Pre protesty študentov pred prezidentským palácom Robert Fico vyhodil zo zákona povinnosť hrať hymnu každý pondelok. Nútené vlastenectvo v inej podobe chce Radičovej koalícia nechať.
BRATISLAVA. Kým bývalý minister školstva Ján Mikolaj (SNS) strašil riaditeľov škôl školskou inšpekciou, nová premiérka Iveta Radičová má o plnení novely zákona o štátnych symboloch inú predstavu.
„Dám školám z finančných dôvodov taký skromný návrh – deti vedia vyrábať krásne veci, takže nevidím dôvod, aby tieto dôležité symboly nevytvárali na hodinách výtvarnej výchovy,“ poradila Radičová v stredu riaditeľom základných a stredných škôl.
Podľa novely platnej od 1. septembra musia mať základné a stredné školy v každej triede štátnu zástavu, text preambuly a štátnej hymny v predpísaných rozmeroch a farbách.
Ministerstvo školstva má povinnosť zaradiť výchovu k vlastenectvu a jeho obsah do štátneho vzdelávacieho programu škôl. Slovenský rozhlas a Slovenská televízia zaradia každý deň do vysielania okolo polnoci štátnu hymnu. Povinnosť zahrať ju bude aj pred každým športovým podujatím, teda napríklad pred zápasom futbalovej, volejbalovej, vodnopólovej ligy či organizovaným turistickým výstupom, napríklad na Rysy.
Zákon nebol potrebný, ostáva v platnosti
Hoci hlasovanie za novelu, ktorú prijal parlament v apríli, poslanci SDKÚ a KDH okrem Alexandra Slafkovského (SDKÚ), ktorý hlasoval proti, odignorovali, nová vláda novelu ani k nej vydanú smernicu ministerstva školstva meniť neplánuje.
Premiérka, ktorá ešte v apríli ako volebná líderka SDKÚ tvrdila, že „nie je potrebné si vymáhať úctu ku krajine zákonmi“ a že vlastenectvo má Ficova vláda radšej prejaviť pri zonácii Tatier, sa dnes odvoláva na programové vyhlásenie vlády. To so zmenou zákona vôbec neráta.
„Zmenu zákona nechystáme, určite však nevyšleme kontroly,“ tvrdí aj Eugen Jurzyca, nový minister školstva. Hoci školská inšpekcia pokyn na kontrolu štátnych symbolov od Jurzycu nedostane, o kontrole plnenia zákona hovoria vyššie územné celky.
„Banskobystrický samosprávny kraj dohliadne na to, aby školy mali od 1. septembra štátne symboly v zmysle platnej legislatívy,“ tvrdí hovorca samosprávy Peter Hajnala. Kontroly symbolov chce robiť aj odbor školstva Prešovského a Trnavského samosprávneho kraja a to do konca augusta. V Nitrianskom kraji kontroly nebudú.
Radičová a Jurzyca klesli hlbšie ako tí, čo pripravili a schválili vlastenecký zákon, píše Roman Krpelan.
Symboly zaplatí kraj
Niektoré samosprávy sa dokonca poistili tým, že panely so symbolmi školám vo svojej pôsobnosti nakúpia či zabezpečia samy.
„Panely so štátnymi symbolmi pre školy v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja budú financované z rozpočtu kraja. Na tento účel je vyčlenených 6200 eur,“ hovorí Radko Duda z oddelenia komunikácie bratislavskej samosprávy. Vo výberovom konaní, ktoré momentálne prebieha, vyberie kraj najlacnejšieho dodávateľa na tisíc kusov panelov pre 58 škôl.
Podobný postup zvolila aj žilinská samospráva – svojim 68 školám vyberie dodávateľa na viac ako 2100 kusov panelov so štátnymi symbolmi sama, zaplatiť však budú musieť riaditelia škôl z rozpočtov každej zo škôl.
„Žilinský samosprávny kraj nás informoval, že nám to budú centrálne dodávať. Zaplatiť si to šak budeme musieť sami,“ hovorí riaditeľ osemročného gymnázia v Martine Igor Libo.
Za akú cenu chce žilinská samospráva pre školy symboly zaobstarať, sme sa nedozvedeli. Zabezpečiť ich je vraj pre samosprávny kraj „zákonnou povinnosťou a nie otázkou ochoty do nej investovať.“ Vybrať chce vraj v najbližších dňoch najvýhodnejšiu ponuku.
Riaditelia hovoria, že zákon musia dodržať
Návrh premiérky, aby štátne symboly do tried nakreslili deti, riaditeľov škôl nenadchol.
BRATISLAVA. Kupovať či nekupovať štátne symboly do tried? Táto otázka trápi v posledných týždňoch riaditeľov základných a stredných škôl.
„Nemyslím si, že výroba štátnych symbolov patrí do rúk deťom. Nie je to riešenie. Ide o štátne symboly, o ktorých platí zákon a vyhláška. My touto cestou nepôjdeme,“ hovorí Pavol Sadloň, riaditeľ bratislavského gymnázia a predseda asociácie štátnych gymnázií.
Na obstaranie symbolov chcel počkať do konca augusta, ak by si to vláda so zmenou zákona rozmyslela. Ponúk na panely so symbolmi má gymnázium viac než dosť, najnižšia cena je zatiaľ šesť eur za kus. Potrebujú ich aspoň 30.
Riaditeľ základnej školy v Selciach pri Banskej Bystrici Ján Chladný hovorí, že zbytočné peniaze na štátne symboly nemajú. Zaobstarajú si ich svojpomocne, deti ich však kresliť nebudú.
„Máme malé vlajočky, ktoré sme kúpili dávnejšie, a preambulu a hymnu si naklepeme a vytlačíme svojpomocne. Možno rozmermi sa to bude líšiť od vyhlášky, ale základné veci budú splnené,“ hovorí riaditeľ.
Otázku, ako splniť zákon a neminúť žiadne peniaze, rieši aj riaditeľka gymnázia v Lipanoch v Sabinovskom okrese Viera Urdová. „Máme od zriaďovateľa zákaz nakupovania pre finančnú situáciu. Uvažovali sme, že si to vyrobíme svojpomocne za čo najmenej peňazí, keďže najlacnejšia ponuka bola zatiaľ desať eur za kus,“ hovorí Urdová. V krajnej situácii si vie predstaviť, že by štátne symboly vyrobili deti v škole. Tie však do školských lavíc zasadnú až 2. septembra, a tak by musela riskovať porušenie zákona prvých niekoľko dní.
Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ) neplánuje zmeniť ani smernicu, ktorá určuje rozmery a farebnosť štátnych symbolov. Riaditeľom by to uľahčilo ich výrobu.
(mk)

Beata
Balogová
