Je jediným ministrom, s ktorým mala pred vymenovaním do funkcie problém premiérka Iveta Radičová – pre jeho angličtinu. Nový šéf rezortu obrany ĽUBOMÍR GALKO z SaS však tvrdí, že nie je začiatočník a debatovať o vojenskej terminológii nevedia ani dobrí angličtinári.
Skladáte si oblečenie do komínkov?
„To nie. (Smiech.) Hoci teraz sa musím doma činiť, keďže manželka je s deťmi na dovolenke."
Kde ste boli na vojne?
„V Malackách a v Bratislave. V tom čase som už bol ženatý, takže dokopy som slúžil päť mesiacov. Bol som veliteľom čaty, strážili sme aj hranice na Devíne."
Začínali ste ako programátor. Nezaskočila vás nominácia na post ministra obrany?
„Minister je politická funkcia, takže musí byť predovšetkým manažér. Môžete mať kvalitného odborníka, ktorý však nebude dobrým ministrom, keďže nikdy neriadil žiaden kolektív."
Koľko ľudí ste riadili vy?
„Ako riaditeľ akciovej spoločnosti som v rámci celého Slovenska koordinoval 300 až 400 ľudí."
Myslíte si, že riadenie hypermarketu je dostatočným predpokladom pre funkciu ministra obrany?
„Ak si niekto myslí, že riadenie hypermarketu je objednávanie akciového pečiva, tak sa mýli. Riaditeľ zodpovedá za komplexné vedenie prevádzky, miliónové obraty, ľudské zdroje, bezpečnosť, technické zázemie a podobne. Byť manažérom pri expanzii akejkoľvek nadnárodnej siete na slovenský trh je veľmi komplexná a náročná úloha, ktorú nezvládne každý. Bol som súčasťou špičkového tímu, ktorý mal za úlohu naštartovať biznis a dostať ho z červených do čiernych čísel. Dostal som príležitosť riadiť nie jeden, ale dokonca tri hypermarkety a to je potvrdením mojich schopností."
Už ste si zvykli na vojenský spôsob myslenia, salutovanie?
„Na vzdávanie vojenských pôct som si zvykol prekvapivo rýchlo. Je pravda, že je tu trochu iný režim ako v „civile", ľudia sú zvyknutí na jasne stanovené úlohy Doteraz sa mi nestalo, že by nejaký termín nebol splnený."
Boli ste už aj v kasárňach mimo Bratislavy?
„Áno. Medzi vojakmi chcem tráviť čo najviac času. Komunikujem s nimi na Facebooku, odpovedám na maily. Keby som sedel len v kancelárii v Bratislave, mal by som o ozbrojených silách skreslený obraz."
Čo vás najviac prekvapilo po nástupe do funkcie?
„Vyštudoval som teoretickú kybernetiku, matematickú informatiku a teóriu systémov, z čoho ťažím dodnes. Hneď prvý deň som vďaka svojmu vzdelaniu zistil, že centrálny register zmlúv na ministerstve nie je chránený pred možnosťou ich antidatovania. Už som urobil opatrenia, aby k tomu nedochádzalo."
Koľko zmlúv sa falšovalo?
„Nechcem špekulovať, ale je fakt, že to bolo možné. Za prvý polrok 2010 bolo zazmluvnených až 80 percent kontraktov. V júni, kedy boli voľby, bolo uzavretých 20 percent obchodov. 10 percent bolo dokonca zazmluvnených až po voľbách."
Môžete byť konkrétny?
„Všetko sa dozviete včas. Dostanete konkrétne zmluvy, ktoré preverujeme. Je však podozrenie, že viaceré kontrakty nie sú v poriadku. Zatiaľ môžem povedať len to, že niektoré informačné technológie sa obstarávali o 50 percent drahšie. Multifunkčné člny sa zase nakupovali aj s príslušenstvom, ktoré napokon nebolo dodané, pričom aj celkový finančný limit bol účelovo navýšený. Preverujeme aj MOKYS."
Pokúšali sa vás kontaktovať nejakí obchodníci so zbraňami?
