Jurzyca: Zlý dekan bude na Googli

Už druhý týždeň riadi slovenské školstvo, ale na ministerskú stoličku si ešte nesadol. Ani počas rozhovoru. EUGEN JURZYCA hovorí, že pilierom školstva bude šírenie duše a morálky.

Eugen Jurzyca (52) vyštudoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave. Pred vstupom do politiky, na kandidátku SDKÚ, pracoval v Inštitúte pre ekonomické a sociálne reformy. V minulosti bol poradcom ministra financií Ivana Mikloša aj prezidenta Rudolfa Schu(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Už druhý týždeň riadi slovenské školstvo, ale na ministerskú stoličku v jeho kancelárii si ešte nesadol. Ani počas rozhovoru sa do kresla za prázdny stôl neposadil, uprednostnil miesto za notebookom pri okne. EUGEN JURZYCA hovorí, že pilierom ministerstva školstva bude šírenie duše a morálky.

Nie ste človek z akademickej obce. Ako si chcete získať dôveru učiteľov?

„Budem sa snažiť poctivo pracovať tak, aby cítili, že na konci by to mohlo byť pre nich a aj pre Slovensko lepšie. Nechystám sa byť vtieravý ani prichádzať s nereálnymi sľubmi, ktorými by som si budoval obľúbenosť."

Ak niekto nie je odborníkom v oblasti, zvykne si priniesť tím ľudí, ktorí ju poznajú. Kto sú vaši ľudia na ministerstve, ktorí vám budú radiť?

„Sme v tretine tohto procesu, ak vôbec. Na post štátneho tajomníka prišiel Jaroslav Ivančo, ktorý má veľké skúsenosti s regionálnym školstvom. Z hľadiska manažmentu ministerstva prišiel Miroslav Siváček na post vedúceho úradu, skúsený manažér. V týchto dňoch sme veľa spolupracovali s Miroslavom Beblavým alebo Táňou Rosovou, ktorí sa nechystajú prísť na ministerstvo, ale sú mi blízki."

Pán Siváček pracoval aj pre podnikateľa Juraja Širokého, spájaného s bývalou vládou. Neprekáža vám to?

„Nespolupracoval ani nepodnikal. Bol riaditeľom firmy, najatým manažérom. Robil to mnoho rokov, pracoval pre Elektrolux, Juhocukor. Skôr ho ťahal krízový manažment. Keď mala firma problémy, nechal sa najať ako manažér. Jeho myslenie a dušu poznám, je to môj spolužiak. Ruku dám do ohňa zaňho, že svoju prácu robí korektne a nijaké takéto prepojenia nie sú dôležité a že nie je partnerom Širokého.

Viete sa zaručiť za nestrannosť pri rozhodovaní, čo ďalej napríklad s hokejovým štadiónom, za ktorým stojí Široký?

„Stopercentne. So Siváčkom som sa ešte o tom ani nerozprával."

Preverili ste už zmluvy alebo stopli tendre, ktoré sú pre štát nevýhodné?

„S ich stopnutím to nie je jednoduché. Skúmame niekoľko zmlúv. Opatrenia prijímame rôznym spôsobom. Jednu zmluvu vyšetruje iný orgán štátnej správy. Zatiaľ nie je vhodné povedať, ktorý."

Ktorú zmluvu po predchodcovi považujete za problém?

„Zmluvu so Slovak Telecomom."

Pre aké dôvody? Infovek beží, zmluva je uzavretá, učitelia hovoria, že je to pre školy nevýhodné, lebo internet je pomalý a navyše raz tak drahý ako predtým.

„Približne pre tieto dôvody."

Štát má podiel v Slovak Telecome. Nie je možnosť prinútiť ho, aby od zmluvy odstúpil?

„Platí, že firmy a zmluvní partneri riešia nezrovnalosti pomocou formálnych pravidel, odstúpením od zmluvy alebo sa to končí na súde. Myslíme si, že v prípade veľkých firiem, ktoré o sebe hovoria, že sú spoločensky zodpovedné a chcú prispievať morálke spoločnosti, bude možná aj iná dohoda. Jedným zo základných pilierov ministerstva školstva bude šírenie duše, morálky. Nie je to tak ,že na Slovensku by boli slušní ľudia v menšine. Sú silní a ak sa ukáže, že firma nepostupuje korektne a súčasne sa ukáže, že právne kroky na nápravu nie sú možné, tak spoločnosť má neformálne páky, aby napravila takúto situáciu."

Ktoré sú to?

