BRATISLAVA. Predseda Smeru Robert Fico kritizuje vládu, že si do programu dala aj sľuby, ktoré nemôže splniť, lebo v parlamente nemá trojpätinovú väčšinu, aby presadila zmeny ústavných zákonov.
Len pár hodín po schválení programového vyhlásenia vlády je však jasné, že koalícia bude mať problém presadiť aj niektoré bežné zákony.
Matovič ako Fico
V niektorých bodoch sa koalícia nebude môcť spoľahnúť na hlasy štyroch poslancov okolo Igora Matoviča, ktorí si hovoria Obyčajní ľudia. Hoci sa do parlamentu dostali na kandidátke SaS, so stranou sa rozhádali.
Vládny program sľúbili podporiť, ale pri niektorých zákonoch chcú hlasovať inak. Ako príklad spomenul Matovič v relácii televízie Joj Plus Lampa zákon o štátnom občianstve.
V máji dala vláda Roberta Fica zákon zmeniť ako reakciu na nový maďarský zákon o dvojakom občianstve, ktorý umožní získať maďarské občianstvo aj obyvateľom Slovenska. Stačí, ak vedia po maďarsky a majú maďarských predkov.
Ficov kabinet presadil sporný návrh, že ľudia, ktorí získajú cudzie občianstvo, prídu o slovenské.
„Vláda napraví reštrikčné legislatívne a politické opatrenia z predchádzajúceho obdobia, ktoré neboli v súlade s ľudskoprávnymi princípmi. V krátkom čase pripraví návrhy zmien tlačového zákona, zákona o štátnom jazyku a zákona o občianstve," zaväzujú sa štyri koaličné strany vo vládnom programe.
„Ak sa niekto na Slovensku siloumocou necíti doma a cíti sa občanom druhého štátu, napriek tomu, že tam nebýva, tak O.K., nech si teda to maďarské občianstvo zoberie, ale v tom prípade nevidím dôvod, aby my sme sa tvárili, že je náš občan," povedal Matovič.
„Pokiaľ viem, pán poslanec vyhlásil, že bude hlasovať za programové vyhlásenie vlády a táto zmena je jeho súčasťou. Takže by si to mal ujasniť," tvrdí vicepremiér pre ľudské práva Rudolf Chmel z Mosta-Híd.
KDH s riešením nesúhlasí
Za odvetný zákon spolu s koalíciou Smer, SNS a HZDS však hlasovali aj poslanci KDH. Návrh šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu, ktorý presadzoval iné odvetné opatrenie, a ktorý si teraz osvojila aj premiérka Iveta Radičová, v pléne nepodporili.
Dzurinda navrhoval, aby Slovensko udelenie maďarského občianstva svojim občanom neuznávalo, a presadzuje to aj teraz ako minister zahraničia. „Nie je to riešenie," povedal včera predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský.
Priznal, že ani súčasný zákon nie je ideálny, koalícia sa však podľa neho dohodla iba, že ho treba zmeniť, ale nie ako. Predovšetkým by však podľa Hrušovského mala svoj zákon zmeniť Budapešť.
Ktorý nezmysel je väčší?
Maďarský zákon bude účinný od januára a ak sa koalícia dovtedy nedohodne, Slovensko môže strácať občanov, hoci tu budú naďalej žiť. „Aspoň o tých, ktorí sa priznajú, alebo ich udajú. Je to udavačský zákon," varuje poslankyňa SDKÚ Magdaléna Vášáryová.
„Ak SDKÚ zákon zruší, pôjde proti záujmom Slovenska. Riešenie, ktoré ponúka, je právnym nezmyslom, ktorý nezabráni účinkom maďarského zákona," povedala hovorkyňa Smeru Silvia Glendová.
Náš zákon trestá aj Slovákov v iných krajinách
BRATISLAVA. Nielen slovenskí Maďari, ale aj zahraniční Slováci čakajú na to, ako sa nová slovenská vláda poráta so zákonom o občianstve.
Novozvolený predseda SMK Josef Berényi už ohlásil, že o maďarské občianstvo požiada. Najskôr však chce počkať na to, ako koalícia zmení náš zákon. Podľa súčasného znenia by totiž prišiel o slovenské občianstvo.
Komplikácií sa obávajú niektorí Slováci žijúci v zahraničí. Tí, ktorí získajú občianstvo v inej krajine po
17. júli, keď začal náš zákon platiť, sa totiž musia slovenského občianstva zriecť.
„Je nelogické, aby zákon, ktorý bol namierený proti jednej krajine, komplikoval život obyvateľom iných krajín," povedal prezident Kanadsko-Slovenskej obchodnej komory Jozef Burza.
(mp)

Beata
Balogová
