Jurzyca: Zlý dekan bude na Googli

Už druhý týždeň riadi slovenské školstvo, ale na ministerskú stoličku si ešte nesadol. Ani počas rozhovoru. EUGEN JURZYCA hovorí, že pilierom školstva bude šírenie duše a morálky.

Eugen Jurzyca (52) vyštudoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave. Pred vstupom do politiky, na kandidátku SDKÚ, pracoval v Inštitúte pre ekonomické a sociálne reformy. V minulosti bol poradcom ministra financií Ivana Mikloša aj prezidenta Rudolfa Schu(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Už druhý týždeň riadi slovenské školstvo, ale na ministerskú stoličku v jeho kancelárii si ešte nesadol. Ani počas rozhovoru sa do kresla za prázdny stôl neposadil, uprednostnil miesto za notebookom pri okne. EUGEN JURZYCA hovorí, že pilierom ministerstva školstva bude šírenie duše a morálky.

Nie ste človek z akademickej obce. Ako si chcete získať dôveru učiteľov?

„Budem sa snažiť poctivo pracovať tak, aby cítili, že na konci by to mohlo byť pre nich a aj pre Slovensko lepšie. Nechystám sa byť vtieravý ani prichádzať s nereálnymi sľubmi, ktorými by som si budoval obľúbenosť."

Ak niekto nie je odborníkom v oblasti, zvykne si priniesť tím ľudí, ktorí ju poznajú. Kto sú vaši ľudia na ministerstve, ktorí vám budú radiť?

„Sme v tretine tohto procesu, ak vôbec. Na post štátneho tajomníka prišiel Jaroslav Ivančo, ktorý má veľké skúsenosti s regionálnym školstvom. Z hľadiska manažmentu ministerstva prišiel Miroslav Siváček na post vedúceho úradu, skúsený manažér. V týchto dňoch sme veľa spolupracovali s Miroslavom Beblavým alebo Táňou Rosovou, ktorí sa nechystajú prísť na ministerstvo, ale sú mi blízki."

Pán Siváček pracoval aj pre podnikateľa Juraja Širokého, spájaného s bývalou vládou. Neprekáža vám to?

„Nespolupracoval ani nepodnikal. Bol riaditeľom firmy, najatým manažérom. Robil to mnoho rokov, pracoval pre Elektrolux, Juhocukor. Skôr ho ťahal krízový manažment. Keď mala firma problémy, nechal sa najať ako manažér. Jeho myslenie a dušu poznám, je to môj spolužiak. Ruku dám do ohňa zaňho, že svoju prácu robí korektne a nijaké takéto prepojenia nie sú dôležité a že nie je partnerom Širokého.

Viete sa zaručiť za nestrannosť pri rozhodovaní, čo ďalej napríklad s hokejovým štadiónom, za ktorým stojí Široký?

„Stopercentne. So Siváčkom som sa ešte o tom ani nerozprával."

Preverili ste už zmluvy alebo stopli tendre, ktoré sú pre štát nevýhodné?

„S ich stopnutím to nie je jednoduché. Skúmame niekoľko zmlúv. Opatrenia prijímame rôznym spôsobom. Jednu zmluvu vyšetruje iný orgán štátnej správy. Zatiaľ nie je vhodné povedať, ktorý."

Ktorú zmluvu po predchodcovi považujete za problém?

„Zmluvu so Slovak Telecomom."

Pre aké dôvody? Infovek beží, zmluva je uzavretá, učitelia hovoria, že je to pre školy nevýhodné, lebo internet je pomalý a navyše raz tak drahý ako predtým.

„Približne pre tieto dôvody."

Štát má podiel v Slovak Telecome. Nie je možnosť prinútiť ho, aby od zmluvy odstúpil?

„Platí, že firmy a zmluvní partneri riešia nezrovnalosti pomocou formálnych pravidel, odstúpením od zmluvy alebo sa to končí na súde. Myslíme si, že v prípade veľkých firiem, ktoré o sebe hovoria, že sú spoločensky zodpovedné a chcú prispievať morálke spoločnosti, bude možná aj iná dohoda. Jedným zo základných pilierov ministerstva školstva bude šírenie duše, morálky. Nie je to tak ,že na Slovensku by boli slušní ľudia v menšine. Sú silní a ak sa ukáže, že firma nepostupuje korektne a súčasne sa ukáže, že právne kroky na nápravu nie sú možné, tak spoločnosť má neformálne páky, aby napravila takúto situáciu."

Ktoré sú to?