„Ak firma kovbojským spôsobom vyhrá tender za veľmi výhodných podmienok, pretože minister prižmúri oko a tá firma je spoločensky zodpovedná, tak spoločnosť má možnosť najbližší rok, dva aj štyridsať o tomto prípade hovoriť a firma pozitívny imidž stratí. Dnes z toho firmy žijú. Dnes to nie je biznis osemnásteho storočia, ale je to o prepojení sŕdc. Ak ho nemáme, nemáme radi firmu, jej produkty nebudeme kupovať. Morálka má silu."

Ak niekto vyhrá tender kovbojským spôsobom, je jasné, že morálku nemá.

„Nie je to tak. Ľudia nie sú vedome zlí, ale občas urobia chybu."

Čo budete robiť so zmluvou na digitalizáciu učebníc?

„Prišli sme na ministerstvo pred dvomi týždňami v zložení traja ľudia. Za ten čas sme sa ešte jednoducho ďalej nedostali. Digitalizácia učiva je nákladná vec v situácii, keď školám chýbajú učebnice."

Ponecháte reformu, ktorú zaviedol minister Mikolaj?

„Zdá sa, že sloboda škôl bude ešte mierne rásť, osobitne na stredných školách. Nepristúpime k tejto otázke ideologicky. To znamená, buď sme etatisti a všetko určí štát, alebo sme libertariáni a všetko má určiť škola. Veríme, že školské a štátne kurikulá súťažia. Dnes zbierame informácie o tom, ako tá súťaž dopadla, a podľa výsledkov sa budeme rozhodovať, kde pustiť viac slobody a kde menej."

Ako chcete odstrániť byrokraciu, ktorú učitelia kritizujú?

„Ešte nemáme programové vyhlásenie schválené v parlamente. Keď bude, hneď ho rozpracujeme do jednotlivých úloh a potom začne práca. Toto je taký problém, ktorý ešte neviem, ako budeme detailne riešiť."

Ako chcete riešiť chýbajúce učebnice. Viete, koľko ich chýba?

„Chýbali dva roky a ešte budú chýbať aj teraz v septembri. Prebiehajú výberové konania, pretože do niektorých sa neprihlásil žiadny autor. Tam sa čas naťahuje. Uvažujeme o troch možných riešeniach, ako sa z toho dostať. Vyhlasovať tendre iba na vydavateľstvá, ktoré si autorov pohľadajú. Sú to súkromné firmy, sú pružnejšie. Druhá možnosť je, že sa pokúsime vtláčať učebnice na internet. Tretia cesta je nákup licencií na najlepšie učebnice zo zahraničia."

V programovom vyhlásení vlády chýbajú konkrétne záväzky. Nie je to alibizmus, aby vám verejnosť nevyčítala, že sa to nepodarilo?

„Nevidel som do duše ľudí, ktorí spolupracovali na programovom vyhlásení. Vzhľadom na to, čo vieme o verejných financiách a svetovej kríze, tak všetko, čo môžeme sľúbiť, je to, že sa budeme snažiť, že platy učiteľov porastú a do školstva pôjde viac peňazí. Máme prísľub vlády, že pôjde do školstva viac peňazí, ak zefektívni svoju prácu."

O koľko viac dostanú?

„Ekonomika skáče z plus deväť na mínus šesť percent, vystreliť číslo, o koľko môžeme dať viac učiteľom, je kovbojská strela."

Viete povedať, aký je plat učiteľov a koľko ich v súčasnosti je?

„Je ich necelých 70-tisíc, ale priemerný plat vám nepoviem. O minútu však môžem mať presné číslo."

Váš kolega z vlády pán Mihál povedal, že si nevie predstaviť, ako by vyžil zo 400 eur mesačne. Vy viete? Učiteľky v škôlke nezarobia oveľa viac.

„Štyristo eur? Veľmi ťažko, ale momentálne moja manželka nerobí, živím dve dospelé deti. Keby na každého bolo 400 eur, tak by to bolo 1600 eur, aj s takýmto platom by som mal problémy."

V programe vlády je povinná angličtina. Kde chcete zobrať kvalifikovaných učiteľov, ktorých je málo?

„Podmienky pre jazykárov sa budujú. Aj z eurofondov sú platení učitelia, ktorí sa rekvalifikujú na angličtinárov. Je to vymyslené tak, že postupne, nie na budúci rok alebo nasledujúci by sme sa do stavu, keď študent, ktorý dokončí strednú školu, sa dohovorí po anglicky, mali dostať."

Viete, koľko angličtinárov chýba?

„Nemal by to byť nezvládnuteľný počet, ale presne neviem."

Viackrát ste spomenuli morálku a vieru v dobrých ľudí, viete, aká je situácia na vysokých školách aj vzhľadom na kauzy ako Trenčianska univerzita a podobne?