„Áno. Teraz sa ma pokúša kontaktovať obrovské množstvo ľudí. Robia to cez mojich priateľov - aj cez tých, ktorých som dlhšie nevidel. Dokonca sa ozval človek, s ktorým som nebol 36 rokov, ja mám 42. Ohlásil sa ako môj najlepší kamarát. Všetkým lobistom však odkazujem, že nemajú šancu. Neprišiel som sem na to, aby som odstavil jednu skupinu firiem, ktorá zarábala doteraz a uprednostnil inú. Odteraz môže zarábať ktokoľvek - musí to však robiť transparentne, aby boli peniaze, ktoré do toho vloží rezort, minuté efektívne."
Ako chcete zabezpečiť, aby sa v tendroch nekradlo?
„Základný princíp je: čo nie je tajné, je verejné. Na tomto ministerstve sa nakupuje obrovské množstvo vecí priamo, pretože sa predtým - často účelovo - vyhlásia za tajné. Toto je najväčší problém, ktorý treba odstrániť."
Ako?
„Minimum priamych zadaní a všetko na internet. Existuje niekoľko stupňov utajenia, pričom najviac sa to láme medzi vyhradeným a dôverným. Pokým v prvom prípade môže ísť do tendra viacero firiem, pri dôvernom sa už zvyčajne robí priame zadanie, a tak to bolo praktizované aj doteraz. Navyše, pri týchto priamych zadaniach neboli ponúknuté ceny vôbec konfrontované s reálnymi cenami na trhu. Je tu veľký priestor na manipuláciu, pričom vám garantujem, že teraz bude priamych zadaní len toľko, koľko je nevyhnutné."
Ako to budeme môcť skontrolovať? Často sa nedá zistiť, čo ministerstvo nakupuje, ani cez vestník.
„Doteraz bol rezort obrany akýsi štát v štáte. Zmena, ktorá tu nastane, bude znamenať väčšiu otvorenosť. Každý deň dostávam množstvo podnetov, pričom budete môcť skontrolovať, či sa nimi aj niekto zaoberal. Pravidelne komunikujem s verejnosťou na sociálnej sieti, odpovedám na všetky otázky. Zvolil som úplne iný prístup, než aký mi odporučil môj predchodca (minister obrany Jaroslav Baška zo Smeru - pozn.red.)."
Čo vám odporučil?
„Že najlepší minister obrany je ten, o ktorom nikto nevie. Ja by som bol naopak rád, keby po štyroch rokoch väčšina ľudí vedela, kto bol ministrom a aké mal výsledky."
Dôverujete Vojenskej spravodajskej službe (VSS) a Vojenskému obrannému spravodajstvu (VOS)?
„Zatiaľ mi dodávajú informácie v požadovanej kvalite."
Budete meniť ich vedenie?
„Riaditelia oboch spravodajských služieb už odišli na vlastnú žiadosť. V najbližších dňoch vymenujem ich nástupcov, riaditeľa VSS som si už vybral (stal sa ním Milan Hudec - pozn. red.). V prípade VOS je to trochu zložitejšie, je tam viacero kandidátov. Obidvaja však budú odborníci."
Vo VSS aj VOS stále pracuje viacero bývalých príslušníkov komunistickej ŠtB. Prepustíte ich?
„Určite o tom budem hovoriť s novými riaditeľmi týchto zložiek. Dostanú čas na analýzu, ako ďalej."
Členmi SaS nemôžu byť bývalí agenti. Budete ako minister postupovať rovnako?
„Nerád by som sa teraz k tomu vyjadroval. Treba odlíšiť stranu a rezort, nechcem tu robiť čistky."
To hovorí aj váš predseda Richard Sulík, ktorému neprekáža eštebák v administratíve parlamentu. Nemyslíte, že ide o dvojaký meter?
„Pozrite, do SaS sme neprijali ani človeka, ktorý bol členom strany Smer. Na ministerstve však nebudem postupovať podľa straníckeho kľúča. Nedávno som sa stretol s riaditeľom Vojenského historického ústavu Miloslavom Čaplovičom, synom bývalého vicepremiéra za stranu Smer. Je to uznávaný odborník, s ktorým počítam, nevidím dôvod, prečo by som ho mal odvolať. Považujem to aj za prejav novej politickej kultúry."
