BRATISLAVA. Slovensko obmedzí kontakty s Bieloruskom či Kubou. Vyplýva to z vyjadrení nového ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS), podľa ktorého obe krajiny majú problémy s dodržiavaním ľudských práv.
Obmedzenie spolupráce so štátmi, ktoré sú známe porušovaním ľudských práv sa dostalo aj do programového vyhlásenia vlády, ktoré musí ešte schváliť parlament. Ústretový postoj ku Kube alebo Číne mala naopak predchádzajúca vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD).
Chce strážiť hodnoty
"Na jednej strane rozumieme záujmom, ako sú záujmy ekonomické alebo obchodné, ale na strane druhej tieto záujmy nesmú ísť proti základným princípom, hodnotám," vyhlásil dnes pred novinármi Dzurinda.
Ficov kabinet v minulosti čelil kritike mimovládnych organizácií ako aj bývalej opozície, že voči Číne či Kube má ústretový postoj, hoci tamojšie komunistické režimy potláčajú ľudské práva. Občianski aktivisti napríklad neúspešne vyzývali vládu, aby počas vlaňajšej návštevy čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa v Bratislave upozornili na potrebu dodržiavania ľudských práv.
Vlnu nevôle medzi aktivistami tiež spôsobila návšteva Fica na oslave kubánskej komunistickej revolúcie, ktorú organizovala kubánska ambasáda. Dzurinda dnes vylúčil, že by sa na podobných oslavách zúčastňoval.
Zahraničie bude mať väčšiu váhu
Analytici už skôr naznačili, že Slovensko po nástupe novej stredopravej vlády obmedzí kontakty s Čínou či Líbyou. Tiež predpovedali, že sa posilní postavenie ministerstva zahraničných vecí v slovenskej vláde, keďže diplomaciu vedie politik a nie kariérny diplomat.
Pred bývalým premiérom Dzurindom na čele ministerstva stáli uznávaní diplomati Miroslav Lajčák a Ján Kubiš, nominovaní ako nestraníci za Smer-SD. Kubiš v súčasnosti pôsobí ako výkonný tajomník Európskej hospodárskej komisie OSN (UNECE) v Ženeve. Dzurindov predchodca Lajčák si vraj vybral neplatené voľno a podľa nového ministra na začiatku októbra odíde z ministerstva.
Slovensko podporí projekt protiraketovej obrany v Čechách
Slovensko podporí projekt protiraketovej obrany, do ktorej sa má podľa najnovších informácií zapojiť Česká republika. Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda v tom nevidí žiadny problém, ak sa na tom dohodnú USA, ČR a NATO.
"Všetko je to o dialógu a koordinovanom postupe. Nemôžeme kvôli novým hrozbám stáť na mieste. Tváriť sa, že žiadne hrozby neexistujú, by bolo veľmi nezodpovedné," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že aj Slovensko je bytostne zaangažované do toho, aby prispelo k bezpečnejšiemu svetu. "Ak tento projekt povedie k zvýšeniu bezpečnosti, tak hovorím jednoznačne áno, že ho podporíme," podčiarkol.
Ministerstvo zatiaľ nemá informácie o tom, že by sa na Slovensko obrátila americká strana s ponukou o spoluprácu. Podľa neho, ak Slovensko dospeje k záveru, že sa do toho môže zmysluplne zapojiť, tak to urobí.
Bývalý premiér Robert Fico počas svojho funkčného obdobia niekoľkokrát vyhlásil, že pokiaľ on bude predsedom vlády, tak SR nebude nikdy súhlasiť s tým, aby na jej území boli rozmiestnené akékoľvek prvky protiraketovej obrany.
Podľa medializovaných informácií by sa ČR mala do konca tohto roka zapojiť do amerických plánov na protiraketovú obranu. Americké ministerstvo obrany už požiadalo Kongres USA o finančné prostriedky vo výške 2,2 milióna eur na vybudovanie "centra predbežného varovania". "Pre americké ministerstvo zahraničných vecí, pre ministerstvo obrany, rovnako ako pre celú administratívu ide o záležitosť vysokej priority. Systém predbežného varovania je v rámci európskej protiraketovej obrany naším najvýznamnejším projektom v Česku," uviedlo ministerstvo obrany v žiadosti o peniaze.
Pracovisko protiraketovej obrany by mohlo v Čechách vzniknúť na základe už existujúcich americko-českých zmlúv, ktoré obe strany podpísali v minulosti kvôli plánu na výstavbu amerického radaru. Po nástupe Baracka Obamu do úradu bol tento zámer zmrazený.
tasr