„Ak firma kovbojským spôsobom vyhrá tender za veľmi výhodných podmienok, pretože minister prižmúri oko a tá firma je spoločensky zodpovedná, tak spoločnosť má možnosť najbližší rok, dva aj štyridsať o tomto prípade hovoriť a firma pozitívny imidž stratí. Dnes z toho firmy žijú. Dnes to nie je biznis osemnásteho storočia, ale je to o prepojení sŕdc. Ak ho nemáme, nemáme radi firmu, jej produkty nebudeme kupovať. Morálka má silu."

Ak niekto vyhrá tender kovbojským spôsobom, je jasné, že morálku nemá.

„Nie je to tak. Ľudia nie sú vedome zlí, ale občas urobia chybu."

Čo budete robiť so zmluvou na digitalizáciu učebníc?

„Prišli sme na ministerstvo pred dvomi týždňami v zložení traja ľudia. Za ten čas sme sa ešte jednoducho ďalej nedostali. Digitalizácia učiva je nákladná vec v situácii, keď školám chýbajú učebnice."

Ponecháte reformu, ktorú zaviedol minister Mikolaj?

„Zdá sa, že sloboda škôl bude ešte mierne rásť, osobitne na stredných školách. Nepristúpime k tejto otázke ideologicky. To znamená, buď sme etatisti a všetko určí štát, alebo sme libertariáni a všetko má určiť škola. Veríme, že školské a štátne kurikulá súťažia. Dnes zbierame informácie o tom, ako tá súťaž dopadla, a podľa výsledkov sa budeme rozhodovať, kde pustiť viac slobody a kde menej."

Ako chcete odstrániť byrokraciu, ktorú učitelia kritizujú?

„Ešte nemáme programové vyhlásenie schválené v parlamente. Keď bude, hneď ho rozpracujeme do jednotlivých úloh a potom začne práca. Toto je taký problém, ktorý ešte neviem, ako budeme detailne riešiť."

Ako chcete riešiť chýbajúce učebnice. Viete, koľko ich chýba?

„Chýbali dva roky a ešte budú chýbať aj teraz v septembri. Prebiehajú výberové konania, pretože do niektorých sa neprihlásil žiadny autor. Tam sa čas naťahuje. Uvažujeme o troch možných riešeniach, ako sa z toho dostať. Vyhlasovať tendre iba na vydavateľstvá, ktoré si autorov pohľadajú. Sú to súkromné firmy, sú pružnejšie. Druhá možnosť je, že sa pokúsime vtláčať učebnice na internet. Tretia cesta je nákup licencií na najlepšie učebnice zo zahraničia."

V programovom vyhlásení vlády chýbajú konkrétne záväzky. Nie je to alibizmus, aby vám verejnosť nevyčítala, že sa to nepodarilo?

„Nevidel som do duše ľudí, ktorí spolupracovali na programovom vyhlásení. Vzhľadom na to, čo vieme o verejných financiách a svetovej kríze, tak všetko, čo môžeme sľúbiť, je to, že sa budeme snažiť, že platy učiteľov porastú a do školstva pôjde viac peňazí. Máme prísľub vlády, že pôjde do školstva viac peňazí, ak zefektívni svoju prácu."

O koľko viac dostanú?

„Ekonomika skáče z plus deväť na mínus šesť percent, vystreliť číslo, o koľko môžeme dať viac učiteľom, je kovbojská strela."

Viete povedať, aký je plat učiteľov a koľko ich v súčasnosti je?

„Je ich necelých 70-tisíc, ale priemerný plat vám nepoviem. O minútu však môžem mať presné číslo."

Váš kolega z vlády pán Mihál povedal, že si nevie predstaviť, ako by vyžil zo 400 eur mesačne. Vy viete? Učiteľky v škôlke nezarobia oveľa viac.

„Štyristo eur? Veľmi ťažko, ale momentálne moja manželka nerobí, živím dve dospelé deti. Keby na každého bolo 400 eur, tak by to bolo 1600 eur, aj s takýmto platom by som mal problémy."

V programe vlády je povinná angličtina. Kde chcete zobrať kvalifikovaných učiteľov, ktorých je málo?

„Podmienky pre jazykárov sa budujú. Aj z eurofondov sú platení učitelia, ktorí sa rekvalifikujú na angličtinárov. Je to vymyslené tak, že postupne, nie na budúci rok alebo nasledujúci by sme sa do stavu, keď študent, ktorý dokončí strednú školu, sa dohovorí po anglicky, mali dostať."

Viete, koľko angličtinárov chýba?

„Nemal by to byť nezvládnuteľný počet, ale presne neviem."