„Pokiaľ sa, vzhľadom na akademickú slobodu, ktorú školy majú, nepodarí formálnymi krokmi dosiahnuť nápravu, tak to budú neformálne. Ak si budeme stopercentne istí, že nejaká zmluva bola nevýhodná pre štát, tak zverejníme mená tých ľudí, ktorí takúto zmluvu presadzovali. No majú ju v Googli na celý život. To isté platí aj v prípade vysokých škôl. Ak urobia nekorektné kroky, budú to mať na stole a ministerstvo často pri rôznych stretnutiach ich bude spomínať."

Káuz už bolo niekoľko a študenti sa naďalej hlásia na tie školy.

„Jasné, je to porucha, ale morálky by som sa nevzdával. Ja tomu veľmi verím. Ak sa bude o nejakom dekanovi hovoriť, že je to čistý biznismen, bude to v Googli, podľa mňa bude mať problémy v slušnej komunite. Budeme sa snažiť napríklad spružniť tabuľku v štátnej správe. Dnes je to tak, že pokiaľ máte vysokú školu, zarobíte v štátnej správe o pol milióna eur za celý život viac. A to je jeden z motívov, prečo tí študenti zaplatia aj zlú školu, lebo vedia, že v našom systéme ich to katapultuje k vyšším príjmom."

V prípade, ak by ste našli kvalitného človeka bez vysokej školy, tak ho na ministerstve zamestnáte?

„V tejto chvíli to nemôžem, lebo to zákon nedovoľuje, pokiaľ ide o riadiaci post."

Chcete odoberať podvodné tituly cez komisiu v škole. Aký bude mať táto univerzita motív odobrať titul, ktorý sama vydala?

„Toto považujem za cieľ číslo jeden. Ak sa to nepodarí, tak ho bude odoberať niekto iný, možno ministerstvo. V prvom rade by za kvalitu mala byť zodpovedná škola. Verím tomu, že škola, ktorá neodníme nečestne získaný titul, stratí študentov a partnerov. Budeme zapájať morálne, finančné páky, aby sa to stalo. Škola by mala byť motivovaná robiť dobrú robotu. Tak ako automobilka, keď spraví zle brzdy, tak stiahne autá z celého sveta a opraví na vlastné náklady. Keď to neurobí, nikto ich nebude kupovať. Tak aj škola, keď vydá mizerné tituly, mala by ich stiahnuť."

Na Trenčianskej univerzite je asi stovka študentov, o ktorých už rok vieme, že majú nezákonné tituly. Čo s nimi?

„Nedostal som sa k Trenčianskej univerzite."

A Univerzita Komenského? Čo spravíte, keď sa potvrdí, že na práve prijímali nezákonne?

„Kontrola ešte nie je ukončená, až sa dozvieme výsledky, tak sa rozhodneme. Nejaké páky máme, existuje tu veľká sloboda vysokých škôl. Ale ak z tej kontroly vyplynie, že je to nesprávne, čo pán dekan urobil, tak pôjde do konfliktu medzi štátom a školou. Štát nemôže dovoliť, aby sa šírili takéto praktiky a musí zakročiť."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 7 top cyklotrás zo severu na juh
 2. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. 7 top cyklotrás zo severu na juh
 2. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 3. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 4. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 5. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 6. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 7. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 8. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 9. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 10. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 9 806
 2. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 8 563
 3. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 7 801
 4. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 406
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 5 969
 6. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 5 666
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 4 627
 8. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 101
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu 2 384
 10. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 2 314

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Na prvého mája hádzal po súdruhoch vajcia. Trafil a šiel sedieť do Ilavy

Vladimír Červeň sa už odmalička do sveta budovateľských hesiel a komunistického blahobytu obohnaného ostnatým drôtom nehodil.

KOMENTÁRE

Z celého sveta: Ako sa karikaturisti smiali z Donalda Trumpa

Karikatúry Trumpa z celého sveta.

KULTÚRA

Slovenskí džezmeni sú skvelí. Chýba im však originalita

Kritika zaznela na odovzdávaní Cien Esprit za najlepší slovenský džezový album.

Neprehliadnite tiež

V niekoľkých okresoch stále platí výstraha pred povodňou

V okresoch Komárno, Galanta, Šaľa, Tvrdošín a Liptovský Mikuláš stále platí výstraha prvého stupňa pred povodňou.

Komisárke pre ľudí so zdravotným postihnutím prišli vlani stovky podaní

Zuzana Stavrovská navrhuje zlepšenia pre viacero oblastí.

Štátny tajomník: Bezpečnostná stratégia je dobrá, treba ju však aktualizovať

Lukáš Parízek dúfa, že nová stratégia sa nestane predmetom sporu.

Sme rodina navrhuje pre dlžníkov exekučnú amnestiu

Opustenie úrokov a zastavenie exekúcie navrhuje Sme rodina pre občanov, ktorí splatia svoj dlh.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop