BRATISLAVA. Všetci deviataci, ktorí končia základnú školu, majú vedieť plynule hovoriť po anglicky. Do programového vyhlásenia si takýto cieľ dalo ministerstvo školstva.
Angličtina tak bude povinná. Zatiaľ nie je jasné, od ktorého ročníka, a ani to, kedy celý projekt spustia.
Minister Eugen Jurzyca (SDKÚ) je zatiaľ nekonkrétny, hovorí o diskusii s odborníkmi.
Učitelia aj riaditelia základných škôl však upozorňujú na nedostatok kvalifikovaných učiteľov – nedokážu ich zaplatiť.
Angličtinu budú v školách učiť „úplne prioritne ako niekedy ruštinu,“ povedala Miriam Žiaková, hovorkyňa ministerstva školstva.
Jeden z tvorcov školských téz poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ) však upozorňuje na rozdiel – kým povinná ruština prišla príkazom zo Sovietskeho zväzu ako prejav imperializmu, angličtinu sme si vybrali dobrovoľne, aby sa deti naučili jazyk, ktorý budú v živote potrebovať.
Hovorkyňa ministerstva dopĺňa, že povinnú angličtinu zavedú, až keď bude dostatok učiteľov a učebnice. Kedy presne to bude, nepovedala.
Učitelia sa ešte len učia
„Neviem si vôbec predstaviť, že je to nejakým spôsobom uskutočniteľné,“ reaguje na zámer ministerstva lektor angličtiny Matej Žilinčan.
Nápad schvaľuje, kvalifikovaných učiteľov je však podľa neho málo. Viacerí majú z angličtiny len štátnicu, tá na výučbu podľa neho nestačí. Angličtinu treba študovať, tvrdí.
Na základnej škole v Olcnave v okrese Spišská Nová Ves nemá angličtinárka ani štátnicu. „Máme jednu učiteľku, ktorá si zvyšuje kvalifikáciu, chodí na angličtinu tretí rok,“ vysvetľuje riaditeľka školy Mária Korfantová.
Ondrej Borek, riaditeľ základnej školy v Pustých Úľanoch v okrese Galanta hovorí, že učitelia angličtiny sú, ale školy ich nevedia zaplatiť. S tým súhlasí aj Žilinčan. „Momentálne súkromný lektor zarobí aj trojnásobne viac ako v školstve,“ hovorí.
Napriek tomu učitelia veria, že angličtina ako povinný predmet na základných školách by sa mohol zaviesť do troch rokov.
Prváci, tretiaci či piataci
Učitelia sa však nevedia dohodnúť, kedy s povinným jazykom začať. Borek hovorí, že ideálne je prísť s angličtinou od tretej triedy.
Naopak, Korfantová by ju radšej videla až v piatom ročníku ako niekedy ruštinu. Zdôvodňuje to tým, že na Spiši majú nielen rómske deti v prvých ročníkoch problém so slovenčinou a nieto ešte s angličtinou.
Teraz je cudzí jazyk v treťom ročníku povinne voliteľný, rodič teda svojmu dieťaťu vyberá angličtinu alebo nemčinu.

Beata
Balogová
