BRATISLAVA. Pre TASR to povedal politológ Michal Horský. "Či vystúpia alebo zostanú, znamená, že vládna moc bude len minimálne akcieschopná," zdôraznil Horský s tým, že sa mu zdá, akoby vládou schválené programové vyhlásenie dopredu predvídalo túto situáciu. "Preto nehovorí o žiadnych veľkých zmenách, ale skôr o umiernených a konsenzuálnych postupných premenách v hospodárskej a sociálnej oblasti," myslí si. Podľa neho z toho pre málo skúsených predstaviteľov SaS vyplýva obrovské ponaučenie.
Ako uviedol čestný prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Martin Bútora, už to, akým spôsobom predstavitelia OĽ prezentovali svoje názory, naznačuje komunikačný problém medzi nimi a predsedníctvom SaS na čele s Richardom Sulíkom. "Ak by si vedeli vydiskutovať svoje postoje predtým, možno by ich strana vedela presvedčiť, že časť ich požiadaviek tam už je, iná časť je jednoducho neuskutočniteľná a o niektorých z nich sa dá hovoriť v budúcnosti," priblížil s tým, že nevylučuje, že sa preto Matovič a jeho spoločníci môžu cítiť "nevypočutí." "Ťažko však povedať, kto má väčší podiel zodpovednosti na tejto situácii, ten problém bude na oboch stranách," doplnil.
Bútora pokračoval, že ak by sa aspoň časť priorít OĽ objavila v programovom vyhlásení, mohli by to prijať ako symbolické gesto a postupne by začali vnímať, ako to v politike chodí. "Veci je nutné prijímať postupne. Nie je možné realizovať veľké množstvo požiadaviek jednej skupiny ľudí, ak máte takúto širokú vládnu koalíciu," konštatoval a zároveň naznačil, že napriek rozporom nemá pocit, že by OĽ išli do tejto spolupráce s cieľom rozbiť vládnu koalíciu. "Som presvedčený, že bez ohľadu na to, či zostanú v klube SaS alebo nie, podporia viacero zákonov a reforiem z dielne koalície," podčiarkol.
Podľa neho sa pre úvahy OĽ o vystúpení z poslaneckého klubu SaS vytvorila krehká situácia. "Upútali na seba pozornosť a preto je pravdepodobné, že občianska verejnosť, ale aj médiá sa budú zaujímať o ich názory na ktorékoľvek opatrenia a kroky," uviedol Bútora s tým, že nepovažuje za primerané, ak sa takýmto spôsobom nadhodnocuje postavenie štyroch zo 150 poslancov. "Už sme sa však zrejme do tejto situácie dostali a takéto postavenie budú mať," uzavrel.
Štyria predstavitelia OĽ v Národnej rade SR zvažujú možnosť vystúpenia z poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS). Podľa vyjadrenia Igora Matoviča je to z dôvodu, že sa do programového vyhlásenia vlády napriek prísľubom nedostali ich "unikátne" návrhy. Pripustil však, že odchod z klubu je pre nich len jednou z možností, o ktorej budú ešte rokovať s predsedom parlamentu a strany SaS Richardom Sulíkom. O tomto kroku by sa mali rozhodnúť do začiatku tretej riadnej schôdze NR SR, ktorá je naplánovaná na 3. augusta.