To nie je dobrý príklad, my hovoríme o eštebákoch vo VSS a VOS.
„Môžem len zopakovať, že nechcem robiť plošné čistky. Zákon o ochrane utajovaných skutočností však vylučuje, aby obdržala previerku NBÚ osoba, ktorá bola v štruktúrach ŠtB či VKR. Všetci príslušníci vojenského spravodajstva túto previerku údajne majú, čiže si musím tieto informácie overiť."
Premiérka Radičová povedala, že SIS robila aj veci, ktoré by nemala. O VSS a VOS sa hovorí, že obchodujú s informáciami, s bezpečnostnými previerkami a podobne. Počuli ste o tom?
„Počul, ale nerád by som vznášal takéto obvinenia, nemám žiadne konkrétne informácie. Ak by sa niečo také stalo počas môjho pôsobenia vo funkcii, budem konať nekompromisne. Ale viete, aj o mne sa hovorili rôzne veci - napríklad, že som človek nejakých Weissovcov. Ani som nevedel, kto to je."
Pavel a Ivan Weiss, o ktorých sa hovorí ako o zbrojárskej loby z pozadia SDĽ.
„Áno, už sa to ku mne dostalo. Vôbec ich nepoznám, v živote som ich nevidel. Potom sa ku mne dostalo, že som človek nejakého Bednára z prezidentského paláca (Marián Bednár je poradcom Ivana Gašparoviča, predtým pracoval na ministerstve obrany - pozn. red.). Potom sa ukázalo, že ide o úplne iného Bednára, s ktorým som sa asi trikrát bavil cez nejaký blog."
Poznáte nejakých obchodníkov so zbraňami, napríklad Norberta Havalca?
„Poznám ich len vďaka tomu, že boli medializovaní a tak to aj zostane."
Hovorí sa, že posledné štyri roky bol rezort pod silným vplyvom Roberta Kaliňáka.
„Počul som o tom."
Vedúceho služobného úradu Miroslava Sima už vláda odvolala. Plánujete aj ďalšie personálne zmeny?
„Každý nový minister si formuje tím z ľudí, ktorí sú mu blízki. Nebude to však plošné, riaditeľmi sekcií sa napríklad stali aj ľudia zvnútra rezortu."
Kto vám odporučil za šéfa služobného úradu Petra Plučinského, ktorý pôsobil na ministerstve už za Juraja Lišku z SDKÚ?
„Plučinský je nestraník. Odporučil mi ho človek z prostredia SaS, ktorému plne dôverujem. Jeho vymenovaniu do funkcie predchádzalo množstvo rozhovorov, kde sme si presne stanovili kompetencie aj víziu. Zatiaľ ju plní na 100-percent."
Plučinského pôsobenie na ministerstve sa spája s kauzou škandalózneho prenájmu najziskovejších oddelení Vojenskej nemocnice v Bratislave, ktoré dostala bez verejnej súťaže spoločnosť Top-Med. Nie je to problém?
„Hovoril som s ním o tom, všetko poprel."
Plučinský bol vtedy predsedom predstavenstva nemocnice.
„Trvá na tom, že s tým nič nemal. Ak bude ďalej napádaný, je pripravený brániť sa aj súdnou cestou. Myslím si, že za tú kauzu nenesie zodpovednosť."
Vymeníte slovenského veľvyslanca pri NATO Františka Kašického?
„Zatiaľ som sa tým nezaoberal."
Je v poriadku, že v Bruseli nás zastupuje človek, ktorý musel odísť z funkcie ministra po škandalóznom upratovacom tendri?
„Ak si odmyslíme jeho osobu, aby som nevyzeral zaujato, tak je to hlúposť. Ak niekto prijme politickú zodpovednosť za nejaký škandál, tak je choré, aby potom išiel na vyššiu funkciu."
Koľko dnes zarába bežný vojak?