Viackrát ste spomenuli morálku a vieru v dobrých ľudí, viete, aká je situácia na vysokých školách aj vzhľadom na kauzy ako Trenčianska univerzita a podobne?

„Pokiaľ sa, vzhľadom na akademickú slobodu, ktorú školy majú, nepodarí formálnymi krokmi dosiahnuť nápravu, tak to budú neformálne. Ak si budeme stopercentne istí, že nejaká zmluva bola nevýhodná pre štát, tak zverejníme mená tých ľudí, ktorí takúto zmluvu presadzovali. No majú ju v Googli na celý život. To isté platí aj v prípade vysokých škôl. Ak urobia nekorektné kroky, budú to mať na stole a ministerstvo často pri rôznych stretnutiach ich bude spomínať."

Káuz už bolo niekoľko a študenti sa naďalej hlásia na tie školy.

„Jasné, je to porucha, ale morálky by som sa nevzdával. Ja tomu veľmi verím. Ak sa bude o nejakom dekanovi hovoriť, že je to čistý biznismen, bude to v Googli, podľa mňa bude mať problémy v slušnej komunite. Budeme sa snažiť napríklad spružniť tabuľku v štátnej správe. Dnes je to tak, že pokiaľ máte vysokú školu, zarobíte v štátnej správe o pol milióna eur za celý život viac. A to je jeden z motívov, prečo tí študenti zaplatia aj zlú školu, lebo vedia, že v našom systéme ich to katapultuje k vyšším príjmom."

V prípade, ak by ste našli kvalitného človeka bez vysokej školy, tak ho na ministerstve zamestnáte?

„V tejto chvíli to nemôžem, lebo to zákon nedovoľuje, pokiaľ ide o riadiaci post."

Chcete odoberať podvodné tituly cez komisiu v škole. Aký bude mať táto univerzita motív odobrať titul, ktorý sama vydala?

„Toto považujem za cieľ číslo jeden. Ak sa to nepodarí, tak ho bude odoberať niekto iný, možno ministerstvo. V prvom rade by za kvalitu mala byť zodpovedná škola. Verím tomu, že škola, ktorá neodníme nečestne získaný titul, stratí študentov a partnerov. Budeme zapájať morálne, finančné páky, aby sa to stalo. Škola by mala byť motivovaná robiť dobrú robotu. Tak ako automobilka, keď spraví zle brzdy, tak stiahne autá z celého sveta a opraví na vlastné náklady. Keď to neurobí, nikto ich nebude kupovať. Tak aj škola, keď vydá mizerné tituly, mala by ich stiahnuť."

Na Trenčianskej univerzite je asi stovka študentov, o ktorých už rok vieme, že majú nezákonné tituly. Čo s nimi?

„Nedostal som sa k Trenčianskej univerzite."

A Univerzita Komenského? Čo spravíte, keď sa potvrdí, že na práve prijímali nezákonne?

„Kontrola ešte nie je ukončená, až sa dozvieme výsledky, tak sa rozhodneme. Nejaké páky máme, existuje tu veľká sloboda vysokých škôl. Ale ak z tej kontroly vyplynie, že je to nesprávne, čo pán dekan urobil, tak pôjde do konfliktu medzi štátom a školou. Štát nemôže dovoliť, aby sa šírili takéto praktiky a musí zakročiť."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 18 423
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 339
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 434
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 194
 5. Kam do tepla v januári? 1 768
 6. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 561
 7. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 1 503
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 428
 9. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 1 067
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 910

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Štefunko: Nešiel by som do toho, keby som mal byť bezvýznamný hráč

Predseda novej strany Progresívne Slovensko si trúfa vo voľbách na 15 percent. Kandidátov chce nasadiť už do tohtoročných komunáliek.

ŠPORT

Nechcel som, aby Nasťa odišla. Dnes to chápem, tvrdí jej brat

Ako je možné, že Kuzminová vyhráva, a naši nie, čudujú sa Rusi.

KOMENTÁRE

Štefunkov test politických zákonitostí

Vyzerá to, ako keby cielene trolovali voličov nezaujímavými témami.

Neprehliadnite tiež

Kde je mafián Nigut? Zatykač má vyše štyri roky

Špekuluje sa, že už je po smrti. Okoličány spomína na posledné stretnutie.

Konkurz na šéfarchitekta Raši zrušil. Jeden uchádzač bol málo

Jediná nevylúčená záujemkyňa vraví, že chápe, čo to pre ňu znamená.

Sľubujú dôchodcom výhru za nákup. Peniaze nedorazia

Dôverčivý 97-ročný dôchodca minul na produkty už vyše 250 eur.