BRATISLAVA. Vláda Ivety Radičovej považuje ochranu prírody za zásadnú oblasť pre celkový vývoj spoločnosti, preto k využívaniu prírodných zdrojov bude pristupovať racionálne a obozretne. Ako ďalej vyplýva z programového vyhlásenia vlády, má sa opäť obnoviť samostatný envirorezort, čo už schválil aj kabinet na svojom zasadnutí 21. júla. Plánuje tiež v budúcnosti posilniť jeho kompetencie.
Zdroje pitnej vody označil kabinet za najväčšie prírodné bohatstvo, a preto sa zameria na ich ochranu. Zastaviť by sa preto mala výstavba ropovodu cez Žitný ostrov. Vláda SR zároveň po analýze činnosti Recyklačného fondu prehodnotí jeho fungovanie a existenciu. So samosprávou a odbornou verejnosťou chce spracovať návrh na transparentné a efektívne zhodnocovanie a likvidáciu odpadov.
Kabinet sa zaviazal i k zmene legislatívy tak, aby sa zabezpečila účasť verejnosti na rozhodovacom procese v záležitostiach životného prostredia. Samosprávy zas majú získať právomoc spolurozhodovať o ťažbe a skládkach.
Pri zonácii chránených území vrátane Tatier bude vláda podľa programového vyhlásenia podporovať takú zonáciu, ktorá umožní rozvoj turizmu, ale neohrozí chránené biotopy. Okrem zonácie sa tiež avizovalo prehodnocovanie chránených území.
Ako ďalej vyplýva z návrhu programového vyhlásenia, zaviesť sa má dôsledná a transparentná kontrola používania eurofondov, pričom sa preveria doteraz realizované projekty. Kabinet chce tiež stransparentniť predaj emisií. Venovať sa bude aj dobudovaniu vodovodov a kanalizácií a návrhu protipovodňových opatrení, ktoré umožnia udržať vodu v prírode a znížia následky povodní.
Zvýšená pozornosť sa má dostať aj likvidácii starých environmentálnych záťaží. Určiť sa preto majú priority a postup pri ich odstraňovaní, pričom sa ma legislatívne zakotviť, že desať percent príjmu Environmentálneho fondu poputuje práve na odstránenie starých záťaží.