu koalícii vyčítal, že programové body Obyčajných ľudí ignorovala. Sulík oponuje, že 20 z týchto opatrení sa do programu dostalo, Matovič však chcel priveľa. „Začalo to tak, že on mal na začiatku dohody 22 bodov, ktoré som mu schválil. A my sme sa písomne dohodli, že každý ďalší bod môže byť mnou vetovaný a on krátko na to došiel a vytiahol sto bodov.“

K menšinovej vláde sa Radičová nevyjadruje

Radičová si návrhy Obyčajných ľudí vypočuje v parlamente pri schvaľovaní programového vyhlásenia vlády. „Nebudem sa teraz vyjadrovať k stanovisku niektorých poslancov,“ odkázala Matovičovi.

K prípadnej menšinovej vláde sa vyjadriť nechcela. „Nevidím dôvod, aby som vôbec takúto otázku teraz rozvíjala, keďže v priebehu dňa som dostala štyri rôzne stanoviská, aký je vlastne ich postoj,“ dodala Radičová.

Matovič včera uisťoval, že koalícia môže naďalej rátať so 79 hlasmi. Na väčšinu potrebuje 76. Vzápätí dodal, že hlasovať o zákonoch budú slobodne.

Sulík: Príliš som veril slovu

Predseda SaS Richard Sulík hovorí, že Igor Matovič sa rád predvádza.

Ohrozí Igor Matovič koalíciu?

Igor je nevyspytateľný a veľmi rád sa vidí v médiách. Narozpráva veľa, aby bol zaujímavý a dostal sa do médií. Keby zopakoval, že Sulík a Radičová ho programom sklamali, tak to by už na titulku nevydalo. Chápem, že musí pridávať do ohňa polienka. Dnes tvrdí, že vystupuje z klubu.

Vy ste ho zobrali na kandidátku. Nebola to chyba?

Dnes sa zdá, že áno. Hodnotím ako chybu, že som sa príliš spoľahol na to, že bude držať slovo. Je písomný záväzok, že neopustí klub SaS, s tým súhlasil. Je to na papieri. Nie všetci ľudia pochopili, že meno majú len jedno.

Prečo ste ignorovali niektoré jeho návrhy?

Asi 20 jeho návrhov sa v programovom vyhlásení vlády nachádza, možno inými slovami, ale je. On dokáže navrhnúť veci, pri ktorých by vám rozum zastal. On si postavil hlavu, že to tam všetko musí mať, tak mi je ľúto.

Ktoré to boli?

Nechcem nič uvádzať, aby z toho nebol problém. Pointa je taká, že keď sa raz písomne zaviažem, tak držím slovo. On odo mňa písomný súhlas nemá. Keď išiel na kandidátku, súhlasil s naším programom.

Zaväzuje Matoviča dohoda s SaS k niečomu?

Dohoda nemá relevanciu, človek jednoducho drží slovo. Je to len morálny záväzok, ja nemám čo inak urobiť. Keď sa Igor rozhodol, že nebude dodržiavať dohody, tak bohužiaľ. Nič nie je také horúce, ako sa varí.

Viete ako predseda parlamentu zaručiť, že koalícia bude mať väčšinu?

Zaručiť sa nedá nič, čo sa týka poslancov. Ja som odmietol robiť také veci, ako Mečiar, aby som dával svojim poslancom niečo podpisovať.
Zuzana Petková
Matovič: Čakáme na pusu

Poslanec SaS Igor Matovič zo skupiny štyroch Obyčajných ľudí hovorí, že nastavil líce a čaká facku alebo pusu.

Od čoho závisí, či odídete z klubu SaS?

Od dohody nás štyroch.

Ešte nie je ani schválený vládny program a už sa chcete od SaS odpojiť. Nevyužili ste Sulíka len ako výťah do parlamentu?

Potom by sme mohli povedať, že SaS využilo nás na to, aby sme získali hlasy SaS a tejto koalícii. A v momente, keď bolo treba plniť sľuby, tak sa neplnia.

Nedávno ste prišli s tým, že sa vás snažil niekto podplatiť. Opakovalo sa to?

Nie.

Nebude sa teraz hovoriť, že ste takejto ponuke neodolali?

Je to normálna prirodzená súčasť folklóru , že si ľudia budú takéto veci vymýšľať, ale my sme najodolnejší poslanci. Určite nebudeme podplatiteľní.

Ako budete fungovať v parlamente? Podporíte všetky vládne návrhy?

Budeme sa snažiť zistiť názor odbornej verejnosti a podľa toho sa zariadime.

Čiže žiadna istota?

Táto vládna koalícia povedala, že si neváži našich voličov. Tým, že nedala naše body do programu. Tým povedala, že nestojí o to, aby sme poskytovali istotu.

Sulík tvrdí, že sa o vašom zámere odísť dozvedel z médií. Nie je to nefér?

On to vie od štvrtka minulého týždňa.

Rokovali ste o tom?

Bol som s ním na Žákovic Open. Nebolo vhodné sa o tomto baviť. Išiel som tam za ním s tým zámerom.

Budete žiadať otvoriť koaličnú zmluvu, keď sa vaším odchodom zmenia pomery poslancov v kluboch?

To je úplne otvorené. Ja sa v tom nevyznám. Neviem, či to treba alebo nie. Necháme to na vývoj situácie. My nebudeme nič žiadať. My sme nastavili jedno líce. Teraz nastavujeme druhé. Uvidíme, či dostaneme facku alebo pusu.
Zuzana Petková
Dzurinda v tiesni vládol podozrivo

Menšinová vláda Mikuláša Dzurindu v roku 2006 skončila predčasne, ale až keď ju opustilo KDH.

BRATISLAVA. Podozrenia z kupovania poslancov a pochybné hlasovania sprevádzali doteraz jedinú menšinovú vládu pravice. Druhá vláda premiéra Mikuláš Dzurinda z SDKÚ na záver funkčného obdobia v roku 2006 vládla len s pomocou bývalých poslancov HZDS.

Dzurindovu koalíciu oslabila kauza skupinka, po ktorej SDKÚ opustila časť poslancov. Premiér čelil podozreniam, že využil spravodajské informácie SIS, aby obvinil skupinu ľudí, že škodia štátu.

Koalícia stratila hlasy aj potom, ako sa rozštiepil klub ANO po afére zmenky. Predseda strany a minister hospodárstva Pavol Rusko si údajne požičal vyše sto miliónov korún od zosnulého podnikateľa Ľubomíra Blaška, na ktoré mu vystavil zmenku. Prípad vyvrcholil v roku 2005 Ruskovým odvolaním z vládnej funkcie.

Rozpad ANO spôsobil v parlamente v roku 2005 krízu, ktorá vyvrcholila v septembri, keď pre obštrukciu opozície nemohol zložiť poslanecký sľub ani náhradník za zosnulého poslanca Zsolta Komlósyho. Národnú radu sa podarilo odblokovať až po troch týždňoch, keď zahlasovala časť nezávislých poslancov.

Opozícia obviňovala Dzurindu, že si poslancov kupuje. Podozrivé boli hlasovania pri podpore niektorých reformných zákonov, najmä v zdravotníctve, ktoré podporili nezávislí. Nekalé praktiky naznačovala aj nahrávka, ktorú tajne urobil a neskôr zverejnil Rusko. Poslankyňa ANO Iveta Henzélyová na nej hovorila o ponúkaných výhodách. Polícia prípad vyšetrovala, obžalovaný však nebol nik.

Najpodozrivejšie bolo, keď s koalíciou začali hlasovať dvaja poslanci HZDS, čo po predčasných voľbách pripustil aj podpredseda KDH Daniel Lipšic. „Keď dvaja tvrdí házedesáci, pán Džuppa a Kolesár... z večera do rána začnú hlasovať s vládnou koalíciou, tak čo je to? Je to nejaké náhle osvietenie? Náhle sa im začali páčiť reformy? Asi nie. Proste nemôžme robiť z ľudí hlupákov,“ povedal.

Koalíciu však položil až odchod KDH, ktorý odôvodnilo neprijatou Vatikánskou zmluvou.
Zuzana Petková

Obyčajní ľudia žiadali aj drobnosti

Takmer sto bodov chcel do vládneho programu presadiť Igor Matovič a jeho Obyčajní ľudia.

BRATISLAVA. Časť programu združenia Igora Matoviča, ktorý mala prevziať vláda, tvorili aj podľa neho málo významné požiadavky. „Boli tam aj také prkotiny,“ poznamenal.

Matovič tvrdí, že mu išlo najmä o zmeny, ktoré by rušili výhody politikov. Asi 20 bodov sa do programu aj dostalo, ale podľa Matoviča cez strany ako KDH či Most­-Híd. Vládna koalícia si napríklad osvojila zúženie imunity, ktoré navrhovali všetci.

Predseda SaS Richard Sulík tvrdí, že Matovičovi vo všetkom vyhovieť nemohol. Niektoré jeho návrhy vetoval, lebo boli „nezmyselné“. O ktoré išlo, nechcel spresniť.

Poslanec Martin Poliačik z SaS, ktorý s Matovičom o programe rokoval, pripustil chyby. „Asi sme mali dať Matovičove pripomienky na stôl, keď sa formovali programové tézy. Ale nevedel som, že budú natoľko záväzné,“ povedal.


Čo navrhoval
 • vláda v snahe chrániť občanov pred nekalými praktikami niektorých firiem prevádzkujúcich audiotextové linky, zákonom určí povinnosť, aby pri volaní na audiotextovú linku najprv zaznela bezplatná informácia, koľko bude stáť minúta hovoru,
 • vláda zmení označovanie „materská dovolenka“ na „materská služba“,
 • vláda v záujme motivovať mladých ľudí k podnikaniu presadí zavedenie povinného predmetu Základy podnikania v posledných dvoch rokoch strednej školy,
 • vláda zákonom zaviaže banky, aby v prípade, keď rodina vychováva dieťa mladšie ako tri roky, musela banka automaticky vyhovieť rodine, ak požiada o odklad splátok.
Zuzana Petková

Kompletné pripomienky Matoviča

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 5. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 9. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 10. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 1. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 4. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 5. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 307
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 621
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 722
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 569
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 15 890
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 111
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 256
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 404
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 364
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 540
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Z tohto už Fico neutečie

Fico je svojim ľuďom verný za každých okolností.

Peter Tkačenko
Plošne testovanie na Covid-19.

Koronavírus na Slovensku: Matovič ponúka zdravotníkom mimoriadne odmeny (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 51 728. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 200 obetí.

Premiér Igor Matovič.

Neprehliadnite tiež

Chaos, rady a málo miest. Košickí starostovia sa obávajú fiaska

Mali šesť dní na prípravu testovania: Dali sme bokom zdravý rozum.

Starostovia robia napriek kritike k okolnostiam všetko pre to, aby testovanie zvládli.
Lokalita Lapanč medzi Veľkým Šarišom a Prešovom. V diaľke vidieť stavbu R4 i Šarišský hrad.

Veterinári budú môcť počas testovania robiť vizuálnu kontrolu odobratej vzorky

Podmienkou je dôkladne si pozrieť inštruktážne video.

Ilustračné foto.

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.