„To závisí od počtu odslúžených rokov, funkcie a podobne. Ale myslím, že to ohodnotenie je primerané. Určite nejdeme rušiť výsluhové dôchodky tým, ktorí sú dnes v ozbrojených silách."
Je spravodlivé, keď majú naňho nárok už po 15 rokoch?
„Áno. Každý predsa nastupuje do zamestnania za určitých podmienok, ktoré by sa nemali za chodu meniť."
To je v poriadku, ale v princípe - nie je to málo?
„Keby sme sa mohli vrátiť roky dozadu a rozhodnúť o tom znova, zaviedol by som odvodový bonus Richarda Sulíka, a o tomto by sme sa vôbec nebavili."
Ako to bude s novými vojakmi?
„V prípade, že presadíme reformu odvodov, budú na výsluhový dôchodok pracovať dlhšie. Počas pôsobenia v ozbrojených silách však budú aj viac zarábať."
Koľko vojakov máme v Afganistane?
„Momentálne 300. Ale nekontrolujte ma, môžem vám porozprávať aj o iných misiách. (Smiech.)"
V programovom vyhlásení vlády sa píše, že kabinet „prehodnotí mieru zapojenia Ozbrojených síl SR do operácií medzinárodného krízového manažmentu s cieľom ďalšieho posilnenia ich príspevku do operácie ISAF v Afganistane." Znamená to, že pošleme viac vojakov do Afganistanu?
„V podstate áno. Dnes tam máme okrem ženistov aj strážne jednotky, ktoré sú prakticky v prvej línii, takže to netreba podceňovať. Ak sa má však naplniť stratégia NATO o postupnom odovzdávaní zodpovednosti afganským bezpečnostným silám, mali by sme tam poslať viac vojakov do výcvikových jednotiek, ktorí ich na to pripraví."
Povedali ste, že v auguste pôjdete na jazykový kurz do zahraničia. Kam, na ako dlho, a kto to bude platiť?
„Asi pôjdem na dva týždne, krajinu som si ešte nevybral. Predpokladám, že ma to vyjde asi na štyritisíc eur. Budem si to platiť sám."
Netušili ste, že na poste ako ministra obrany môže byť slabšia znalosť angličtiny problém?
„V prvom rade, ja nie som začiatočník. Napriek tomu v tom nevidím až taký problém. Každé oficiálne rokovanie NATO je v jazykoch národných štátov. Ide totiž o vysoko odbornú terminológiu, v ktorej by sa nevyznali ani ľudia, ktorí o sebe tvrdia, že vedia perfektne po anglicky. Na rokovaniach sú navyše tlmočníci, pretože angličtina ľudí z rôznych krajín je úplne iná. Ale uvedomujem si, že dobrá znalosť jazyka je dôležitá pri neformálnych rozhovoroch, ktoré môžu pomôcť imidžu Slovenska aj na oficiálnej úrovni."
Aj nový šéf SIS Karol Mitrík v životopise píše, že angličtinu ovláda len čiastočne. Nemyslíte si, že premiérka Radičová má na vás dvojaký meter?
„To nebudem hodnotiť. Keďže pán Mitrík sa nevyjadruje k mojej osobe, budem korektný a neurobím to ani ja."
Vlastníte zbrojný preukaz?
„Už nie. Mal som ho, keď som podnikal."
Na čo vám bol?
„V 90. rokoch bolo zvykom obchodovať v hotovosti. Zbraň som nosil kvôli bezpečnosti."
Koľko peňazí ste zvykli mať pri sebe?
„Rádovo stovky tisíc korún."
Vtedy neboli banky?
„Boli, ale ja som robil aj s ovocím a zeleninou, čo je rýchlo obratkový tovar, kde to fungovalo inak. Tovar som chodil nakupovať priamo od obchodníkov a pestovateľov na južnom Slovensku."
Nemali ste niekedy problém?
„Raz, dokonca som musel vytiahnuť aj zbraň. V jednom meste ma chceli v noci vytiahnuť z auta a ukradnúť mi hotovosť. Našťastie sa mi podarilo ujsť."

Beata
Balogová
