KOŠICE. V oblasti rodinnej a sociálnej politiky, ktorú má na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR na starosti štátna tajomníčka Lucia Nicholsonová (SaS), plánuje v intenciách programového vyhlásenia vlády otvoriť zákon o sociálno-právnej ochrane detí a sociálnej kuratele.
Ako uviedla pred novinármi na pôde Národného inšpektorátu práce v Košiciach, kde začala svoj pracovný výjazd na východe Slovenska, jej cieľom je dokončiť transformáciu detských domovov na profesionálnu starostlivosť, podporovať všetky formy náhradnej rodičovskej starostlivosti, vrátane pestúnskej starostlivosti a adopcie detí. MPSVR ďalej plánuje zvýšiť vekovú hranicu z troch na šesť rokov u detí v detských domovoch, ktoré musia byť v rodinnom prostredí a vyrastať v profesionálnych rodinách.
Chcú upratať dotácie
Štátna tajomníčka pripomenula, že MPSVR vytvorilo pracovnú skupinu profesných organizácií, ale aj zástupcov štátnej správy a samosprávy, aby vypracovali veľkú novelu zákona o sociálnom poistení, kde v súčasnosti pretrvávajú problémy najmä po prechode kompetencií na vyššie územné celky, ktorým chýbajú financie.
"Momentálne sa to snažíme riešiť veľmi nesystematicky rôznymi dotáciami. V tej veľkej novele zákona o sociálnom poistení sa chcem pokúsiť o systémové riešenie. Hlavná vízia novely zákona o sociálnych službách bude v tom, že zrovnoprávnime poskytovateľov sociálnych služieb a právo výberu necháme výlučne na tom klientovi, aby do toho nikto iný nezasahoval a nepresadzoval si tam svoje záujmy," skonštatovala Nicholsonová.
Vyšli do terénu
Cieľom dnešného pracovného výjazdu štátnej tajomníčky MPSVR na východe republiky je však najmä osobné oboznámenie sa so situáciou a problémami regiónu v rámci riešenia sociálne vylúčených spoločenstiev. Nicholsonová sa preto stretla s rómskymi starostami obcí z regiónu a osobne navštívila problematické košické sídlisko Luník IX, kde prezentovala vlastné zámery v tejto oblasti v kontexte programového vyhlásenia vlády pre kapitolu Práca, sociálne veci a rodina.
Podľa nej po prvý raz v histórii plánuje ministerstvo vytvoriť zákon o sociálne vylúčených spoločenstvách, ktoré budú v tejto norme jasne zadefinované, ale nie na etnickom princípe. "Jednou z priorít je určite dobudovanie komunitných centier a zadefinovanie práce komunitných pracovníkov. Chceli by sme tam riešiť aj oblasť školstva a vzdelávania detí zo sociálne vylúčených spoločenstiev. Vieme z analýz, že príliš veľa ich končí na špeciálnych základných školách a nie vždy je to oprávnené. Chceme preto zmeniť aj spôsob diagnostikovania týchto detí a ich zadeľovanie," priblížila svoje priority štátna tajomníčka MPSVR. Nadviazaním na pomerne úspešný projekt pochôdzkarov, ktorí budú takisto pôsobiť v rámci komunitného centra, plánuje riešiť aj drobnú kriminalitu a vymožiteľnosť práva v rómskych osadách.
Keďže na Slovensku je v súčasnosti okolo 350.000 poberateľov dávok v hmotnej núdzi, ministerstvo plánuje zatiaľ iba cez pilotné projekty vo vybraných obciach, kde sú takíto poberatelia, zaviesť v krátkom čase systém e-pay kariet. "Vychytáme tam všetky muchy, ktoré to so sebou prinesie tak, aby sme sa v ďalšom volebnom období mohli zamyslieť nad tým, či to zaviesť aj plošne pre všetkých poberateľov dávok v hmotnej núdzi," dodala štátna tajomníčka MPSVR.